60 Litrelik Akvaryumum

Hocam 30 40 litre akvaryumlar kaç tl yada yaptırsam daha ucuza gelirmi?
Hocam ben 60 litre akvaryumu özel yaptırdım, özel olduğu için pahalı oldu tabii. 350`ye yaptırdım. 30-40 litrede sanırım hazır akvaryumlar var kapaklı falan. Eğer petshoplarda hazır bulabiliyorsanız bence daha ucuza gelir.

Hocam ben 60 litre akvaryumu özel yaptırdım, özel olduğu için pahalı oldu tabii. 350`ye yaptırdım. 30-40 litrede sanırım hazır akvaryumlar var kapaklı falan. Eğer petshoplarda hazır bulabiliyorsanız bence daha ucuza gelir.
Hocam balıkla alakalı bi konu açtım bakma şansınız varmı?

Emeğe bak be, gerçekten mükemmel olmuş hocam elinize sağlık.
Bu tarz hobiler çok zor ve stresli geçiyor gerçekten, sabırlar diliyorum.
Teşekkürler hocam. Stresli geçtiği doğru ama zor değil bence. Akvaryum kurmadan önce birkaç makale okuyarak balıkların ve bitkilerin yaşama büyüme mantığını anlayınca basit, korkuyor çoğu kişi. Sadece biraz masraflı ve zaman ayırmak lazım. Teşekkürler. :)

Akvaryumdan Güzel Görüntüler / 12.04.2023
WhatsApp Image 2023-04-12 at 02.29.47.jpeg

Güzel şeyler ayrıntılarda gizlidir sözü gibi. Saklanma alanının arkasında bir siyahlık var, o haylazın (vatoz) kafası. Meraklı ukala karideslerin çıktığını görünce hemen keşfetmeye başladı. Öndeki kırmızı karides çok güzel gerçekten. Ona hayranım. Adını dişi olduğu için KaridesSu koydum. Hadi hemen çocuk yap bana!

Salyangoz Filtrenin İçine Girmiş!
WhatsApp Image 2023-04-13 at 13.08.44.jpeg
Sabah kalktığımda filtrenin içinden tıkır tıkır sesler geliyor katı bir cisim orada sıkışmış diyerek aklıma filtre mi bozuluyor geldi ve kapağı açtım durdurdum ve baktım ki bir salyangoz gece girmiş :D Filtrenin su alma borusuna tutunup girmiş olmalı çünkü o kısımda duruyordu. İyi ki ölmemiş. Korkudan içeriye çekilmiş yazık bide filtrenin içi kirli. Çocuk cennetten cehenneme geçmiş 8-9 saatte. Neyse ki sıkıntısız yaşıyor, dersini almış olmalı!

Son düzenleme:
Muhteşem konu, ellerinize sağlık hocam.
Teşekkürler hocam. Akvaryum yapınca hata yapmaktan korkanlara örnek olsun diye ve akvaryumculuğu yaymak için. :)

Güncelleme 15.04.2023 / Yeni Bitkiler
WhatsApp Image 2023-04-15 at 00.01.24.jpeg
WhatsApp Image 2023-04-15 at 00.01.28.jpeg
WhatsApp Image 2023-04-15 at 00.01.27.jpeg

Evet, bitkilerim geldi. Aldığım bitkiler Ludwigia Diamond ve zeytin bitkisi. In Vitro bitkisi de aldım adı Rotala Indica Red. Ben Rotala Indica Red bitkisini dikmeyeceğim şimdilik, biraz daha dursun. Çünkü korkuyorum, akvaryumda vatoz var hareket ederken çıkarabilir şiddetten, karidesler oynarken çıkarabilir, balıklar çarpabilir diye şimdilik kalsınlar kendileri biraz daha büyüyecek zaten. Karidesler çok sevdi bitkileri. Umarım tutunur Ludwigia Diamond ve Rotala Indica Red...
WhatsApp Image 2023-04-15 at 00.10.31.jpeg

In Vitro`nun anlamı laboratuvarda üretilen demek. Laboratuvarda bu bitkiler üretiliyor ve içinde kişinin istemediği hiçbir şey olmuyor, adi salyangoz veya daha kötü canlılar gibi. Bu in vitro bitkiler en güvenilir bitkiler. İçindeki jel ile besleniyorlar. Bir kapta yaklaşık 50-100 arası kök bulunuyor küçük küçük. Daha detaylı anladım için buraya tıklayınız..

