Ailevi sorunlarım için ne yapmalıyım?

MiniRayss02

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci + Editör
Arkadaşlar 17 yaşındayım ve ailem şaka gibi akşam 9'dan sonra dışarıya çıkmama izin vermiyor bu yüzden sosyal çevrem yavaş yavaş dağılıyor. Çevremide düzenli seçen bir insanım çevremde sigara içen falan yoktur. 1-2 kişi vardır o kadar. Tüm sorun bu 9'dan sonra çıkamamam fakat asıl olay şu, orta okulda akşam 12'ye kadar ara sokaklarda bisiklet binmeme izin verirken tek başıma 17 yaşımda 5-6 kişi dışarı çıkıp bir AVM de kafeye oturup sohbet etmemi istemiyor. Sebebi ise onlara verdiğim izlenim miş, benim abim trafikte sorun çıkaranlara küfür saçan bir gergin birisiyken ben son derece sakin pamuk dilli birisiyim.

Abim İstanbul'un tehlikeli mahallesindeki arkadaşının evinde sabah 6 ya kadar oturup 6 da eve girince bir şey demiyor benim 10-11'e kadar dışarıda durmama laf ediyor. Stajyer yapmaya başlıyorum hatta büyüdüğümü kabullenmiyorlar. Üstüne abimden de bilgi konusunda üstün olduğumu biliyorlar o komik gelecek fakat yemek yapmayı bilmez, temizlik yapmayı bilmez ve bana göre en önemlisi ailemin ccebini düşündüğümden 2018'den beri sanalda tedarikçi olarak çalışıyorum. Aileme tüm abonelikleri ücretsiz sağlıyorum (CC değil.) O satılan 10 TL'lik hesapların tedariğini yapıyordum artık bıraktım onu.

Aileme ders vermek istiyorum fakat doğru mu bilmiyorum. Çok yakın çocukluk arkadaşlarım zekası son derece geri tabiri doğru ise, hiçbir şey bilmezler sadece okula gidip gelirler arada park da oturup konuşurlar boş boş. Ben abimin bilgisayarını parası ile toplayıp evde kendim birleştirmiş insanım ve babam odaya girip sürekli kıracan bozacan kafaları da bir insan. Banka hesabı açtırdım para biriktirmek için maaş ile bana gelmiş para harcayacak ya ondan açtırıyor gibi ithamlarda bulunuyor. İnanılmaz sinirimi bozuyorlar hepsi. Aklımdan geçen şey şu, bilgisayardaki tüm sanal alemi bıraksam Discord'umu kapatsam vs. tamamen geri zekalı insan rolüne bürünsem 1 yıl gibi bir süre için, sizce ders vermiş olur muyum? Veya kavga çıkarırlar mı? Sorarlarsa ben bilmiyorum X kişisinden isteyin parası neyse verin gibi şeyler söylesem? Çünkü bu durum artık gerçenten ciddi anlamda sinirimi bozmaya başladı. Sanki beni kullanıyorlar gibi ve özgürlüğüm yok gibide çevrem dağılıyor. Evde teknoloji ile ilgili sorun olunca hemen beni çağırıyorlar. Özellikle abim babam 52-55 arası diyeyim tam söylemeyeyim, yaşında olduğu halde asla yardım etmez fiziki olarak sadece izler ben ise ederim yardım.

Kısaca ben övünmek gibi geliyor fakat tüm hepsi tamamen gerçek abimden 1-0 önde olduğum halde 12 yaşındaki çocuk muamelesi görüyorum bu tüm her şeyin sonucunda.
Düşüncelerinizi bekliyorum sizce yapmalı mıyım?

Ekleme: İzlenim diyorlar fakat hayatım boyunca kimse ile kavga etmedim argolu konuşmadım, samimi kişi ise argoyu komik olsun diye kullanırım. Tanımadıklarıma ise tamamen saygılı şekilde beyefendi hanımefendi diye büyüklerime seslenirim.

Ayrıca eskiden kafa dağıtmak için akşamları sokakta yürürdüm artık yapamıyorum. Bilgisayar başında oyun dışında kafa dağıtacak bir şey varsa onu da söyleyebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ailenle konuşmayı dene iletişim kur onlarla zaman geçir aslında nasıl biri olduğunu anlasınlar örneğin bişey yapacaksan onlarla yapmayı dene eğer olmuyorsa ekonomik özgürlüğünü kazanmaya bakıp aile evinden ayrılman lazım kafa dağıtmak için diziler youtube videoları gibi şeyler içine çekebilir başka bişey aklıma gelmiyor senin adına gerçekten çok zor.

