60 Litrelik Akvaryumum

Hocam paylaştığınız fotoğraflar oldukça güzel. Duvar kağıtlık paylaşır mısınız acaba? Bazılarını indirdim, deneyeceğim. Tebrik ederim.
Hocam öyle güzel fotoğraflar yok, telefondan çekiyorum ve su içinde çekmek zor oluyor. Duvar kağıtlık yok fakat internette var bende onları yapıyorum bazen :D Teşekkür ederim.

Hava Motorumuz Geldi!
WhatsApp Image 2023-04-27 at 20.52.10.jpeg

Ayarını kısarak akvaryuma koydum. Artık mayalı sistem co2`si yaptığım zaman kafam rahat olacak. Balıklar ve karidesler huzurlu olacaklar artık.

WhatsApp Image 2023-04-29 at 12.29.29.jpeg
Su çok sıçrıyordu hava motorunun ayarını kıstığımda bile. Bende bunu lastik ile hava hortumunu yamultarak halletmiştim fakat bu seferde az geliyordu. Sabah kalktığımda karidesler suyun üstünde duruyorlardı, bu durum normal değildi..
WhatsApp Image 2023-04-29 at 12.29.30.jpeg
Bu sıçramayı engelleyip su kaybını en aza indirmek için şimdilik bunu koydum, az da eğimli sular birikince dökülecek akvaryuma. Bunu idare etmesi için koydum. Yapacağım şey ise şu olacak; O su sıçramasını önlemek için cam kullanacağım. Bu 2d şeklinde çizdim fakat aslında o 10 yazdığım yer 10*10 olacak. Oradaki su kaybını engellemiş olacağım.
1682760802626.png

Akvaryumdan Güzel Görüntüler (AGG) / 01.05.2023
d6d35826-ee66-4d6d-b025-a06bdfbe86a4.jpeg059c664e-2172-4862-bc20-5bc8081afd82.jpeg
515e5771-c3fc-4fb0-a87a-0b13ca2e0168.jpegece5e340-801f-46ed-bcaf-4e9cc0e1bc37.jpeg
"Bizim fotoğrafımızı çeker misin" dediler, bende çektim ve sizle paylaşmak istedim.

Haylaz, Görüşürüz!...
Çok güzel zamanlar geçirdiğim çok güldüren bir arkadaşımızı yani cüce vatozumu maalesef iade edeceğim. Her sabah bir bitkiyi çıkaran ve bitkinin çürümesine sebep olan, her akşam bir bitkiyi çıkaran ve bitkinin kökünün çürümesine sebep olan vatoz artık canımı çok sıktı. Her gün elimi sokup o bitkileri dikmem bunalttı beni, iade etmeye karar verdim. Bitkilerimin hızlıca ilerlemesini, in vitro bitkimi dikmeyi istiyorum ve pazartesi günü iade edip yapacağım. Görüşürüz haylaz... Sen ne kadar bunu bilmesende...

Güncelleme 07.05.2023
WhatsApp Image 2023-05-07 at 13.24.58.jpegWhatsApp Image 2023-05-07 at 13.24.58 (1).jpeg
Maalesef fanusta doğmasına karar verdiğim yavrular yüzünden hamile karidesi buraya almak zorunda kaldım. Başta çok stres yaptı bende bambu saklanma alanı ekledim, fotoğraflarda yok fakat ekledim sonradan. Işık ile strese girmesin güzel bir hafta geçirsin diye fanusun etrafını kapattım defter ile, tamamen stressiz bir ortama sahip. Sıra ana takımda.
WhatsApp Image 2023-05-07 at 17.08.43.jpeg
Akvaryumumda %30luk bir su değişimi yapıp sıvı gübreleri ekledim, burada durumlar gayet iyi. Yarın hayırlısıyla haylazı yani kıymetli cüce vatozumu iade edeceğim. İade ettikten sonra yeni bitkilerimi dikeceğim.

Anlık durum...
1 tane karidesim hamileydi. O karidesi üstteki mesajdaki gibi fanusa koyunca başka bir karidesinde hamile olduğunu gördüm ve onu da mutluluk ile aldım fanusa. Şuan 2 tane hamile karidesim mevcut, çok seviniyorum...

Yanlış Bir Şey Yaptığımı Anladım / 09.05.2023
Fanusa karidesleri koymakta çok büyük bir hata yaptım. Evet başta mantıklı geldi fakat her karides 1 litre istiyor, ben ise 5 litreye 40-50 karides sığdırmaya çalıştım. Buda suyun kirlenmesi bir yana, karideslerin ölümüne kadar gider. Ne kadar istemesemde hamile karideslerimden de olmak istemediğim için karidesleri akvaryuma geri ekledim, zeki olanlar yaşasın...

Güncelleme 10.05.2023 / In Vitro Bitkisini Diktim! Çok Zordu!
Önce fotoğraflardan başlayayım sonra açıklamamı yapayım..
6765f13b-d9e3-452b-8ec0-229bde5cd77d.jpeg5c9e5e64-fab0-44ab-b313-6940c45e0da5.jpeg
O beslendikleri şey jel gibi, tutması zor. Nazikçe çıkardım fakat çok zordu gerçekten, sert davrandığımda direk koptu ve dikilmeyecek hale geldi.
ed0eea48-a862-47da-99da-a3bd5141b624.jpeg
e39bbdfe-a1ca-494d-8577-aae989824890 (1).jpeg

Bunları dikmek zordu ve çıkmaya müsaitler, işkence... Şimdi sırada akvaryumun genel hali var...

8e787bf9-c05c-4b16-be92-0749c4aabf04.jpeg

Karidesler çok meraklılar, fırıldaklar hemen araştırma ekibi toplayıp geziniyor. Onlara da zaman geçirmek için bir şeyler çıkmış oldu, bitki büyüyecek ve güzel bir hal alacak eminim. Akvaryumda tutunmanız dileği ile...

Güncelleme 18.05.2023 Perşembe
Bitkiler öldü, akvaryum çok kötü bir hal almıştı bu yüzden 8 günlük bir ara oluştu. Mayalı sistem yapmıştım ve patladı, hem odam hemde ev çok kötü kokmuştu maya yüzünden ve akvaryuma co2 çıkışı olmadığı için bitkiler gelişemedi. Bitkilerin çürümesi ile akvaryumu kırasım bile geldi, o gün büyük bir sınav verdim.
WhatsApp Image 2023-05-18 at 00.02.17.jpeg
WhatsApp Image 2023-05-18 at 00.02.17 (1).jpeg

Aşık olduğum tek kişiler 🥰
WhatsApp Image 2023-05-18 at 00.02.17 (2).jpeg

Neonlar mutlu!

Güncelleme 21.05.2023
ab856967-e3d3-483c-9c10-852bf8b1b6ec.jpeg

Akvaryumda su değişimi yaptım, bitkiyi hasat ettim ve sıvı gübreleri uyguladım. Akvaryum güzel gidiyor. Sol taraftaki tabak ne dediğinizi duyar gibiyim, birkaç güne anlarsınız... Neden bunu dedim bilmiyorum, karideslerin yemek yemesi için koydum. Karides akvaryumu- pardon karideslerin olduğu akvaryum için... Döndüremedim lafı, KARİDES AKVARYUMU GÜNLÜĞÜ GELİYOR!

Güncelleme 04.06.2023 Pazar / Yeni Planlar!
WhatsApp Image 2023-06-04 at 19.39.52.jpeg

Akvaryum güzel gidiyor. Bu akvaryumun yanına yeni akvaryum geleceği için aklımdan akvaryumu bozmak yeniden yapmak geldi ve bu fikir gayet güzel bir fikir, herşeyi çıkaracağım ve hem akvaryumu kolay taşıyacağım hemde kumun kötülüğü, kirliliği, taşlardan falan kurtulacağım yani akvaryum reform yaşayacak, balıklar için yapıyorum onlara kıyamıyorum. Diğer karides akvaryumunun malzemeleri hazır, bitki, akvaryum ve karidesler yok. Akvaryum geldikten 1 hafta sonra karidesleri sipariş edeceğim ve tahminimce akvaryumu haftaya pazar kuracağım, o zaman gelecek akvaryum muhtemelen.

