Adana'daki kebap ve dönerciler günlük 150-200 TL'ye işçi bulamadığını iddia etti

Geçen hafta İstanbul'da dürümcü emmi adında bir işletmenin, 8400 TL'ye çalıştıracak eleman bulamadığını, daha sonradan aslında dediği gibi olmadığını, elemanlarına 6000 TL ücret verdiğini ve zor koşullar altında çalıştırdığı iddiası öne sürülmüştü.

Bu seferki haber Adana'dan. Adana'da kebap ve dönerciler günlüğü 150-200 TL'den çalışacak eleman bulamadıklarını, büyük bir iş gücü kaybı olduğunu, elemanların çoğunun turizm sektöründe çalışmaya başladığını, yüksek meblağlar vermelerine rağmen çalışacak eleman bulamadıklarını, iddia ettiler.

Ne düşünüyorsunuz? Türkiye'de gençler iş beğenmiyor mevzusuna dönmüş gibi hissediyorum.

O parayı brüt değil net olarak hesaplıyorlarsa bana versinler, 15 yaşımda eşek gibi gider 20 saat çalışırım.

Benim abim nüfus müdürlüğünde muhasebeci, aylık maaşı 5400 TL, babam polis emeklisi sayılıyor maaşımız 4600 TL.

Gençleri geç, yaş fark etmeden herkes koşa koşa gider o işe günümüzde :D

Çoğu işletmesinin reklamını yapmak amaçlı böyle haber yapıyor. O dürümcü emmi 6 ay boyunca eğitim vereceğiz maaş da 4 bin TL diyor. 6 ay boyunca ne eğitimi veriyorsun? Altı üstü 2 tabak taşıyoruz. Ayrıca mekan o kadar işlek ki müşteriler sıra bekliyor böyle bir yerde 4 bine çalışacak enayiyi zor bulurlar.

Ben çorbacıda çalıştım, günlük 12 saat. Yemek yok(sadece çorba içebiliyorsun), mola yok, 2 haftada bir gün tatil, sigorta yok ve elden verdikleri para 90 TL. Çoğu işletmede garsonların çalışma şartları bunlar 12 saat bu sektörde bir standart.
Özellikle öğrencileri alıyorlar bir de. Ne de olsa para lazım onlara, seslerini de çıkartamazlar diyerekten. Yaz geldiğinde her kafedeki garsonlar öğrencilerden oluşuyor zaten.
Mola yok, mesai ücreti yok, 12 saat fix.

@Uchiha Shisui, onun konusunu açmıştım. Konusu mevcut.

@Uchiha Shisui, onun konusunu açmıştım. Konusu mevcut.

Güzel yapmışsınız.

Geri
Yukarı