Yani bilemedim açıkçası saat 21'den sonra izin vermemelerinin haklı sebeplerini az çok tahmin edebiliyorum bu ülkenin durumunda. Evet seni fazla koruyor olabilirler hatta abini bu kadar takmama sebepleri ondan bir beklentileri olmadığından olabilir diye düşünüyorum, abinin nasıl bir hayatı ve yaşamı var bilmiyorum ama belki bu ailene kötü geldiği için, onu kontrol etmedikleri için pişman olup sana baskı yapıyor olabilirler. Bana göre en önemli şey konuşmak, anneni babanı karşına alıp ciddi bir şekilde bu söylediklerini onlarla konuştun mu? Söylediysen nasıl bir tepki aldın? Bence konuştuktan sonra seni ciddiye alacaklarını düşünüyorum. Konuştuktan sonra yine bu olaylar devam ederse artık sen veya ailen bir psikolojik yardım alabilirsiniz sonuçta bu ayıp bir şey değil.

Ülkenin durumunda.

Dostum kendimi savunacak kadar gücüm var ayrıca 5-6 kişi geziyoruz ve AVM diyorum ve oturduğum yer kurtköy yani buralarda çok yok Afgan. Ayrıca bir erkeğim ve gücüm falan da yerinde her ay 15 damacana su taşıyorum ve en alt daki yazı gibi işleri 7-8 kere yapıyorum.

Ailenle konuşmayı dene iletişim kur onlarla zaman geçir.

Dostum babamın hobilerine yardım bile ettim karaköye gittim hobisi için bayağı yardım ettim. Ben bir şey istemiyorum ki zaten adam akıllı 7-8 arkadaşım var onlarda kopuyor zaten. Şuan aktif konuştuğum 1-2 kişi var ailem sayesinde.
Boşver dışarı fazla çıkma bence. Asosyal olmak daha güzel. Sabah kalk kahvaltı yap 11'de Valorant oynamaya başla.
ASosyal olmak güzel gelebilir fakat iş hayatına atılınca veya sosyalleşmen gerektiğinde 1-0 değil 6-0 geriden başlıyorsun. Ve ben sosyal anksiyetesi olmayan bir insanım. Bunu ise şu şekilde yendim (Karşımdaki canavar değil beni yiyecek hali yok diyerek sürekli herkes ile çok rahat konuşuyorum.)
Psikolojik destek al.
Sebep? Psikolojimde sorun yok. Bu sorunu bu güne kadar tanıdığım kimse yaşamadı. Ayrıca ben aileme en fazla şekilde yardım etmeye çalışırken böyle bir şey yapıyorlar? 17 Yaşındayım ve bel fıtığım var. Daha ne olsun dostum...? Öne doğru eğilemiyorum hiç bir şekilde canım acıyor. Daha geçen şişme bot ve bot motoru taşıttı bana arabaya. Sol elimi ezdim taşırken kaldır dedim kaldırmadı sol elim ezik şekilde şuan da sol elimin üstünde 7-8mm kadar bir ezik var şuan da.

Akşamları dışarı çıkartmama olaylarını ben de yaşıyorum maalesef, çevremin neredeyse hepsi akşam dışarıda takıldığı için artık hiçbiriyle yakın değilim. Geçmiş olsun.

Akşamları dışarı çıkartmama olaylarını ben de yaşıyorum maalesef, çevremin neredeyse hepsi akşam dışarıda takıldığı için artık hiçbiriyle yakın değilim. Geçmiş olsun.
Benim sinir olduğum nokta abim 3-4 yaş büyük benden sadece ve sabah 6:13 bakın dakikası aklımda, eve giriyor bir şey demiyorlar bana 9 dan sonra yok diyorlar ve izin verdiği uzaklık 2KM falan. Yani şehir merkezi falan diyeyim.

üniversiteye geçmediysen üniversiteyi şehir dışında okumaya bak.Uzaklaşmak iyi gelir ayrıca arkadaş konusunda başka arkadaşlar tanımaya çalış sosyalleşmeni ve yeni yüzler tanımanı öneriririm. Bu kadar önerebilirim kusura bakma çok yardımcı olamıyorum ama.

Yeni konular

Geri
Yukarı