90.000 TL'ye bilgisayar toplama

Bütçe
90.000 tl
Bak bak bak. :) PCIe 3.0 M.2 SSD, giriş seviyesi kasa, 4090 ekran kartına 2K monitör, yıllar önce çıkmış güç kaynağı, en ucuz B650 ATX anakart, düşük frekans RAM. Sonra geliyor bana diyor ki "Aha bak 4090 topladım.". Sende tıpkı diğer arkadaşlar gibi ekran kartına abanıp diğer şeyler idare etsin yeter modunda toplamışsın. Ben insanlara sistem önerirken, kendime topluyormuşum gibi, kendim satın alacakmışım gibi özenerek topluyorum. RTX 4090 alsaydım kendime eğer, minimum AORUS X670e anakart alırım. Hatta zorlarım giderim PCIe 5.0 M.2 SSD alırım. Sistemi bugün kullanıp yarın çöpe atmayacaksın. Yıllarca kullanacaksın. Ekran kartını yükseltmek, sistemde yükseltme yapılacak en kolay parçadır. Yarın bir gün para çıkışır, RTX 4080'i satar, 4090'ı alır.
Fiyat açısından 2k iyi bir seçenek aslında

Herkese merhaba, ben hem mimari programları hem de oynadığım tek oyun Valorant'i güzel bir şekilde çalıştıracak olan uzun ömürlü hızlı bir bilgisayar toplamaya çalışıyorum. İtopya'ya gidip bir sistem topladım ancak çok bilgim olmadığı için F/P oranı düşük olduğunu düşünüyorum. Sitede yeniyim sistem şu şekilde:
-Intel i7.
-Asusgeforce RTX 4070 Dual OC Edition 12 GB 192 bit.
- G.Skill 16*2 RAM.
-Thermaltake water 3.0 360 ARGB 360 mm işlemci sıvı soğutucu.
-ASUS TUF Gaming Z690-Plus 6000MHz(OC) anakart.
-Corsair e2TB MP600 Core SSD ( 5000 MB okuma / 4400 MB yazma )
Sizlerin yardımına ihtiyacım var. Ekran kartının daha iyi olduğu bir sistem versiyonu var mıdır, fikirleriniz neler? Bütçem her şey Total'de 90 k önerilerinizi bekliyorum.

98k yaptı. Bütçe çıkarsa alabilirsin.

Son düzenleme:
Fiyat açısından 2k iyi bir seçenek aslında

98k yaptı. Bütçe çıkarsa alabilirsin.

İyi de reis, şu sistemin B650M-K'ya toplanması büyük saçmalık. Bir kere neden mATX anakart tercih ediyorsun ki? Ayrıca daha önce de önerdin şu kasa+güç kaynağını. Kusura bakma ama ben kendime bu bütçeye sistem toplasam, o kasayı kendi sistemime asla yakıştırmazdım. Çocukluğumdan beri bilgisayarlarla uğraşırım. Tekrar söylüyorum. Bu ekonomi de 110.000 TL altına, hele ki her şey dahilse asla RTX 4090 sistem toplayamazsın. Zaten bu sistemin yanına 2K ekran almak, RTX 4090'ın nimetlerinden faydalanmamaktır.

Mimari programları ve Valorant oynayacağım diyor. Sence gerek var mı?

FPS oyunlarıyla az aran olsa gerekli olduğunu bilirdin. 7 bin saatlik CS saatim var. 2 bin saati kötü ekipmanlarla geçirdim, 5 bin saati ise iyi ekipmanlarla oynayarak geçirdim. Hem daha iyi oynuyorsun, hem de daha fazla zevk alıyorsun. Bilmeden yorum yapmanın lüzumu yok.

İyi de reis, şu sistemin B650M-K'ya toplanması büyük saçmalık. Bir kere neden mATX anakart tercih ediyorsun ki? Ayrıca daha önce de önerdin şu kasa+güç kaynağını. Kusura bakma ama ben kendime bu bütçeye sistem toplasam, o kasayı kendi sistemime asla yakıştırmazdım. Çocukluğumdan beri bilgisayarlarla uğraşırım. Tekrar söylüyorum. Bu ekonomi de 110.000 TL altına, hele ki her şey dahilse asla RTX 4090 sistem toplayamazsın. Zaten bu sistemin yanına 2K ekran almak, RTX 4090'ın nimetlerinden faydalanmamaktır.
b650k zaten orta seviye bir anakart. 4090'a üst seviye anakart kasa psu vs yakışır. Şahsen ben bu psu'ya güvendiğim için ve kasayla beraber uyguna geldiği için ve 360mm desteği olduğu için bunu öneriyorum. Ancak bu bütçeye maximum bu toplanır. Daha iyileri için ekran kartını 4080'e düşürmek gerekiyor. 2k ekran ile de 4090'ın nimetlerinden faydalanabilir. İleride 4k'ya geçerse sıkıntı yaşamaz zaten. Ancak dediğim gibi bu bütçeye ekran kartına yatırım yapılırsa anca bu alınır ki zaten bu topladığım sistem de kötü değil.

Geri
Yukarı