Adana'daki kebap ve dönerciler günlük 150-200 TL'ye işçi bulamadığını iddia etti

Makaleler
52
Yer
KKTC
Daha fazla  
Geçen hafta İstanbul'da Dürümcü Emmi adında bir işletmenin, 8400 TL'ye çalıştıracak eleman bulamadığını, daha sonradan aslında dediği gibi olmadığını, elemanlarına 6000 TL ücret verdiğini ve zor koşullar altında çalıştırdığı iddiası öne sürülmüştü.

Bu seferki haber Adana'dan. Adana'da kebap ve dönerciler günlüğü 150-200 TL'den çalışacak eleman bulamadıklarını, büyük bir iş gücü kaybı olduğunu, elemanların çoğunun turizm sektöründe çalışmaya başladığını, yüksek meblağlar vermelerine rağmen çalışacak eleman bulamadıklarını, iddia ettiler.

Ne düşünüyorsunuz? Türkiye'de gençler iş beğenmiyor mevzusuna dönmüş gibi hissediyorum.

Çoğu işletme reklam amaçlı böyle haber yaptırıyor. O dürümcü emmi 6 ay boyunca eğitim vereceğiz maaş da 4 bin TL diyor. 6 ay boyunca ne eğitimi veriyorsun? Altı üstü 2 tabak taşıyoruz. Ayrıca mekan o kadar işlekki müşteriler sıra bekliyor böyle bir yerde 4 bine çalışacak enayiyi zor bulurlar.

Ben çorbacıda çalıştım gececi olarak, günlük 12 saat. Yemek yok(sadece çorba içebiliyosun), mola yok, 2 haftada bir gün tatil, sigorta yok ve elden verdikleri para 90 TL. Gece 4'de bile dükkan asla boş kalmıyor hadi biraz müşteri azaldı desen temizlik, baharatlıkları doldurma, dolabı dizme vs. iş asla bitmiyor. Çoğu işletmede garsonların çalışma şartları bunlar 12 saat bu sektörde bir standart.

Son düzenleme:
1631531991451.png

Dürümcü Emmi haberinden sonra boşa değil bu tür hareketler. Belli ki bir yerlerden ayarlama yapılıyor.

Ayrıca o Dürümcü Emmi haberiyle ilgili de güzel bir içerik sunayım.

Normal değil mi? 3.000₺ Alacak halleri yok, düşünsenize patronunuzun size 10 tane kola getiriyor diyorsun bu ne o da diyor ki bugün ki günlüğün. Saçma olmazmıy dı?

Yeni konular

Geri
Yukarı