50-60 bin TL Grafik Tasarım - Render işleri için bilgisayar önerisi

firstsvl

Femtopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar.. Uzun zamandır araştırıyorum ancak en güzel yorumları bu forumda gördüm bu sebeple bende bu sorumu buradan iletmek istedim.
  • Fiyatı 50 - 60 bin arası
  • Adobe tüm yazılımlarını rahatça kullanabileceğim sRGB ve Adobe RGB değerleri yüksek olan
  • Çok sık olmasada 3D uygulamalarında da kullanacağım
  • Yine çok sık olmasa da video edit ve render işlemleri içinde kullanacağım.
  • Ekran boyutu 16 inç ve üzeri olan
  • IPS ekran (IPS-LEVEL diye de varmış ancak onlar tam IPS performansı sağlamıyormuş)
  • Yenileme hızı min 144 gibi değerler yeterli olur
  • Oyun ise nadir de olsa oyanabilirim. Bu yüzden render ve oyunlarda GPU watt olayıda bizi üzmeyecek
Ben birkaç bilgisayar baktım ama herbirinde illa ki bir yerden fire verdiğini fark ettim.
Baktığım bilgisayarlar
MSI KATANA 17 B12VGK-401XTR Dizüstü Bilgisayar, Core I7-12650H, 17.3 FHD 144Hz, 32GB RAM, RTX4070 8GB, 1TB SSD, DOS 55 bin TL.
MSI PRESTIGE 16 STUDIO A13VF-053TR Dahili Ekran Kartı RTX 4060 Intel Core i7 13700H 32 GB LPDDR5 1 TB 16 inç QHD 58 bin TL.

Bu şartlarda bilgisayar önerisi olan veya benim gibi kullanan memnun olan tavsiye de bulunabileceklar varsa çok memnun olurum.

Bu urun ekran - RAM - ekran karti ve islemcisiyle memnun edecektir. Isinma sorunu da olmayan kaliteli bir kasaya sahip.

Ancak sizin isleriniz icin ekran karti oldukca onemli. Butcemi artiririm derseniz 4080'li modellere bakabilirsiniz.

Katana gayet yeterli gibi duruyor fakat daha iyisi bulunabilir, arkadaşlar yardımcı olur.

Video, fotoğraf gibi işlerle uğraşıyorsan 1080P yeterli bir çözünürlük değil. DCI P3, Adobe RGB değerleri önemli, Katana bunları karşılamıyor. MSI PRESTIGE 16 STUDIO daha iyi tercih.

MSI PRESTIGE 16 STUDIO ekran tarafında daha iyi. (DCI P3, 150W toplam güç)

@Görkem Say'ın önerdiği HP Omen, ortalama bir ekran, ama çok daha yüksek performans sunuyor. Ekran kartı da daha iyi. Neye daha fazla ihtiyacın olduğuna göre tercih yapman iyi olur. (SRGB %100, 330W toplam güç)

Son düzenleme:
Bu urun ekran - RAM - ekran karti ve islemcisiyle memnun edecektir. Isinma sorunu da olmayan kaliteli bir kasaya sahip.

Ancak sizin isleriniz icin ekran karti oldukca onemli. Butcemi artiririm derseniz 4080'li modellere bakabilirsiniz.

@Görkem Say @midgardian önerileriniz için teşekkür ederim. MSI PRESTIGE 16 STUDIO için çok hevesliydim ancak forumda da birisi ekran kartı için 50watt diye yazmıştı. Ekran kartı render vs. işlerde performans sorunu yaratırdmı diye aklımda soru işareti kaldı. Omen de çok tavsiye ediliyor. Ancak onun ekran sRGB Adobe RGB değerleri ile ekrankartı watt bilgisini bulamadım.

SRGB %100 ise Adobe değeri %60-70 aralığındadır muhtemelen. DCI P3, Adobe RGB değerleri yüksek olsa belirtmeden geçmezler. Hem çok yüksek performans hem de panel çok iyi olsun deyince fiyatlar uçuyor. Dizüstü bilgisayar tercih ediyorsan taşımak zorundasın diye düşünüyorum. Omen tercih edip ev/iş artık nerede çalışacaksan orada harici iyi bir monitöre de bağlayabilirsin. Hem daha büyük ekran hem de daha iyi renkler böylece mümkün olur. Tabii ileride ayrı bir monitör yatırımı gerektirir.

@Görkem Say @midgardian önerileriniz için teşekkür ederim. MSI PRESTIGE 16 STUDIO için çok hevesliydim ancak forumda da birisi ekran kartı için 50watt diye yazmıştı. Ekran kartı render vs. işlerde performans sorunu yaratırdmı diye aklımda soru işareti kaldı. Omen de çok tavsiye ediliyor. Ancak onun ekran sRGB Adobe RGB değerleri ile ekrankartı watt bilgisini bulamadım.

Ekran karti 140W, 4080'li model ise 175W. sRGB degeri yuzde 100, asiri yuksek bir Adobe RGB beklemeyin ama bu fiyat bandindaki gaming cihazlar arasindan en iyi ekrana sahip modellerden birisi. QHD cozunurluk ile gelmesi de avantaj.

Bütçe atarsa:

@Görkem Say HP Omen nin ekranı QHD (2560 x 1440) olmasına rağmen neden bu MSI katana daha pahalı diğer özellikleri de aynı gibi hemde ekranı FHD , sadece işlemci i9 katana da? Farkı nedir acaba?

MSI pahalı olmasını istediği için pahalı, işlemci farkı var ama o fiyatı anlamlı kılacak bir fark değil. MSI cihazları bir iki giriş seviyesi alınmaz tarzdaki cihazları hariç, tamamı diğer markaların aynı seviye ürünlerinden ortalama bir %20 pahalı oluyor.

Geri
Yukarı