4.5 5 aylık gelişim nasıldır?

Kısa boyun hayatımdaki tek etkisi fitness olabilir ilk aylarımda kolumun öküz gibi olduğunu hatırlıyorum. 40 çok iyi bence boy/kiloya göre çok iyi bence uzun boyda cidden kas yapmak zor.

Kısa boyun hayatımdaki tek etkisi fitness olabilir ilk aylarımda kolumun öküz gibi olduğunu hatırlıyorum. 40 çok iyi bence boy/kiloya göre çok iyi bence uzun boyda cidden kas yapmak zor.
1.67 o kadar da kısa sayılmaz hocam. Kimilerini gördüm 25 yaşında 1.60 boyundalar, genetik maalesef yapacak bir şey yok salonda 1.95 elemanlar dolu çoğu da liseli. Onları görünce cidden şaşırıyorum :D

1.67 o kadar da kısa sayılmaz hocam. Kimilerini gördüm 25 yaşında 1.60 boyundalar, genetik maalesef yapacak bir şey yok salonda 1.95 elemanlar dolu çoğu da liseli. Onları görünce cidden şaşırıyorum :D

Genetik zaten liseden beridir spor yapıyorum boy uzasın diye barfiks barına toplam 30-40 dakika asıldığımı günleri hatırlıyorum.

Yabancı olarak Jeremy Ethier ve ATHLEAN-X'e bakmanı öneririm. Bu işin youtube'da natural olarak 1 numaralı adamı Athlean-X izle neden öyle dediğimi anlayacaksın.
Hocam athlean-x örnek verilir mi ya adamın zamanını boşa geçireceksiniz. Athlean-x dediğimiz kanal clickbait videolarla ve hipertrofi anlamında işe yaramayan hareketler gösteren bir kanal, videolarının yarısı yanlış bilgi ve performansı kötü etkileyecek tavsiyeler içeriyor. Bir daha düşünün ondan tavsiye almadan hocam.

Dediğin laf laf mı hocam şimdi. Adam sallamasyon bilgi atmıyor zaten bilimsel olarak ve kendi deneyimlerine dayanaraktan anlatıyor. Kesinlikle camiadaki en sağlam adamlardan birisi. O hipertrofi göstermediği dediği hareketler ise genellikle üst düzeyler için öneriliyor zaten başlangıç seviyesine uygun değil.

Dediğin laf laf mı hocam şimdi. Adam sallamasyon bilgi atmıyor zaten bilimsel olarak ve kendi deneyimlerine dayanaraktan anlatıyor. Kesinlikle camiadaki en sağlam adamlardan birisi. O hipertrofi göstermediği dediği hareketler ise genellikle üst düzeyler için öneriliyor zaten başlangıç seviyesine uygun değil.
Yani hocam mesela adam bir göğüs antremanı videosu atmış en efektif diye, 6 tane farklı hareket var gereksiz fazla hareket değişimi üstüne 15sn dinlenmemizi söylüyor. 15sn dinlenip geri geçmek kas geliştirmez üstüne kas hasarı oluşturur. Üstüne adamın efektif diye koyduğu hareketlerin bazıları hedef kas grubunu doğru çalıştıramıyor bile üstüne gitmiş sonra 100'e kadar şınav koymuş yani kas inşa etmek isteyen adamın hem işine yaramaz hemde boşa küre çektirir. O kadar emek verir kasları gelişsin diye hem ağrıdan duramaz hemde kasları gelişmez kas hasarını tamir etmeye uğraşır durur.
Aynı şekilde biceps videosu içinde geçerli adamın önerdiği antreman programları kas büyütmek için değilde kardiyo yapmak için koyulmuş gibi. Bana kalırsa Sean Nalewanyj öneririm bu sektörde en doğru ve en direkt bilgi veren adamlardandır.

Yani hocam mesela adam bir göğüs antrenmanı videosu atmış en efektif diye, 6 tane farklı hareket var gereksiz fazla hareket değişimi üstüne 15sn dinlenmemizi söylüyor. 15sn dinlenip geri geçmek kas geliştirmez üstüne kas hasarı oluşturur. Üstüne adamın efektif diye koyduğu hareketlerin bazıları hedef kas grubunu doğru çalıştıramıyor bile üstüne gitmiş sonra 100'e kadar şınav koymuş yani kas inşa etmek isteyen adamın hem işine yaramaz hem de boşa küre çektirir. O kadar emek verir kasları gelişsin diye hem ağrıdan duramaz hem de kasları gelişmez kas hasarını tamir etmeye uğraşır durur.
Aynı şekilde biceps videosu içinde geçerli adamın önerdiği antrenman programları kas büyütmek için değil de kardiyo yapmak için koyulmuş gibi. Bana kalırsa Sean Nalewanyj öneririm bu sektörde en doğru ve en direkt bilgi veren adamlardandır.

Dediğin doğru fakat bahsettiğim gibi bu adam genel sporculardan çok üst düzeye hitap ediyor fakat anlattığı şeyler yanlış değil. Dediğin gibi 6 hareket göğüse 1 gün için çok fakat belli düzeye göre. Gene de haklısın.

Dediğin doğru fakat bahsettiğim gibi bu adam genel sporculardan çok üst düzeye hitap ediyor fakat anlattığı şeyler yanlış değil. Dediğin gibi 6 hareket göğüse 1 gün için çok fakat belli düzeye göre. Gene de haklısın.
Üst düzey olabilir hocam ancak insanları uyarması lazım yeni başlayan birçok insan yanlış şeye yönlendirilebilir, emekleri boşuna gitmesin insanların.

Geri
Yukarı