Aileyi PC toplamaya ikna etme

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhaba; klavyenize, elinize sağlık öncelikle. Arkadaşımla mesajınızı okuduk, kendisinin günlük yaptığı bir ders çalışma programı var. Ayrıca annesi gündüz çalıştığı için sorumlulukları da biraz fazla, onları da yerine getiriyor. +18 ve küfür mevzusuna değinmişsiniz, sadece o konu biraz sıkıntılı. Gizli saklı iş yapmaya baştan karşıyız zaten, lakin annesi çok öfkeli bazı konularda. Kendimin de tamamen şahit olduğu bazı olaylara dayanarak söylüyorum bunu. Babası yeşil ışık yaktı ama maddi durumu pek iyi değil. Eğer ikna edemezsek kendisi diğer aile bireyleriyle durumu konuşup (daha anlayışlılar) bayram harçlığını gizlice biriktirip (biriken okul harçlığını kurtaramayabiliriz) gizlice toplamak var aklımızda. Oda yapısından kasayı gizleyebiliriz ama monitör sıkıntı, ayrıca kullanırken de fark edilebilir.
bu işin çıkışı yok söylediğin şeylerde çok extreme
keşke arkadaşın eski pc si masaüstü olsaydı parça takviyesi falan yapardık
benim mesela 10 yıllık masaüstü pc im vardı core 2 duo ram ve ssd taktım şuan bunla yazıyorum
gayet kullanışlı 2 yıl daha idare edip staj paramla pc toplayacağım zaten yazılım okuyorum bunu yapmak zorundayım

Son düzenleme:
Arkadaşlar çok enteresan bir şekilde ikna ettik. Maalesef biraz yalan söylemek zorunda kaldık. Size de açıklayayım:
Daha önceki mesajlarımda bahsettim mi bilmiyorum ama arkadaşım aynı zamanda C Sharp kulübündeydi. Ufak bir kodu bile derlerken bilgisayar acayip kasıyordu. Biz de annesi evdeyken bilgisayara bakım yapmaya çalıştık.
Termal macun yenilemesinin ardından yine çok yavaş olduğunu gösterdik. Annesi de dedi ki bana [bilgisayardan az buçuk anladığım için bana soruluyor genelde, annesi de kendi laptobunu (IdeaPad S145 R7 3700U, 16G RAM, 512G SSD) benim tavsiyemle almış ve memnun kalmıştı.] "Oyun oynatnayıp bu işlemleri yapabilecek bir bilgisayar alınabilir mi?" Ben de şu şekilde yanıt verdim: "2000-3000TL arasındaki dizüstüler güçlü değil lakin toplanabilecek bir PC en az 3 yıl ufak yükseltmelerle bu uygulamalarda yüksek performans alınabilir, lakin giriş seviyesi oyunları da oynatabilir."
O da benden arkadaşım ile oyun bilgisayarı olmayan bir PC toplamamızı istedi, biz de şöyle bir şey topladık ikinci el:
  • AMD Ryzen 7 1700 14nm
  • Asrock B350 Pro4
  • Crucial Ballistix 8GB 3000MHz RAM
  • Sapphire RX480 Nitro 8G (X2 Crossfire)
  • Crucial P1 250GB NVMe SSD
  • Raidmax Alpha Prime RGB TG Kasa
  • Corsair CS850M Gold PSU
3000'i biraz geçti, yanına da LG 29" UltraWide Monitör ve Masterkeys Pro S+Mastermouse Pro L aldık. Yaza doğru da RAM-HDD yükseltmesi yapacağız.

Bu arada tavsiyeleriniz için hepinize teşekkür ederim.
Kasa biraz düşük kaldı ama RGB Fan+Lightscribe (CD'nin üstüne lazerle yazı yazıyor) optik sürücü ile 200TL'ye bulmuştuk. Üstelik Sharkoon TG5 ile aynı platformu kullanıyor.

RX 480 yerine 580 al biraz bütçe zorlayıp ya da RX 570.eski bir kart kalıyor yeni nesil almak en iyisidir.

7.Sınıf 1.Dönem ortalaması 87, özel okul olduğunu da belirteyim. O yöntemi de deneyeceğiz ama ailesi 97-98 civarı ortalama istiyor, çalışmasına rağmen o kadar yüksek not alması zor. Geçen yıl 83-84 civarı idi ama ortalaması, bu yıl yükseltti.

Reis benim ortalama 98'den düşmedi. Annemler üniversiteye kadar bilgisayar yok diyor. Bu ne adalet be! Millet teşekkür alıyor karşılığında GTX 1070'li PC topluyorlar. Bıktım, usandım bu durumdan!

Arkadaşa cidden sabır diliyorum 97-98 ortalama istemek nedir ya :D.

Benim annem de öyle.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı