5000 TL sistem alacaklara öneri

Benim bütçem de bu civarlarda ama bu fiyata RTX 2060 ve R5 2600 gibi bir sistem de toplanabiliyor hangisi alınmalı sizce?
Çok zor yerden sordunuz hocam.

Ryzen 5 2600, i5 8400'den daha iyi bana kalırsa. Tamam, i5 8400 tekli çekirdekte daha iyi ve oyunlar da tekli çekirdeğe baktığı için daha yüksek FPS elde edebiliyorsunuz ama yüzdelik kullanımı daha fazla Ryzen 5 2600'e nazaran. Bu yüzden geleceğe dönük olduğu için Ryzen 5 2600'ün tercih edilmesi daha mantıklı.

GTX 1080 ile RTX 2060 ekran kartlarına gelelim. Günümüzdeki oyunlar yeri geliyor 5-6 GB VRAM kullanıyor, yani ekran kartları için 6 GB VRAM şimdilik yeterli ama biraz ilerisi için sanmıyorum. Burada VRAM'den ötürü 1080'e artı yazıyoruz. 2060 daha güncel, böylelikle Nvidia daha fazla önem verecektir 1080'e nazaran. Açıkçası Nvidia'nın eski ekran kartlarını yavaşlatacağını düşünüyorum, çoğu üretici yapıyor bunu yani. Mesela Samsung, eski telefonlarını yavaşlatmıyor mu? Kaçınılmaz bir şey bu. Performansta şimdilik 1080 birazcık daha iyi ama çok değil, fark uçurum değil. 2060'daki RT teknolojisi de 2060 için bir artı. Kararsız kalmak kaçınılmaz açıkçası.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok zor yerden sordunuz hocam.

Ryzen 5 2600, i5 8400'den daha iyi bana kalırsa. Tamam, i5 8400 tekli çekirdekte daha iyi ve oyunlar da tekli çekirdeğe baktığı için daha yüksek FPS elde edebiliyorsunuz ama yüzdelik kullanımı daha fazla Ryzen 5 2600'e nazaran. Bu yüzden geleceğe dönük olduğu için Ryzen 5 2600'ün tercih edilmesi daha mantıklı.

GTX 1080 ile RTX 2060 ekran kartlarına gelelim. Günümüzdeki oyunlar yeri geliyor 5-6 GB VRAM kullanıyor, yani ekran kartları için 6 GB VRAM şimdilik yeterli ama biraz ilerisi için sanmıyorum. Burada VRAM'den ötürü 1080'e artı yazıyoruz. 2060 daha güncel, böylelikle Nvidia daha fazla önem verecektir 1080'e nazaran. Açıkçası Nvidia'nın eski ekran kartlarını yavaşlatacağını düşünüyorum, çoğu üretici yapıyor bunu yani. Mesela Samsung, eski telefonlarını yavaşlatmıyor mu? Kaçınılmaz bir şey bu. Performansta şimdilik 1080 birazcık daha iyi ama çok değil, fark uçurum değil. 2060'daki RT teknolojisi de 2060 için bir artı. Kararsız kalmak kaçınılmaz açıkçası.

Ben de her türlü şekilde R5 2600 ile RTX 2060’ı seçiyorum, fakat eğer RX 3000 serisi yakın zamanda çıkacaksa, onu bekleyip aynı fiyata hatta belki daha ucuz fiyata daha yüksek performans almak mümkün olabilir. Zaten bildiğimiz gibi RTX teknolojisi daha piyasada var denilemez ve kullanılmaya çalışıldığı zaman en az %50 FPS kaybı kesinlikle yaşanacaktır kendi fikrimce. Durum böyle olunca kararsız kalmamamak gerçekten elde değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben böyle bir sistem oluşturmuştum daha önce nerden bakarsan bak 1000TL kâr elde ediliyor.
600W PSU dahil ama Kasa hariç bu sistem dışarıda 7600 civarı bir rakam ediyor

Adsız.png

AMD Ryzen 5 2600
MSI B450 Tomahawk ikilisi gayet güzel olur. Geleceğe yönelik bire sistem de olur ayrıca.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı