3060 Ti 82 dereceyi görüyor

Aynı kart bende var, 2K Ultra ayarlarda 73 geçmedi. Oda sıcaklığı 32 dereceydi.
Bence kasanızın hava sirkülasyonu da iyi değil. Çok fan olması iyi soğutma demek değil.

Aynı kart olduğuna emin misiniz?
Çünkü gozlemledigim benchmark testlerinde sıcaklık en az 75-77 derece arasında değişiyordu.
Kullanmakta olduğum kasa modeli: MSI MAG Forge M100A.
Kasanın havadarlık anlamında iyi olarak biliyordum sizin bu kasa hakkinda yorumunuz nedir?

RTX 3060Ti için kritik sıcaklık 93 derece olarak belirtilmiş Nvidia tarafından.

Eki Görüntüle 1520362
Cevabınız için teşekkürler.
Hocam egzoz fanınız var mı peki?
Elbette var hocam.

Aynı kart olduğuna emin misiniz?
Çünkü gozlemledigim benchmark testlerinde sıcaklık en az 75-77 derece arasında değişiyordu.
Kullanmakta olduğum kasa modeli: MSI MAG Forge M100A.
Kasanın havadarlık anlamında iyi olarak biliyordum sizin bu kasa hakkinda yorumunuz nedir?

Cevabınız için teşekkürler.

Elbette var hocam.
Evet aynı kart. Benim kasa Asus Gt501

Afterburner ile undervolt uygulayarak, yani yük altında çalışacağı saat hızlarına daha az voltajla ulaşmayı deneyerek hem daha serin çalışmasını hem da bazı durumlarda daha fazla performans vermesini sağlayabilirsiniz. Oyunlarda donma ya da kapanma gibi sorunlarla karşılaşırsanız voltaj değerini azıcık arttırarak stabil olduğu noktayı bulursunuz. Youtube'da MSI Afterburner ile kartınıza nasıl undervolt uygulanacağı konusunda rehberler bulabilirsiniz. Karışık bir işlem değil.

Afterburner ile undervolt uygulayarak, yani yük altında çalışacağı saat hızlarına daha az voltajla ulaşmayı deneyerek hem daha serin çalışmasını hem da bazı durumlarda daha fazla performans vermesini sağlayabilirsiniz. Oyunlarda donma ya da kapanma gibi sorunlarla karşılaşırsanız voltaj değerini azıcık arttırarak stabil olduğu noktayı bulursunuz. Youtube'da MSI Afterburner ile kartınıza nasıl undervolt uygulanacağı konusunda rehberler bulabilirsiniz. Karışık bir işlem değil.
Anladım bu işlemi yapmayı düşünüyordum ama sorun yaşama endişesine kapılmıştım sanırım bu yolu izleyeceğim cevabınız için teşekkür ederim.

Evet aynı kart. Benim kasa Asus Gt501
Undervolt veya fan ayarı yaptınız mı?

GeForce Experience performans ayarı üzerinden fan hızını %70 ve üzeri sabit olarak ayarlanırsa ekran kartı çok daha serin çalışıyor ayrıca sıcaklık limiti 83 derece olduğu icin 82 dereceden sonra GPU kullanim orani azalıyor bu da FPS düşüşlerine yol açabilir ayrıyeten default fan profilinin iyi çalışmadığından dolayı bu kadar yüksek dereceyi görüyor.
Yüksek GPU kullanimi gerektiren oyunlarda fan hızını sabitleyebilir kartin hem daha serin hem de daha performanslı(sıcaklık limitine ulaşmadığı için)kullanabilirsiniz.
Normal kullanımda otomatik fan hızında ayarlayabilirsiniz.
Ayrıca şöyle not bırakayım fan hızını %70 olarak ayarlayınca fandan gelen bir titreşim oluyor fan hızını %-3,%3 olarak ayarlarsınız titreşim sesi gitmiş oluyor sizin kullandığınız modele göre vermis oldugum fan hızı değeri değişebilir.
Üzerinden zaman geçmiş fakat sorunu yaşayan olursa paylaşmak istedim konuyla ilgili mesaj atanlara tekrardan teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı