3 Ayda Ne Kadar Kilo Verilebilir ?

Shao Kahn

Hectopat
Yer
İstanbul/Bahçelievler
Daha fazla  
Meslek
Dövüşçü :D
Malum okullarına kapanmasına tam 3 ay var. Yaza fit bir şekilde girmek istiyorum ama hangi spora başlayacağımı, ne yemem gerektiğini bilmiyorum. 17 yaşındayım ve 1.84 boyum var. Amacım öyle sporculara özenmiş çocuklar gibi kas yapmak falan değil. Sadece kilo vermek ve fit olmak. Bu 3 aylık süreçte sınırları biraz zorlarsam en fazla ne kadar kilo verebilirim ? Birde belirttiğim gibi bana en uygun olan spor nedir sizce ? Ayrıca 14 yaşımdan 16 yaşıma kadar düzenli fitnessa gidiyordum. 5-6 ay da olsa taekwondo (nasıl yazılıyor bilmiyorum :D ) tecrübem var. Sporcu fit arkadaşlarımız varsa yardımcı olurlarsa sevinirim.

Bende de bir şekerpare var fakat eritemiyoruz. Şekerpare'den baklavaya geçiş yapmamız gerek :) . Kilo veren arkadaşlar varsa yardımcı olsunlar. Konuyu da takip edeyim :)

Metabolizman yavaş çalışıyor ise, vücudun kolayca yağlanabiliyor ise yapman gereken şey bir ömür boyunca yaşam tarzını değiştirmek olacak.

Nasıl ki ben kilo almak istediğimde tıka basa yiyorum ve ek olarak gıda takviyesi alıyorum, sen de bunun tam tersini yapıp doyurucu ancak kalori değeri yüksek olmayan besinler tüketecek ve benim yaptığımın tam tersi olan (Gıda takviyesi) spora başlayacaksın, öyle haftada 3 gün 1 saat salona gitmekle olacak iş değil.

Nasıl ki ben her sabah ve her akşam gıda takviyesi alıyorum sen de gün içerisinde mutlaka bir spor dalına 2 saatini ayıracaksın. Bisiklet sürersen hem zamanla kilo verirsin hem de fit bir vücuda doğru ilerlersin.

Yağlı şeyler yememeye dikkat et, yoksa fit bir vücudu rüyanda bile göremezsin, benim gibi bir metabolizman olsa yağlı şeyler yemene karışıyor olmazdım zira istesem de yağlandıramıyorum vücudumu :)

Öncelikle bir hastaneye gidip kan ve hormon testlerini yaptırmalı sonrasında ise hastanenin diyetisyenine gidip bu testler sonucunda sana en uygun diyeti yazmasını istemelisin. Bunlardan sonra ise her gün düzenli olarak 45 dakika ile 1 saat arası yüsek tempolu yürüyüş yapmalı ve bir süre tatlı, abur cubur, asitli içecekler, fast-food, tuz, yağ ve türevlerinden uzak durmalısın.

Zamanında bunları uygulayıp 3.5 ayda 20 kilo verdim, belki yardımım dokunur. (y)

İnsana göre değişir. Normal kilosunun 30-40 kilo üstünde biri ayda 10 kilo verebilir. Ama 3-5 kilo fazlalığı varsa ayda en fazla 1 kilo verebilir. Tabi bu söylediklerim insanın metabolizmasına göre değişir.

Selam dostum,
Kardiyo programın, beslenme programın ve diğer dış etkenler senin kilo vermende etkili olacaktır. Haftada 5 gün gitsen 3 ayda istediğin düzeye gelebileceğini düşünüyorum.

Buna ekstra olarak, Crossfit ile vücudunu daha zor ve daha uğraş verici şekilde lâkin daha hızlı bir şekilde düzene sokabilirsin. Crossfit hem vücudunu düzene sokar, hem de kondisyonunu yerine getirir. İki türden kilo verip, vücudunu düzene sokabilirsin. Dediğim gibi en büyük etken beslenme programındır. İstersen sabah akşam spor yap, beslenme - uyku vb düzenlerin kötü olduğu sürece aynı vücudun ile yaza girersin.

