Acer Nitro 16 AN16-41 çok ısınıyor

Türkiye de çok fazla trol inceleme var hatta fazla değil neredeyse hepsi reklam para kazanma amaçlı olduğundan laptopta gördükleri hiçbir problemi söylemiyorlar ya da nanaydan bir problem söyleyip diğerlerini saklıyorlar.
Yurt dışı kanalları çok daha samimiler. Kendi paralarıyla kullanıcıymış gibi satın alıp inceleyen kanallar görmüştüm. Sonrasında 2. elde satıyorlar sanırım. Bu yabancı incelemelerinde de bu Acer laptopu en üst olmasa da ortanın 1 tık üstünde gördüğümden tercih ettim buna fiyatta fazlasıyla etkili oldu. En üst seviyeye koydukları laptoplar çok çok daha pahalı modellerdi.
Laptoptan tek memnuniyetsizliğim konuştuğumuz kararma benzeri durum. Onun dışında laptop hakkında bu forumda söylenen her şey gerçek.

Ona 1-2 yil kullandiktan sonra karar vermek daha mantikli. Siz internette gordugunuz 2 saatlik testlere guvenerek aldiniz laptopu ama 1 yil icinde tuslari soyulacak mi klavye nanay mi olacak kasa eriyecek mi baska kronik sorunlar cikacak mi bilmiyorsunuz.

Bu laptopun incelemesini Technopat YouTube kanalında da gördüm geçen gün :D

Bu konu yorumsuz benim icin tam esnaf reviewi olmus o da. Ben de 2 hafta once https://www.notebookcheck.net/AMD-R...-Alienware-m16-R1-laptop-review.742228.0.html bu laptopu aldim indirimde yakaladim karar vermek icin fazla zamanim olmadi 2 gun duraksamadan arastirdim alinabilir olduguna karar verdim ama 2 yil icinde bana ne cikaracak bu konu hakkinda hiçbir fikrim yok.

Ona 1-2 yil kullandiktan sonra karar vermek daha mantikli. Siz internette gordugunuz 2 saatlik testlere guvenerek aldiniz laptopu ama 1 yil icinde tuslari soyulacak mi klavye nanay mi olacak kasa eriyecek mi baska kronik sorunlar cikacak mi bilmiyorsunuz.

Bu konu yorumsuz benim icin tam esnaf reviewi olmus o da. Ben de 2 hafta once https://www.notebookcheck.net/AMD-R...-Alienware-m16-R1-laptop-review.742228.0.html bu laptopu aldim indirimde yakaladim karar vermek icin fazla zamanim olmadi 2 gun duraksamadan arastirdim alinabilir olduguna karar verdim ama 2 yil icinde bana ne cikaracak bu konu hakkinda hiçbir fikrim yok.
Chrome ayarlarda grafik hızlandırma açık iken diziyou sitesinden herhangi bir video açıp videoyu başlattıktan sonra pause yapıp ekranda kararma oluyor mu bir dener misiniz ? :D only nvidia modunda.

Chrome ayarlarda grafik hızlandırma açık iken diziyou sitesinden herhangi bir video açıp videoyu başlattıktan sonra pause yapıp ekranda kararma oluyor mu bir dener misiniz? :D only NVIDIA modunda.

Cihaz Amerika'da site korsan sitesiyse giremem. Uzaktan yonetme programiyla test ediyorum bu durumda abimin bilgisayarin karsisina gecip kontrol etmesi gerekiyor. Ama zaten uzunlamasina bir test etti laptopu hem Nvidia hem Optimus modunda bir sikinti olmadigini soyledi.

Cihaz Amerika'da site korsan sitesiyse giremem. Uzaktan yonetme programiyla test ediyorum bu durumda abimin bilgisayarin karsisina gecip kontrol etmesi gerekiyor. Ama zaten uzunlamasina bir test etti laptopu hem Nvidia hem Optimus modunda bir sikinti olmadigini soyledi.
Şimdi size sorunca hiç bir problemin olmadığı masaüstü 13600k işlemcili 3070ti ekran kartlı gsync 144hz dell monitörlü aslında sistem komple dell marka delin hazır sattığı sanırım. Bu iş bilgisayarımda aynı sitede denedim bu bilgisayarda da oldu :D
İddia ediyorum bu durumun olmadığı bilgisayar yok :D :D şok oldum bu pc de de olmasına
Şimdi gidip farklı marka laptop kullanan masaüstü kullanan arkadaşlarda da deneyecem.

Şimdi size sorunca hiç bir problemin olmadığı masaüstü 13600k işlemcili 3070ti ekran kartlı gsync 144hz dell monitörlü aslında sistem komple dell marka delin hazır sattığı sanırım. Bu iş bilgisayarımda aynı sitede denedim bu bilgisayarda da oldu :D
İddia ediyorum bu durumun olmadığı bilgisayar yok :D :D şok oldum bu pc de de olmasına
Şimdi gidip farklı marka laptop kullanan masaüstü kullanan arkadaşlarda da deneyecem.
Su anda 5800H 3060 Legion 5 Pro kullaniyorum bende boyle bir sorun yok.

Su anda 5800H 3060 Legion 5 Pro kullaniyorum bende boyle bir sorun yok.
Bu durum laptoplarda only nvidia seçiliyken yani chrome direkt nvidiadan çalışırken oluyor. Chrome ayarlarında sistem bölümünde kesinlikle grafik hızlandırma açık olmalı. Çünkü problem çözümü için onun kapatılması gerektiği yazılmış ve problemi çözüyor kapatılması.
Sizdeki laptopta mux var mı ? harici ekran kart seçilebiliniyor mu ? dahili gpuda çalışırken bu problem oluşmuyor.
Problemi görmek için videonun başlatılıp sonra pause yapılması da gerekiyor. Videoyu hiç açmadığımda olmadı. Videoyu devam ettirince de problem direkt kayboluyor. :D

Bu durum laptoplarda only NVIDIA seçiliyken yani Chrome direkt NVIDIA'dan çalışırken oluyor. Chrome ayarlarında sistem bölümünde kesinlikle grafik hızlandırma açık olmalı. Çünkü problem çözümü için onun kapatılması gerektiği yazılmış ve problemi çözüyor kapatılması.
Sizdeki laptopta MUX var mı? Harici ekran kart seçilebiliniyor mu? Dahili GPU'da çalışırken bu problem oluşmuyor.
Problemi görmek için videonun başlatılıp sonra pause yapılması da gerekiyor. Videoyu hiç açmadığımda olmadı. Videoyu devam ettirince de problem direkt kayboluyor. :D

Ben grafik hizlandirmayi her zaman aciyorum zaten. MUX var evet.

Bu durum laptoplarda only NVIDIA seçiliyken yani Chrome direkt NVIDIA'dan çalışırken oluyor. Chrome ayarlarında sistem bölümünde kesinlikle grafik hızlandırma açık olmalı. Çünkü problem çözümü için onun kapatılması gerektiği yazılmış ve problemi çözüyor kapatılması.
Sizdeki laptopta MUX var mı? Harici ekran kart seçilebiliniyor mu? Dahili GPU'da çalışırken bu problem oluşmuyor.

Bahsettigin sorun cok yaygin olsaydi karsilasirdim arastirirken internette, kullandığın modellere ozgu muhtemelen. Onemli olan bu durumun seni ne kadar rahatsiz ettigi yazilim buglari bu isin dogasinda var bir miktarina zaten alisman lazim. Ama aşırı obsesifsen sadece kendine degil etrafindakilere de yazik edersin :)

Ben grafik hizlandirmayi her zaman aciyorum zaten. MUX var evet.

Bahsettigin sorun cok yaygin olsaydi karsilasirdim arastirirken internette, kullandığın modellere ozgu muhtemelen. Onemli olan bu durumun seni ne kadar rahatsiz ettigi yazilim buglari bu isin dogasinda var bir miktarina zaten alisman lazim. Ama aşırı obsesifsen sadece kendine degil etrafindakilere de yazik edersin :)
İlerde başıma iş açmaması için donanımsal olmadığını bilmem bana yetiyor aslında.
Yok yok şimdi gidip herkese bilgisayarının bozuk olduğunu gösterecem biraz da onlar uğraşsın :D

Bende de aynı laptop var bizzat yaşadığımı yazıyorum
Nitro 16 modelini almadan 2-3 hafta önce alıp iade ettiğim monster tulpar t7 13700h işlemci ve 4060 ekran kartlı laptopta sırf kıyas yapmak için oyun ayarlarını sonraki laptopta da aynı olması için belirleyip test yaptım fotoğraf çektim hatta ekran hz değerine göre 144fps ye sabitledim işlemci ortalama sıcaklığı 89 dereceydi. 91 olunca direkt hız düşürüyordu sürekli 89-90 arasındaydı. Fanlar son sürat dönüyordu hatta elimi fan çıkışına uzun tutamıyordum yakıyordu alev püskürüyordu adeta. Normal oyun dışı chrome kullanımında işlemci ekran kart sıcaklığı 54-58 derecelerdeydi fan sesi de duyuluyordu. (Ekran çözünürlüğü full hd)

Nitro 16 7840hs ve 4070li modelini aldım full 2k çözünürlükte kullanıyorum hem oyun hem oyun dışı her yerde. Yine aynı oyun birebir aynı ayarlar ve ekran 165hz desteklediği için 165 fpsye sabitledim oyunu. (monsterda 144dü) İşlemci sıcaklığı oyunun ilk saati ortalama 72-73 derece. 1 saatten sonra da ortalama 74-75 derece oluyor. Ekran kartı da ortalama 69-70 derecelerde. Monster laptopta oyun açılır açılmaz alev püskürtmeye başlıyor direkt 90 derecelere çıkıyor zaten. Aşağıya chromede takılırken ki sıcaklığı koyuyorum bu dereceler yukarda dediğim gibi monster laptopta 54-58 arasında oluyordu. Bu acer laptopta sıcaklık resimde gözükmekte. Acer laptopta oyunu performans senaryosunda test ettim. Dengeli modda da oynadım fan sesi pek duyulmuyor ama işlemci sıcaklığı ortalaması 79-80 derece oluyor ara ara 84 lere anlık çıkıp geri 80e düşüyor sürekli 80 derece diyebiliriz. Ekran kartı da 74 falandı onu tam hatırlayamadım.
Oyunda turbo modu açınca bu 74 işlemci sıcaklığı taa 65 lere kadar düşüyor ama o fan sesinde oynamak bence çok absürt.

Bu benim 2. kişisel laptopum. Kişisel başka bilgisayarım hiç olmadı. İş yerinde sağlam masaüstü ve hp work station laptop var. İlk laptopum da 2015 model monster abra idi :D
74 dereceler ve çok düşük fan sesi bence çok iyi. Isınmayan gaming laptop gerçekten yapmışlar. Diğer ısınan popüler çoğu modelde intel işlemci olduğunu görüyorum. Güncel nesil intel işlemciler çok aşırı ısınıyorlar ve aşırı güç tüketiyorlar. Bu laptopun soğuk kalmasının 2 nedeni amd işlemcinin çok az ısınması düşük güçlerde çalışması ve laptopun işlemcisinde sıvı metal kullanılması. Ekran kartında sıvı metal yok diye biliyorum.
Sizdeki bios sürümü nedir. Ben alır almaz güncelledim biosu 1.20 sürümünde.Sizden ricam bir oyunda nitro sensde dengeli performans ve turbo modlarında tek tek fan otomatikteyken deneyebilirmisniz. Ortalama FPS değerleri ve CPU sıcaklığı. Nekadar burdan paylaşırsanız bende bir kıyaslama yaparım. Bende tek kanal 16 GB ram var. Soğutucu kullanmıyorum.

Geri
Yukarı