Akvaryumdan Güzel Görüntüler (AGG) / 08.06.2023
IMG_20230607_235636.jpg

Annesinin karnından çıkalı 2 gün bile olmamış bir karides, 1mm bile değil (1cm'in 10da 1i değil) fakat suyun üstüne çıkmayı nasıl başardı bilmiyorum. Akvaryumda etçil balıklar var, neonlar nasıl yemedi bunu anlamadım ama çok güzel görünüyor.

Güncelleme 13.06.2023 Salı / AKVARYUMU SIFIRLADIM!
sephaakvaryum.jpeg
5e5a4f63-85f2-4902-a798-22cc7223fffe.jpeg
7509fb0c-5a61-4cc7-8527-068e77769551.jpeg

Merhabalar. Akvaryumu sıfırlayacaktım fakat gerçekten çok zormuş. Önce suyu boşalttım balıkları karidesleri ve salyangozları başka yere aldım kumu çıkardım fakat çok kum varmış gerçekten ve 2. fotoğrafta gördüğünüz gibi kum kalınlığı 1cm olacak kadar indirdim, dağınık duruyor düzenleme yapmadım bitkiler tutunmakta zorlandılar oralarda çok taş var, her neyse dağınıklık için özür dilerim fakat karidesler şimdi halinden daha da memnun. Balıklar ve salyangozlar zaten mutlular, soldaki boş duran yere de yeni akvaryum gelecek. Yer değiştirmeyi yaptım fakat işkence çektim ailem ile, kumu boşalt, akvaryumu temizle derken eziyet oldu fakat sonucuna değdi gibi, değdi mi? :)

Güncelleme 24.06.2023
Akvaryum aynı şeklinde devam ediyor. Bitkiler gelişiyor, tetralar mutlu mutlu geziyor ve karidesler etrafta çay kahve içiyorlar. Bu aralar moss bitkilerinin üzerinde duruyorlar. Tabii onların bahçesi mosslar :) 2. akvaryumum olan karides akvaryumuna buradan ulaşabilirsiniz, sevgilerle...

Güncelleme 14.07.2023
Akvaryum güzel gidiyor, karidesler çok iyi gidiyor gerçekten. 10 tane anal karides var ise (üreme olgunluğu=anal) 15-20 tane yavru karides rahat var. Neonlar mutlu, bazen yavrulara bakıyorlar ağızlarına sığmıyor bırakıyorlar.

Güncelleme 24/07.2023
akvaryum60.jpg
akvaryum60..jpg

Akvaryumum bugün itibariyle 5 ay 23 gün. 5 ay boyunca hep güzel ilerlemedik. Sıkıntılar, karbondioksit patlaması, suyun kalitesizleşip karideslerin ölümüne kadar gitmesi. Fakat iyi yanları daha fazla. Neredeyse 6 aydır Neon Tetra balıklarım her şeye rağmen yaşadı, yani internette "Neon Tetra balığını bakmak çok zor!" yorumlarına aldırış etmeyin. Bu akvaryumun ne yaşadığını bu konuyu okuyan herkes biliyor, 8 tane almıştım 8'ide yaşıyor. Karidesler mükemmel şekilde çoğalıyor. Tahminimce 10 tane anal (üreme boyunda) ve 25-30 yavru var. Çok güzel gidiyorsunuz, maşallah. <3

Son düzenleme:
Hocam güncel halini paylaşabilir misiniz? Ayrıca 60 litrelik suda o kadar karidesi nasıl öldürmeyi başardınız? Büyük başarı gerçekten.

Hocam güncel halini paylaşabilir misiniz? Ayrıca 60 litrelik suda o kadar karidesi nasıl öldürmeyi başardınız? Büyük başarı gerçekten.
İlk deneyim olunca böyle oluyor. Bugün itibari ile 1 yılını doldurdu. Güncel hali kötü fakat toparlanıyor.

IMG_20240127_231217.jpg
IMG_20240127_231222.jpg

Akvaryum şuan kötü durumda fakat toparlayıp aylık güncellemeler yapacağım.

