Aile iş bul baskısı yapıyor

yunusajdf

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ben yas 21 elektronık bölümü meslek mezunuyum. Mezun olduktan sonra is arama başladım. Buldum da birkaç is yeri calıstım cıktım hep. Cıkmamasın sebebi ise sigorta yapmıyorlar mesai ücreti vermıyorlar gibi sebebler yuzunden. Su anda ise kucuk esnaf diyebileceğim yerlerde calısmak ıstemıyorum. Yukarıda belirttigim sebeplerden dolayı calısmak ıstemiyorum.

Bu yuzden 1 yıldır ışsizim. Ben de hayatımda yenı bir karar aldım. İngilizce ogrenmek, temel İngilizcem var 1 yıl ıcınde B1 seviyesine gelirim ve 1 yıl ıcınde 3000 yakın kelime ezberi yapabilirim ama ailem benı sürekli baskılıyor ıs bul diye. Her konu bana donuyor artık bu cok sıkıldım. Anladım okul olmadı tutunamadım bölümde ama yeni bir şey için ugrasmak ıstıyorum. Onlar sureklı benı baskılıyor, artık korku basıyor bazen ıstemsizce kendimi yatakta buluyorum kalkamayacak kadar. Sadece ıcımı dokmek ıcın yazdım buraya kadar okuduysan cok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunlar, yaşadığımız ülkenin uzun sürelerdir gelen bir sorunu. Evet biraz ezikliyorlar ve neredeyse itin ... sokuyorlar yeni mezunları fakat bir yandan da bu şekilde ezilmeden, iyi bir iş bulma şansın da çok az bu ülkede. Deneyim kazanabileceğin, sevmesen de 1 yıl katlanabileceğin bir iş bulabilirsin ve hem deneyim kazanır hem de akşamları eve dönünce, dışarıda ingilizceni geliştirmeye çalışırsın. Biliyorum yorucu bir durum olacak ama daha yaşın çok genç. Bunu değerlendirmeni tavsiye ederim. Allah izin verirse, normal şartlar altında önünde çok güzel senelerin var.

Size tavsiyem almanca öğrenmeniz. Almanca öğrendikten sonra almanyaya Ausbildung başvurusu yapın. Basit bir şekilde size şu şekilde özetliyeyim. Sizden dil ve meslek istiyorlar sadece. Size 3 yıl boyunca çalışma ve oturma izni veriyorlar. Siz bu 3 sene boyunca seçtiğiniz mesleğin okulunda çıraklık eğitimi alıyorsunuz aynı anda da çıraklığını okuduğunuz mesleğin işinde çalışıyorsunuz. Daha sonra 3 yıllık eğitimin bittikten sonra Ustalık belgesi alıyorsun ki bu aldığın belgede baya nitelikli bir bilge. Daha sonrada orda çalışmaya devam edebiliyorsun tabi seni bu 3 sene bittikten sonra bir sınava sokuyorlar ne kadar meslekte ilerlemişsin ve ne kadar dil öğrenmişsin diye.

Geri
Yukarı