Açık öğretimden mezun olup yurt dışında üniversite okunabilir mi?

kqdrill

Centipat
Daha fazla  
Bugüne kadar hiç açıkta okumadım. 12. sınıf oluyorum ve açığa alıp dershane üzerinden devam etmek istiyorum. Fakat internette biraz araştırdıktan sonra, açık öğretim mezunlarının "yurt dışı denklik belgesi" sahibi olmaya hakları olmadıklarını öğrendim. Ve yurtdışındaki bazı okulların bu denklik belgesine göre alım işlemleri yaptıklarını da okudum. Arkadaşlar ben yurt Amerika'da okumak istiyorum sizce açık öğretim diplomasıyla oraya gidip üniversite okuyabilir miyim? Sizin bu konudaki tecrübelerinizi ve varsa örneklerinizi merak ediyorum.

Benim bildiğim açık öğretim ve normal lise diplomasının bir farkı yok. İkisi de normal lise diploması. Yanlışım varsa düzeltin hocam.

Almanya için geçerli değil mi?
Almanya'ya açık lise diploması ile gitmeye çalışmış biri gibi görünmüyorum herhalde. Ne bileyim? :D Tek bildiğim bir şeyleri değiştirdikleri ve açık lise diplomalarına niyeyse denklik yapmadıkları.

1691448668086.png

Almanya'ya açık lise diploması ile gitmeye çalışmış biri gibi görünmüyorum herhalde. Ne bileyim? :D Tek bildiğim bir şeyleri değiştirdikleri ve açık lise diplomalarına niyeyse denklik yapmadıkları.

Eki Görüntüle 1894092
Yok yani. Ülkesine göre değişmiyor mu?
Ben Almanya için sıkıntılı diye biliyorum.
Hepsi için değil.

Benim bildiğim açık öğretim ve normal lise diplomasının bir farkı yok. İkisi de normal lise diploması. Yanlışım varsa düzeltin hocam.
Türkiye sınırları içerisinde evet bir farkları yok. Ama uluslararası boyuta taşınınca farklılıklar çıkıyor. Örgün eğitimden mezun olduğun diploma daha yetkili oluyor.

Evet, diploma denkliğinde sorun çıkıyor. Açığa geçmemen gerek.
Peki açığa geçmeme rağmen, tasdikname veya adı her neyse, ona yurtdışı denklik yazdırtabiliyor muyum? Yani herhangi bir sınava falan girip o tür bir belge veya öğrenci belgemin öğrenci tipi kısmına "yurtdışı denkliktir" diye ekleme yaptırabiliyor muyum?

Türkiye sınırları içerisinde evet bir farkları yok. Ama uluslararası boyuta taşınınca farklılıklar çıkıyor. Örgün eğitimden mezun olduğun diploma daha yetkili oluyor.

Peki açığa geçmeme rağmen, tasdikname veya adı her neyse, ona yurtdışı denklik yazdırtabiliyor muyum? Yani herhangi bir sınava falan girip o tür bir belge veya öğrenci belgemin öğrenci tipi kısmına "yurtdışı denkliktir" diye ekleme yaptırabiliyor muyum?
Konuyu hortlatıyor gibi olabilirim ama her ülke için mi bu geçerli?

Yeni konular

Geri
Yukarı