Ek olarak bodybuilding ile gelişebilirsin, kilo verip yağ olan karnını & kollarını kas'a çevirebilirsin.

Gideceğin fitness center'daki eğitmenler ile konuştuğunda sana iyi bir program hazırlarlar zaten, onların programlarına uyduktan sonra değişimi görürsün. Bodybuilding ile uğraşmayı düşünürsen ve ek takviye (protein - karbonhidrat) almak istersen bana ulaş, alman gerekenleri yazacağım sana.

Selam dostum,
Kardiyo programın, beslenme programın ve diğer dış etkenler senin kilo vermende etkili olacaktır. Haftada 5 gün gitsen 3 ayda istediğin düzeye gelebileceğini düşünüyorum.

Buna ekstra olarak, Crossfit ile vücudunu daha zor ve daha uğraş verici şekilde lâkin daha hızlı bir şekilde düzene sokabilirsin. Crossfit hem vücudunu düzene sokar, hem de kondisyonunu yerine getirir. İki türden kilo verip, vücudunu düzene sokabilirsin. Dediğim gibi en büyük etken beslenme programındır. İstersen sabah akşam spor yap, beslenme - uyku vb düzenlerin kötü olduğu sürece aynı vücudun ile yaza girersin.

Ek olarak bodybuilding ile gelişebilirsin, kilo verip yağ olan karnını & kollarını kas'a çevirebilirsin.

Gideceğin fitness center'daki eğitmenler ile konuştuğunda sana iyi bir program hazırlarlar zaten, onların programlarına uyduktan sonra değişimi görürsün. Bodybuilding ile uğraşmayı düşünürsen ve ek takviye (protein - karbonhidrat) almak istersen bana ulaş, alman gerekenleri yazacağım sana.
Dostum cevabın için çok teşekkür ederim. Ama ben en hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorum. Yani bu durumda da body building mi, yoksa fitness mı bir türlü karar veremiyorum. Kimi sitede body building yapmak için gelişim çağını bitirmek gerekiyormuş, ben 17 yaşındayım ve daha bitirmedim. Fitness daha mantıklı geliyor. Beslenme konusunda da çok fazla sıkıntı çekiyorum. Sabah kahvaltısı gibi önemli bir öğünü yapıyorum lakin okulumun bu mantıksız düzeni saolsun öğlenciyim ve gündüz bir şey de yemiyorum. Akşama da evde olunca ve acıkınca tıka basa yiyorum. Okula yiyecek götüreyim diyorum ama ne götüreyim onu da bulamıyorum. Bir sandviç tarzı bir şey götürsem o da karbonhidrat, çok fazla kilo aldırır gündüz. Ama body building yapsam 3 ay boyunca zaten gelişimimi o kadar çok etkileyeceğini de sanmıyorum. Crossfit yapın demişsiniz az önce crossfitin ne olduğunu araştırdığımda genel güç ve kondisyonla yapılan her türlü egzersizmiş. Squat, şınav, barfiks, koşu vb. imiş. Çok aşırı bir kilom yok ama 1 barfiks bile çekemiyorum. En azından 3-4 şınav çekebiliyorum. Yağ olan karnını ve kollarını kasa çevirebilirsin demişsiniz. Fakat ben yağların kasa dönüştüğünü yalan olarak biliyorum ve çoğu kişide bu durum fizyolojik olarak mümkün değil diyor. Yani temelde 3 sorunum var. Birincisi nasıl besleneceği mi bilmiyorum. İkincisi kondisyonum çok kötü (barfiks çekemiyorum, ip atladığımda çok fazla yoruluyorum, şınav çekerkende çok yoruluyorum). Üçüncüsü ise hangi spora yöneleceğimi bilmiyorum (fitness bodybuilding crossfit vs.). Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bende de bir şekerpare var fakat eritemiyoruz. Şekerpare'den baklavaya geçiş yapmamız gerek :) . Kilo veren arkadaşlar varsa yardımcı olsunlar. Konuyu da takip edeyim :)
Aynen öyle dostum. Ama bende şekerpare olmasa da olur ben sadece fit olmak istiyorum. Zaten zayıf olursam çabuk bir şekilde baklavaya dönüşür diye düşünüyorum :D

Metabolizman yavaş çalışıyor ise, vücudun kolayca yağlanabiliyor ise yapman gereken şey bir ömür boyunca yaşam tarzını değiştirmek olacak.

Nasıl ki ben kilo almak istediğimde tıka basa yiyorum ve ek olarak gıda takviyesi alıyorum, sen de bunun tam tersini yapıp doyurucu ancak kalori değeri yüksek olmayan besinler tüketecek ve benim yaptığımın tam tersi olan (Gıda takviyesi) spora başlayacaksın, öyle haftada 3 gün 1 saat salona gitmekle olacak iş değil.

Nasıl ki ben her sabah ve her akşam gıda takviyesi alıyorum sen de gün içerisinde mutlaka bir spor dalına 2 saatini ayıracaksın. Bisiklet sürersen hem zamanla kilo verirsin hem de fit bir vücuda doğru ilerlersin.

Yağlı şeyler yememeye dikkat et, yoksa fit bir vücudu rüyanda bile göremezsin, benim gibi bir metabolizman olsa yağlı şeyler yemene karışıyor olmazdım zira istesem de yağlandıramıyorum vücudumu :)
Dostum cevabın için teşekkür ederim. Hızlı bir şekilde kilo verebilirim ama aynı zamanda da çok hızlı bir şekilde de kilo alabilirim. Ama ben pisboğaz olduğum için ve çok fazla yemek yediğim için kiloluyum :D

Hızlı kilo vermek istiyorsan zaten dediğim programlardan bir tanesini seçmelisin. Gelişim çağını etkiler yazılarını kafana pek takma, ağzı olan konuşur mantığı üzerinde önüne gelen bilir kişi kesiliyor. Bu yüzden pek o sitelere kafanı takıp, bu işe başlamadan bitirme.

Sporcular için en önemli iki öğün vardır: Kahvaltı ve antreman sonrası. Sabah kahvaltısı diğerine nazaran daha fazla öne çıkar. Ne yiyorsun sabah kahvaltısında? En az 2-3 tane yumurta yemelisin, bal, ceviz, peynir gibi yiyecekleri tüketmelisin. Tabii bu bir bodybuilding sporcusunun sabah kahvaltısında olması gerekenler. Fitness veya diğer sporların programlarında bunların adetlerini düşürebilirsin. Bunun dışında uyku düzenine dikkat et. Kaslar, yenilenmeye ihtiyaç duyar.

İki tane kap al yanına okula giderken. Annen'den rica et, sabahtan koy yemeklerini kaplara. Bir gün pilav, ertesi gün bütün tavuk. Böyle böyle alıştır kendini.

Body ile Fitness'ın arasındaki tek fark verilen program içeriğidir dostum. Body yaparsan daha fazla ağırlık kaldıracaksın, kaslarını daha çok yorucaksın ve daha çok şişeceksin. Fitness ise biraz daha hantal kısmı. İkisi arasındaki fark budur.

Kondisyon yakalamak elbette çok zor bir iştir ve sabır gerektirir. Her sporcunun ara verdikten sonra yaşadığı genel bir sorun. Ne kadar şınav & mekik çektiğine /kesinlikle/ dikkat etme. Kendimden örnek vermek gerekirse, ilk spora başladığım da iki tane falan çekebiliyordum şınav. Şimdi rahat ilk turlarda 60 tane çekiyorum. Sen bunlara kafanı takma sporuna bak. Bir süre sonra iki katına çıkardığını farkediceksin.

Bodybuilding: Vücut geliştirme - Vikipedi

Fitness: Fitness - Vikipedi

Crossfit ise başlamadan önce belirli bir vücut seviyesine çıkman gerekiyor sanırım dostum. Yani belirli kriterler üstüne çıkman gerekiyor çünkü programlarında tırmanma, 100 tane şınav falan var. Sana önerebileceğim fitness veya bodybuilding'dir. Vücuduna şekil vericek olan sporlar.

Aklına takılan & sormak istediğin bir şey varsa yaz konudan, buralardayım.

Hızlı kilo vermek istiyorsan zaten dediğim programlardan bir tanesini seçmelisin. Gelişim çağını etkiler yazılarını kafana pek takma, ağzı olan konuşur mantığı üzerinde önüne gelen bilir kişi kesiliyor. Bu yüzden pek o sitelere kafanı takıp, bu işe başlamadan bitirme.

Sporcular için en önemli iki öğün vardır: Kahvaltı ve antreman sonrası. Sabah kahvaltısı diğerine nazaran daha fazla öne çıkar. Ne yiyorsun sabah kahvaltısında? En az 2-3 tane yumurta yemelisin, bal, ceviz, peynir gibi yiyecekleri tüketmelisin. Tabii bu bir bodybuilding sporcusunun sabah kahvaltısında olması gerekenler. Fitness veya diğer sporların programlarında bunların adetlerini düşürebilirsin. Bunun dışında uyku düzenine dikkat et. Kaslar, yenilenmeye ihtiyaç duyar.

İki tane kap al yanına okula giderken. Annen'den rica et, sabahtan koy yemeklerini kaplara. Bir gün pilav, ertesi gün bütün tavuk. Böyle böyle alıştır kendini.

Body ile Fitness'ın arasındaki tek fark verilen program içeriğidir dostum. Body yaparsan daha fazla ağırlık kaldıracaksın, kaslarını daha çok yorucaksın ve daha çok şişeceksin. Fitness ise biraz daha hantal kısmı. İkisi arasındaki fark budur.

Kondisyon yakalamak elbette çok zor bir iştir ve sabır gerektirir. Her sporcunun ara verdikten sonra yaşadığı genel bir sorun. Ne kadar şınav & mekik çektiğine /kesinlikle/ dikkat etme. Kendimden örnek vermek gerekirse, ilk spora başladığım da iki tane falan çekebiliyordum şınav. Şimdi rahat ilk turlarda 60 tane çekiyorum. Sen bunlara kafanı takma sporuna bak. Bir süre sonra iki katına çıkardığını farkediceksin.

Bodybuilding: Vücut geliştirme - Vikipedi

Fitness: Fitness - Vikipedi

Crossfit ise başlamadan önce belirli bir vücut seviyesine çıkman gerekiyor sanırım dostum. Yani belirli kriterler üstüne çıkman gerekiyor çünkü programlarında tırmanma, 100 tane şınav falan var. Sana önerebileceğim fitness veya bodybuilding'dir. Vücuduna şekil vericek olan sporlar.

Aklına takılan & sormak istediğin bir şey varsa yaz konudan, buralardayım.
Neredeyse kafamdaki bütün soruların cevabını verdin dostum. Sana minnettarım :) Vücut geliştirmeden ziyade fitness bence bana çok daha uygun. Yalnız kafama bir soru daha takıldı. Şimdi fitness yapıyorum diyelim düzenli bir şekilde. Ama sadece kahvaltı ve birde öğleden sonra mı yemek yiyeceğim. Yani mesela sabah 9 da kalkıp fitness yaptım sonra da kahvaltı ettim diyelim. Sonra ssat 3-4 gibi de bir yemek yiyip daha da yemeyecek miyim ? Çünkü kilo vermek için neredeyse bütün doktorlar diyetisyenler akşam 5-6 dan sonra yememelisiniz diyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı