3 fanlı ve 2 fanlı ekran kartı farkı

Zyetwy

Picopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Gtx 1650 ti
i7 10750H 2.60 GHz
16 GB Ram
1 TB Hdd
256 GB Ssd
(Lenova ideaPad Gaming 3 Laptop)
Ekran kartlarında 2 fanlı ya da 3 fanlı olması neyi değiştir? Hangisi daha iyidir? 3 fanlı mı 2 fanlı mı? Mesela MSI 4060 Ti 2X Ventus'un 2 fanlı ve 3 fanlı modeli mevcut hangisi daha iyi soğutur? Peki ekran kartının modeli nasıl etkiler genel olarak? Mesela Zotac gigibyte ya da ASUS gibi markaların farkı nedir? Teşekkürler.

Ekran kartlarında 2 fanlı ya da 3 fanlı olması neyi değiştir? Hangisi daha iyidir? 3 fanlı mı 2 fanlı mı? Mesela MSI 4060 Ti 2X Ventus'un 2 fanlı ve 3 fanlı modeli mevcut hangisi daha iyi soğutur? Peki ekran kartının modeli nasıl etkiler genel olarak? Mesela Zotac gigibyte ya da ASUS gibi markaların farkı nedir? Teşekkürler.
Kullanılan malzeme kalitesi bakır borularin miktarı bazı modellerde bakır boru yok bile dramlardaki kaliteler vesairede değişiyor galiba

Öncellikle top tier markalar
Asus
Gigabyte
Powercolour
Evga (üretmeyi bıraktı)
Galax
Palit
Bunların dışına çıkma MSI önermem ventus serisi rezelalet. Gelelim 3 fanlı ve 2 fanlı farkına genel olarak 2 fanlı ve 3 fanlı modeller arasında 3-4 derece fark olur eğer fiyat farkı çok değilse 3 fanlı kesinlikle alınır ama bütçenizi aşıyorsa almaya değmez.

ASUS Gigabyte MSI falan bunlar marka reklam ile öne çıkmış bilinirliliği fazla.

Bende bir ara hep derdim iyi marka olsun sorun olmasın falan.

Tabii ASUS GTX 1660 Super modeli alana kadar o kadar kötü bir soğutma tasarımı yapılmış ki çok küçük yetersiz bir soğutma bloğu ve yetersiz fanlar. 87 derecelere çıkıyordu her yerden hava alan 7 fanlı kasada. Sonra araştırdım ki maalesef bu seri böyleymiş sonra EVO modellerini çıkarmışlar tabii düzeltilmiş ama olan bana oldu bir kere. Benimkinin telafisi yok. Satarken bile dert mesela? Tam altına gelecek şekilde Akasa fan braket aldım 2 tane 120 fan taktım da öyle soğutuyordum.

Daha sonra da Gigabyte aldım 3060 ama malzeme bana çok kaliteli gelmedi plastik falan cidden daha zayıf ve kalitesi daha düşüktü.

Şimdi yeni PNY marka aldım 4070 XLR8 Epic X modeli kalitesi çok iyi malzemesi çok iyi, soğutması çok iyi. Artık öyle marka algısını bıraktım.

Misal forumda kino isimli arkadaş MSI 4060 Ti da Ventus 2 fanlı modelde yaşamış diğer modellere göre çok fazla ısınıyor. O nedenle.

PNY, Colorful, Gainward, Galax bunlar gayet iyi markalar. Bunlar sadece burada isim bilinirliliği az o nedenle göz ardı ediliyor. Bir de böyle soranlar oluyor Facebook'ta vs adam sadece yorum olsun diye yok ASUS al geç falan diyor yani arada 3-5k oynuyor hem de aynı kalite seviyesinde. Yazık bence o kadar farka. Bu markalarda oldukça iyi.

Ben ilk defa 3 fanlı model kullanıyorum ama bence 2 fana göre daha iyi. Tabii 2 fanlı da iyi bir model ise alınabilir.

Hocalarım değerli yorumlarınız için sağolun peki 4000 serisinden marka ile birlikte önerdiğiniz en fp model nedir? 4090 4080 serisi hariç.

Yeni konular

Geri
Yukarı