İlk deneyim olunca böyle oluyor. Bugün itibari ile 1 yılını doldurdu. Güncel hali kötü fakat toparlanıyor.

Eki Görüntüle 2103900Eki Görüntüle 2103902
Akvaryum şu an kötü durumda fakat toparlayıp aylık güncellemeler yapacağım.

Benim de 60 litre karides zebra danio karışık akvaryumum vardı hazin bir kaza sonucu patladı maalesef. Şimdi geçici olarak 10 litrede yaşatmaya çalışıyorum minnakları. Bayağı bir kayıp verdim bu sürede. Bahaneyle birazcık ara vermek ve Full karides yapmayı düşünüyorum.

Benim de 60 litre karides zebra danio karışık akvaryumum vardı hazin bir kaza sonucu patladı maalesef. Şimdi geçici olarak 10 litrede yaşatmaya çalışıyorum minnakları. Bayağı bir kayıp verdim bu sürede. Bahaneyle birazcık ara vermek ve Full karides yapmayı düşünüyorum.
Çok güzel gerçekten. Ben neon tetra almıştım ama pişman oldum. Geçmiş olsun, kazalar kötüdür, emek verdikten sonra yok olması.. En azından kurtarmışsınız. Karides beslemek güzel mi bilmiyorum hareket etmiyorlar nedense. Bende karidesleri keşfetmek için masraf yapıp yeni tank kurdum sanırım 30 litreydi. Fakat yaşatamadım. Sonra ölünce hobiyi saldım güncelleme yapmamamın nedeni buydu, 6 ay soğudum. Şimdi 1 yıl olunca karar aldım. Siz bilgiliyseniz konuşabiliriz aslında. Benim takıldığım konu karidesleri yaşatmak, adaptasyon yaparken 3-4 saat yapsamda öldüler, almakta istemiyorum ama almam lazım akvaryum boş duruyor. Lepistes güzel aslında, kulaklı 3d 1e dişi alsak mükemmel olur. Çöpçü bu balık demi?

Çok güzel gerçekten. Ben neon tetra almıştım ama pişman oldum. Geçmiş olsun, kazalar kötüdür, emek verdikten sonra yok olması. En azından kurtarmışsınız. Karides beslemek güzel mi bilmiyorum hareket etmiyorlar nedense. Bende karidesleri keşfetmek için masraf yapıp yeni tank kurdum sanırım 30 litreydi. Fakat yaşatamadım. Sonra ölünce hobiyi saldım güncelleme yapmamamın nedeni buydu, 6 ay soğudum. Şimdi 1 yıl olunca karar aldım. Siz bilgiliyseniz konuşabiliriz aslında. Benim takıldığım konu karidesleri yaşatmak, adaptasyon yaparken 3-4 saat yapsamda öldüler, almakta istemiyorum ama almam lazım akvaryum boş duruyor. Lepistes güzel aslında, kulaklı 3D 1e dişi alsak mükemmel olur. Çöpçü bu balık değil mi?

Evet çektiklerim hayatta kalan corylerimden(çöpçü) ilk aldığımda çok küçüklerdi bu kadar oldular. Bakalım daha ne kadar büyüyecekler. Benim karides hakkında pek bir bilgim yok. Su değerleri iyi olduğu sürece ve filtresi sağlam oldukça yaşarlar. Önemli olan akvaryum temizliği ve bakımı. Özellikle sıfırdan akvaryumu temizleyip yıkarken deterjan türevi malzemeler kullanmayın. Sirke ve karbonat gayet yeterlidir. Daha önce yaşamıştım o yüzden söylüyorum.

60 litrelik akvaryumum bugün son buluyor. Son hali bu ve gerçekten son hali bu.
WhatsApp Image 2024-04-03 at 14.38.52 (1).jpeg

WhatsApp Image 2024-04-03 at 14.38.52.jpeg
WhatsApp Image 2024-04-03 at 14.38.51.jpeg
WhatsApp Image 2024-04-03 at 14.38.50.jpeg
WhatsApp Image 2024-04-03 at 14.38.48.jpeg

Akvaryumu 8 Neon Tetra, 2 lepistes, 2 nerite salyangozu ve bolca karides ile bırakıyorum. Benim maceram ve balıklarımla maceram bu kadardı. Gelecekte çok güzel akvaryum yapacağım ama şimdilik bu kadar. Bugün günlerden 3 nisan 2024. Akvaryumum tam 1 yıl 2 aydır durdu ve bundan sonra canlılara aacı çetirmemin anlamı yok. Ben bu akvaryumla büyüdüm ve beni çok mutlu ettiler. Şimdi bu akvaryumun sayın balıları başka bir akvaryuma yar olmaya gidiyorlar. Neredeyse hepsi beni tanıyordu, yemek vereceğimde geliyorlardı, elime alıp seviyordum onları. Şimdi ise başka bir insanla beraber yaşayacaklar. Akvryumu bugün saat 6'da almaya gelecekler.

Gerçek satma nedenim aslında sıkılmam, herşeyi yaptım bu akvaryumla, konuyu başından beri takip edenler mühendisliğimi konuşturmuştum resmen. Fakat buraya kadarmış ve odamda çok yer kaplıyorlar, hepsini seviyorum ama ben üniversiteye gidince aileme bunları yük edemem bunlar beni tanıyor. Balık hobisi ile uğraşacaklara bir mesajım var tabii ben eğer çıraktan kalfaya geçtiysem ve bu işi biraz olsun biliyorsam ki şu diyeceklerimi dikkate alın. Siz ne kadar ilgilenirseniz o sizle o kadar ilgilenir, bitkiler o derece büyür, karidesler o derece gezer, balıklar o derece yüzer. Fazla suyun çiçeği öldürdüğü gibi fazla yemek karidesi, fazla gübre bitkiyi ve fazla kirlilik balıkları öldürür.

60 litrelik akvaryumum bugün son buluyor. Son hali bu ve gerçekten son hali bu.
Eki Görüntüle 2157977
Eki Görüntüle 2157976Eki Görüntüle 2157975Eki Görüntüle 2157974Eki Görüntüle 2157973
Akvaryumu 8 neon tetra, 2 lepistes, 2 nerite salyangozu ve bolca karides ile bırakıyorum. Benim maceram ve balıklarımla maceram bu kadardı. Gelecekte çok güzel akvaryum yapacağım ama şimdilik bu kadar. bugün günlerden 3 Nisan 2024. akvaryumum tam 1 yıl 2 aydır durdu ve bundan sonra canlılara AAC'ı çetirmemin anlamı yok. Ben bu akvaryumla büyüdüm ve beni çok mutlu ettiler. Şimdi bu akvaryumun sayın balıları başka bir akvaryuma yar olmaya gidiyorlar. Neredeyse hepsi beni tanıyordu, yemek vereceğimde geliyorlardı, elime alıp seviyordum onları. Şimdi ise başka bir insanla beraber yaşayacaklar. Akvryumu bugün saat 6'da almaya gelecekler.

Gerçek satma nedenim aslında sıkılmam, her şeyi yaptım bu akvaryumla, konuyu başından beri takip edenler mühendisliğimi konuşturmuştum resmen. Fakat buraya kadarmış ve odamda çok yer kaplıyorlar, hepsini seviyorum ama ben üniversiteye gidince aileme bunları yük edemem bunlar beni tanıyor. Balık hobisi ile uğraşacaklara bir mesajım var tabii ben eğer çıraktan kalfaya geçtiysem ve bu işi biraz olsun biliyorsam ki şu diyeceklerimi dikkate alın. Siz ne kadar ilgilenirseniz o sizle o kadar ilgilenir, bitkiler o derece büyür, karidesler o derece gezer, balıklar o derece yüzer. Fazla suyun çiçeği öldürdüğü gibi fazla yemek karidesi, fazla gübre bitkiyi ve fazla kirlilik balıkları öldürür.

Üzdün hocam:(

Yinede foruma böyle güzel bir konu bıraktığın için teşekkürler.

Üzdün hocam:(

Yinede foruma böyle güzel bir konu bıraktığın için teşekkürler.
Akvaryum hobisi güzel ve bunu herkes en azından bu forumdakiler görsün diye açtım, umarım bu konuyu görenlerin hevesi kaçmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı