7600X testte 95 derece

Makaleler
15
Yer
Ankara
Daha fazla  
İyi sosyaller. 7600X kullanan kişiler veya ısılarını bilen kişiler bakarsa sevinirim.

Elimde galahad 360 sıvı soğutma olmasına rağmen bu işlemciyi teste soktuğum saniyesinde 95 derece görüyor. Sıvı soğutucuyu anakartım arıza yaptığı için çok kez sök tak yaptım ve orijinal MX6 kullanıyorum.

Kasa modelim Lian Li lancool 3 ARGB. Sizce sorun ne olabilir?

Aynı zamanda işlemcimin iGPU'sunu kullanamıyorum. Sürücü yüklediğimde Windows sonsuza dek siyah ekranda kalıyor.

Bir de ek geçeyim, BIOS'tan eco açtığımda da işlemci aynı dereceleri görüyor.

İşlemciyi garantiye vermeli miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam macunu doğru sürdüğünüzden eminseniz, soğutucu fan ve pompa da düzgün çalışıyorsa garantiye yollamak en mantıklısı. Driver yükleyince siyah ekranda kalması da bir sebep tabi.

Hocam macunu doğru sürdüğünüzden eminseniz, soğutucu fan ve pompa da düzgün çalışıyorsa garantiye yollamak en mantıklısı. Driver yükleyince siyah ekranda kalması da bir sebep tabi.

Eminim tabi. Anakartımı 4 kez sökmek zorunda kaldığım için soğutucu montajını 4 kez daha yapmak zorunda kaldım 🙂

Biraz alakasız olacak ancak BIOS sürümünü yükseltmeyi/düşürmeyi deneyebilir misiniz? Bildiğim kadarıyla AM5 soket BIOS'ları %100 oturmadı sebebi bu olabilir.

Aynı işlemci bende de var alalı 2 gün oldu stres testine soktuğumda 80 ila 88 dereceleri görüyor. Yüksek ısıda çalışan bir işlemci olduğunu okumuştum fakat 95 derece üstü anormal bir durum olabilir yine de servisi arayıp konu hakkında bilgi alabilirsin.

Merhabalar, Bir anormallik yok. 7000 serisi stok olarak 95 dereceye ayarlı. Bu yüzden ihtiyacınıza göre undervolt yapmalısınız. Tekrar altını çiziyorum anormal değil.

Curve optimize yapıp, PPT ayarlarını düşürüp, Thermal sınırıda 85 dereceye çekin çiçek gibi çalışacaktır.

Merhaba, bir anormallik yok. 7000 serisi stok olarak 95 dereceye ayarlı. Bu yüzden ihtiyacınıza göre undervolt yapmalısınız. Tekrar altını çiziyorum anormal değil.

Curve optimize yapıp, ppt ayarlarını düşürüp, thermal sınırıda 85 dereceye çekin çiçek gibi çalışacaktır.

Undervolt nasıl yapılır? Böyle bir video var mı hocam pek bilgim yok bu konu hakkında.

Undervolt nasıl yapılır? Böyle bir video var mı hocam pek bilgim yok bu konu hakkında.

7000 Series Undervolt

Bu linkten takip edebilirsin. Anakartına göre PPT ayarları (W) ile (mW) arasında değişebilir zaten bunu ayarın yanında belirtir. Örneğin PPT 95 Watt'a çekeceksek W değeri istiyorsa direkt 95 mW istiyorsa 95000 yazmamız gerekiyor. Birimleri çeviriyoruz sadece.

Merhabalar, Bir anormallik yok. 7000 serisi stok olarak 95 dereceye ayarlı. Bu yüzden ihtiyacınıza göre undervolt yapmalısınız. Tekrar altını çiziyorum anormal değil.

Curve optimize yapıp, PPT ayarlarını düşürüp, Thermal sınırıda 85 dereceye çekin çiçek gibi çalışacaktır.

Yalnız testlere baktığımda işlemci 90 dereceleri dahi görmüyor. Ayrıca Eco mod açtığımda da aynı sıcaklığı görüyorum.
Biraz alakasız olacak ancak BIOS sürümünü yükseltmeyi/düşürmeyi deneyebilir misiniz? Bildiğim kadarıyla AM5 soket BIOS'ları %100 oturmadı sebebi bu olabilir.

BIOS sürümüm güncel. Daha eski sürümlerde de aynıydı.

Yalnız testlere baktığımda işlemci 90 dereceleri dahi görmüyor. Ayrıca Eco mod açtığımda da aynı sıcaklığı görüyorum.

Testlerde undervolt yapıyorlar çünkü. Özellikle oyun oynayalar 85W'a kadar düşürüyorlar. Hatta R5'i 80W'a kadar düşürüldüğünü gördüm. Testlere aldanmayın. Eco Mod'da thermal limit vermezseniz yükte tekrar son limite çıkar. Eco Mod'un amacı daha düşük yüklerde enerji tasarrufu sağlamak.

Yeni konular

Geri
Yukarı