301 Sefer Sayılı Uçuş - Birgen Air Kazası

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 61
  • Görüntüleme 8B
Peki bu sence teknik ekibin mi aksaklığı?

Bence evet. Ama pilot kalkarken yardımci pilotun hızını almış. Niye kendi hızına inanıyorsun? Hatayı saymayıp en yakın hava limanına inilebilirdi.

Hocam, bu nasıl bir olaydır. Okurken bir değişik oldum.

Yıllarca uçmuş deneyimli bir pilot ve güvenilir bir uçak, burada ki sorun tam olarak uçuş göstergeleri öyle değil mi? Peki göstergeleri o hale getirecek ne olmuş olabilir?

Arilar pitot tüpüne yuva yapmış.

Painkiller hocam açıklamış, o göstergeleri o hale getiren olay bu. Aslında Aykut Gergin'in göstergesinde sorun yokmuş gibi duruyor. Yani Ahmet kaptan kokpiti dinlemek yerine Aykut'un göstergelerine göre tepki verip, hızı kesmese belki en yakın yere inebilirlerdi. Ama o psikolojide bu karar çok zor. Yılların kaptanı da olsan. Bizim için buradan keşke demek çok kolay tabii ki.

Bence evet. Ama pilot kalkarken yardımci pilotun hızını almış. Niye kendi hızına inanıyorsun? Hatayı saymayıp en yakın hava limanına inilebilirdi.
Ben de öyle düşündüm. Yani Ahmet kaptanın kendi göstergesinde sorun olduğunu anlaması gerekmez miydi? Zira kalkarken çalışmadı, kalktıktan bir süre sonra çalıştı ve çalışır çalışmaz da çok garip bir hata verdi. 2. kararını kendi göstergesine ve kokpitin söylemine göre vermesi mürettebatı ve yolcuları ölüme sürüklemiş olabilir.

Ya da daha önce nasıl farkına varılmamış?
Şimdi birinin doğru birinin yanlış göstermesinin sebebi farklı kaynaklardan bilgi aldıkları için. Yani emniyet amaçlı farklı pitot tube'lerden bilgi alıyor sistem. Pilotun yapması gereken değerleri karşılaştırmak. Ama o kaos anında insan doğru düşünemiyor maalesef.
nasıl kontrol edilmiyor bu durum?
Pitot Tube kontrolü fiziki bir kontrol ama çok basit algılandığı için bazıları atlıyor bunu kontrol etmeyi. Bu yüzden zincirin en zayıf halkası gibi sistemi dağıtabiliyor bu durum.
Niye kendi hızına inanıyorsun?
Ona tek başına karar veremiyorsun. Karşılaştırma gerekli.
Yani Ahmet kaptanın kendi göstergesinde sorun olduğunu anlaması gerekmez miydi?
Vazgeçebilirdi bence uçuştan. Yer kontrolleri sırasında böyle bir hakkı var. Ama basit bir sorun çıkarsa uğraştırır beni mantığı ve geçmiş tecrübesine güvendiyse hata yapmış olabilir.

Vazgeçebilirdi bence uçuştan. Yer kontrolleri sırasında böyle bir hakkı var. Ama basit bir sorun çıkarsa uğraştırır beni mantığı ve geçmiş tecrübesine güvendiyse hata yapmış olabilir.
Evet. Koşuş esnasında uçağı durdurabilmek için fısatları vardı. Geçmiş tecrübesine güvendiğini ben de düşünüyorum ama havacılıkta ne kadar tecrübeli olursan ol, seni kilitliyor bazı şeyler.

Hocam 2. kararı Aykut'un göstergesine göre verip, hızı kesmeseydi en yakın yere inebilirler miydi sence? Hızın kesilmesi en büyük hata oldu sanırım. Biraz daha düşünmek için beklense belki de bu facia atlatılabilirdi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı