Acer Nitro AN515-58-55rh sıcaklık değerleri normal mi?

Bu sıcaklıklar laptoplar için normaldir hocam heleki sizin Laptop'unuz görece güçlü olduğundan bu sıcaklara çıkmadan iyi performans almak pek mümkün değil. Ha ama ben işlemcim ve fanımın ömründen yemeyeyim diyorsanız güç ayarlarından işlemci kullanımını %95'lere çekip çok daha serin ve sessiz kullanabilirsiniz. Oyunlarda da görece performans kaybınız olmaz.

Anladım hocam normalse sıcaklıklar icim rahatladı dediginiz de mantıklı geliyor deneyecegim cok teşekkürler.

Bence ölçümlerde hata var çünkü "ekran kartı da ortalama 55-60 derece oluyor". Tam yük altında bu kadar düşük derecelerde çalışabilen bir laptop görmedim ben henüz :) V-Sync, FPS limiter vb. açmanız durumunda belki o dereceler olabilir. Ama yazılan FPS değerlerine göre böyle bir durumda yok.

Hocam dedigim gibi dikkat etmemiştim. Valorant'ta ekran kartı tam yük altına girmiyor %40 civarlarında calısıyor dereceler de 64-69 civarı dun fark ettim.

Arkadaş tam dikkat etmediğini söylemiş. Muhtemelen derece düşük olduğu için dikkat etmedi. Bende de Acer Nitro var işlemci 90 derecelere kadar dayanırken ekran kartı 70 civarlarında seyrettiği için dikkatini çekmemiştir.

Hocam aynı model mi sizin de.

Kalıcı değil zaten istersen güç planı değiştirirsin. Ekranın 144Hz ise 144'ten fazla alarak bilgisayarı ısındırmaya, gereksiz fan sesi çekmeye ne gerek var?

Evet ben de boyle dusunuyorum sonucta rekabetci bir oyun 144Hz ekran 144 FPS'ten fazlasını almaya ihtiyac yok diye biliyorum.

12.nesil mobil işlemci ailesi rakiplerine göre gayet serin ve performanslı çalışıyor bu bilgiyi nereden hangi testlerden çıkardınız? Kendim bizzat bu bahsedilen işlemcileri farklı cihazlarda test ettim ve en ağır yükte bile 12500h ile 90 dereceyi zor geçtim.

Dedigim gibi yuksek ayarlara cekince Valorant'ta rahat bir sekilde 92-93 dereceleri gordu cihaz. Siz hangi cihazla test ettiniz.

Ayrıca oyunu kapadıktan sonra işlemci MHz değerleri düşmüyor sanki oyun acikmis gibi yuksek kalmaya devam ediyor bu bir sorun mudur bilgisayarı kapatıp açınca duzeliyor. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

1664531134185.png

Bu goruntu su anda anlık arka planda sadece DC Steam vs uygulamalar acık fakat CPU 3800 MHz de. Anlık olarak 2000MHz'e düşüyor sonra tekrar 3900MHz civarlarına yükseliyor. Bu neden oluyor sizce?

Şarja takınca boyle oldugunu fark ettim. Şarjda degilken islemci 1100-2000 MHz civarlarında.

Aynı model bende de var. Nitro senseden fan ayarını biraz arttırınca 80-85'lere kadar düşüyor.

Evet islemci fan ayarını biraz artırınca o derecelerde oluyor.

Son düzenleme:
Windows11'de güç ayarlarında dengeli güç planı için seçenek vardı ayarlarda bulabilirsin, güç tasarruflu dengeli arası karışık oluyor.

Hocam halledebildiniz mi?

Hocam aynı sekil devam ediyor pilde kullanırken en iyi güç verimliliğinde işlemci 40 derece civari takılıyor PC. Sarja taktıgında oyun oynayacakken falan islemci kullanımı arttıgı icin boşta 60 derecelerde seyrediyor. Oyunlarda da aynı şekilde yüksek işlemci sıcaklıgı. Fan ayarlarını manuele alıp hızını artırıyorum o sekilde azaltıyorum sıcaklıgı. Laptopların kaderi bu sanırım arkadaşımda da Excalibur 3060 11800H var o da R6 da vs 90 derece görüyor :/

Kardeşim performans kaybın tek kanal RAM'den dolayı, çift kanal yaparsan görürsün etkiyi. Ayrıca işlemci için 90 derece altı iyidir kötü denilmez laptoplar için.
Yani fan hızını oto da bıraksam R6 da 90 derece falan dinlemiyor 94 dereceyi görüyor.

Hocam halledebildiniz mi?

Yine de yok çok fazla diyorsanız yukarıdaki arkadasın dedigi gibi islemci kullanımını azaltabilirsiniz.

Hocam aynı sekil devam ediyor pilde kullanırken en iyi güç verimliliğinde işlemci 40 derece civari takılıyor PC. Sarja taktıgında oyun oynayacakken falan islemci kullanımı arttıgı icin boşta 60 derecelerde seyrediyor. Oyunlarda da aynı şekilde yüksek işlemci sıcaklıgı. Fan ayarlarını manuele alıp hızını artırıyorum o sekilde azaltıyorum sıcaklıgı. Laptopların kaderi bu sanırım arkadaşımda da Excalibur 3060 11800H var o da R6 da vs 90 derece görüyor :/

Yani fan hızını oto da bıraksam R6 da 90 derece falan dinlemiyor 94 dereceyi görüyor.

Yine de yok çok fazla diyorsanız yukarıdaki arkadasın dedigi gibi islemci kullanımını azaltabilirsiniz.

Yok hocam ben sıcaklıklardan memnunum, MUX açıp, laptopun altını havalandırdığım zaman 85 derecenin üstüne çıkmıyor.

Geri
Yukarı