Akvaryumun Arka Planı!
WhatsApp Image 2023-04-15 at 18.14.26.jpeg

Akvaryum ne kadar benim gözümce güzel dursa da arka planında işler pek öyle gitmiyor. Sağ arkada elyaf var, önünde co2 çıkaran mayalı sistemim ve onun önünde kullandığım 5 sıvı gübre. Solda şişe var önceki hafta yaptığım su değişiminden kaldı ve onun arkasında malzemelerin kutuları (Isıtıcı, filtre..) Burada bir ayrıntı gözünüze çarpmıştır, neden ışık açık?
WhatsApp Image 2023-04-15 at 18.13.15.jpeg

Işık ile in vitro bitkimin gelişmesine yardımcı oluyorum. Onu 1 hafta daha dikmeyeceğim (Sebebi ise ben test yapıyorum Ludwigia bitkisi benim akvaryuma uygun değil bu bitkiler çürürse in vitro bitkisi kaybolmasın diye 1 hafta bekletiyorum) ve onu çok ışığa maruz bırakmayacak şekilde ışıklandırıyorum.

18.04.2023: Bitkileri ekeli 3 gün oluyor ve çürüme yok, umarım olmaz. Gelen zeytin bitkileri ortama çok iyi adapte oldular, birisini hasat ettim bile. Diğerlerinden de devamını bekliyorum, umarım akvaryumuma fazla gelen (zor olanlar) bitkiler tutunurlar ve gelişirler. Balıklar mutlu, karidesler keyifli, vatoz eğleniyor, salyangozlar zaten çalışıyorlar hep.

Akvaryumdan Güzel Görüntüler / 19.04.2023
WhatsApp Image 2023-04-19 at 01.47.56.jpegWhatsApp Image 2023-04-19 at 01.47.56 (1).jpegWhatsApp Image 2023-04-19 at 01.47.57.jpeg

Karides / Uyuyan neonlar / Işık kapansın da çalışayım diyen cüce vatoz.
WhatsApp Image 2023-04-19 at 01.51.50.jpeg
Ve ışık kapanınca çalışmaya başlayan cüce vatoz. :) Tanıyorum artık seni adamım!

Son düzenleme:
Teşekkürler hocam. Akvaryum yapınca hata yapmaktan korkanlara örnek olsun diye ve akvaryumculuğu yaymak için. :)

Güncelleme 15.04.2023 / Yeni BitkilerEki Görüntüle 1740313Eki Görüntüle 1740317Eki Görüntüle 1740316
Evet, bitkilerim geldi. Aldığım bitkiler Ludwigia Diamond ve zeytin bitkisi. In Vitro bitkisi de aldım adı Rotala Indica Red. Ben Rotala Indica Red bitkisini dikmeyeceğim şimdilik, biraz daha dursun. Çünkü korkuyorum, akvaryumda vatoz var hareket ederken çıkarabilir şiddetten, karidesler oynarken çıkarabilir, balıklar çarpabilir diye şimdilik kalsınlar kendileri biraz daha büyüyecek zaten. Karidesler çok sevdi bitkileri. Umarım tutunur Ludwigia Diamond ve Rotala Indica Red...
Eki Görüntüle 1740323

In Vitro`nun anlamı laboratuvarda üretilen demek. Laboratuvarda bu bitkiler üretiliyor ve içinde kişinin istemediği hiçbir şey olmuyor, adi salyangoz veya daha kötü canlılar gibi. Bu in vitro bitkiler en güvenilir bitkiler. İçindeki jel ile besleniyorlar. Bir kapta yaklaşık 50-100 arası kök bulunuyor küçük küçük. Daha detaylı anladım için buraya tıklayınız..

Akvaryumun Arka Planı!
Eki Görüntüle 1741212

Akvaryum ne kadar benim gözümce güzel dursa da arka planında işler pek öyle gitmiyor. Sağ arkada elyaf var, önünde co2 çıkaran mayalı sistemim ve onun önünde kullandığım 5 sıvı gübre. Solda şişe var önceki hafta yaptığım su değişiminden kaldı ve onun arkasında malzemelerin kutuları (Isıtıcı, filtre..) Burada bir ayrıntı gözünüze çarpmıştır, neden ışık açık?
Eki Görüntüle 1741216
Işık ile in vitro bitkimin gelişmesine yardımcı oluyorum. Onu 1 hafta daha dikmeyeceğim (Sebebi ise ben test yapıyorum Ludwigia bitkisi benim akvaryuma uygun değil bu bitkiler çürürse in vitro bitkisi kaybolmasın diye 1 hafta bekletiyorum) ve onu çok ışığa maruz bırakmayacak şekilde ışıklandırıyorum.

18.04.2023: Bitkileri ekeli 3 gün oluyor ve çürüme yok, umarım olmaz. Gelen zeytin bitkileri ortama çok iyi adapte oldular, birisini hasat ettim bile. Diğerlerinden de devamını bekliyorum, umarım akvaryumuma fazla gelen (zor olanlar) bitkiler tutunurlar ve gelişirler. Balıklar mutlu, karidesler keyifli, vatoz eğleniyor, salyangozlar zaten çalışıyorlar hep.

Akvaryumdan Güzel Görüntüler / 19.04.2023
Eki Görüntüle 1745815Eki Görüntüle 1745816Eki Görüntüle 1745817

Karides / Uyuyan neonlar / Işık kapansın da çalışayım diyen cüce vatoz.
Eki Görüntüle 1745821
Ve ışık kapanınca çalışmaya başlayan cüce vatoz. :) Tanıyorum artık seni adamım!
Cüce vatoz 60 litreye oluyormu?

Cüce vatoz 60 litreye oluyormu?
Hocam zaten 5 cm o vatoz. Büyümeleri yıllar sürdüğü için kolay büyümüyor, oluyor tabii.

Güncelleme 23.04.2023 / Tatil Dönüşü Neler Oldu? / İYİ BAYRAMLAR!
WhatsApp Image 2023-04-23 at 14.03.28.jpeg

Merhabalar, 4 gündür evde değildim ve balıkları komşuya emanet etmiştim. Yemlerini hazırlayıp üzerine yazmıştım;
WhatsApp Image 2023-04-19 at 02.49.38 (1).jpeg
Eve döndüm ve akvaryum tabii düşündüğüm gibiydi. Bitkilerin bazıları çıkmış, filtre tıkanmış, çürümüş yapraklar akvaryumu ele geçirmişti. Eve girer girmez su değişimi yaptım yaklaşık %30 olacak şekilde. Su değişimi aleti ile çürümüş yaprakları elimden geldiğince çektim, başardım birazcık. Bayağı yer değiştirmişti her şey. Bambu saklanma alanlarını görseydiniz bizi taşa dayanmış diğeri filtrenin orada falan gerçekten görünce şok oldum fakat yukarıdaki fotoğraf düzeltilmiş, su değiştirilmiş hali. Bu süreçte şunu gördüm. Balıklar stressiz birkaç gün geçirmişti. Bitkiler ışıksız, balıklar ışıksız kalarak stressiz, sessiz bir bayram geçirdiler. Vatoz birazcık çıldırmış sanırım stres yaptı komşu yemleri dökerken ki dağıttığından da belli. Toparlamak gerekirse bence güzel oldu, akvaryum 2 aydır ilk kez bensiz kaldı. Şimdi özlem gidereceğiz :) Herkese iyi bayramlar!

Güncelleme 26.04.2023 / Hamile Karides!
WhatsApp Image 2023-04-26 at 22.38.51.jpeg

Evet gördüğünüz fotoğraf hamile bir karidese ait. Karnında gördüğünüz yumurtaları var. Bu karidesi bugün fark ettim, ya bu sabah yada dün ilişki yaşanmış bir yerlerde. :)
WhatsApp Image 2023-04-26 at 23.33.01.jpeg

Bitkilerde büyüyor güzel bir şekilde. Zeytin bitkileri mükemmel gelişiyor, her gün uzuyorlar sanki.
Dişi karidesler ilişkiye girmeden önce yumurta toplama çağına geldiklerinde sırtlarında (eyer) yumurta biriktirirler, bu görüntü şu şekilde görülür;

WhatsApp Image 2023-04-26 at 23.33.01 (1).jpeg
Sağda gördüğünüz karidesin sırtında beyazlık var. Dikkatli bakarsanız yuvarlak olduğunu görürsünüz, bunlar birleşmiş ve kaburga gibi görünüyor. Bende öyle görmüştüm :D Fakat öyle değil. Peki karidesiniz dişi ve yumurta toplamadı mı? Canı istemeyebiliyor, bizim gibi canlı onlarda. Yumurta topladıklarında ilişkiye hazır oluyorlar fakat bunun içinde erkek lazım, bu konu iyice cinselliğe dönüyor, olay böyle :)

Son düzenleme:
Süper ya valla fiyatları görünce bedava geldi gözüme :D bende çok istiyorum köpek kuş vs besliyorum zaten akvaryum hayalimde hep vardı ama cidden çok emek isteyen bir hobi. Kolay gelsin sana konuyu takipteyim :D bol bol fotoğraf paylaşın.

Süper ya valla fiyatları görünce bedava geldi gözüme :D bende çok istiyorum köpek kuş vs besliyorum zaten akvaryum hayalimde hep vardı ama cidden çok emek isteyen bir hobi. Kolay gelsin sana konuyu takipteyim :D bol bol fotoğraf paylaşın.
Fiyatlar aslında ucuz değil benim yaptığım ucuz :D Ben orta kalite markalar falan kullandım, Alman markaları kullansaydım şimdikinin 3-4 katı olurlardı. Aynen emek istemesi bir yana çok vefat verdim buralara gelebilmek için. Bu karidesin hamileliğini görmek için belki de 10 karides kaybetmişimdir. Çok teşekkür ederim, bu konuyu devam ettireceğim. 🥰

Yeni konular

Geri
Yukarı