AMD FX 8350 Çekirdek Sayısı?

O işlemci fiziksel olarak 8 çekirdeğe sahip. Anakartınız da ilk biosundan beri bu işlemciye destek veriyormuş. Bios, işlemcinizi yanlış tanımış olabilir; bios ana ekranında işlemci isminiz doğru olarak mı görünüyor? Ayrıca bioslarda, gelişmiş ayarlarda işlemcinin kaç çekirdeğinin kullanılabileceğini seçmenizi sağlayan bir ayar bulunur, burada da en fazla 6 çekirdek mi seçilebiliyor? Eğer bios, işlemcinizi yanlış tanıdıysa ve bios güncelleme, reset ve default ayarlar işe yaramıyorsa, anakartın servisi ile görüşmenizi öneririm.

Son olarak biosta; Advanced mode > Advanced > Cpu Configuration > Active Processor Cores bölümünü kontrol edebilir misin? [isimler biosuna göre biraz farklı olabilir ama yine benzer isimlerde olacaktır]. Bu ayarda 'All' yada '8' seçeneği seçili olmalı. Bu ayarda da en fazla 6 çekirdek seçilebiliyorsa, evet anakart servisinin çağrı merkezi ile görüşmenden başka aklıma bir şey gelmiyor...

Yardımların için teşekkür ederim gece biraz kurcaladım 3 grup çekirdek sayısı var ve bunların içinde 8 çekirdek te etkin durumda ama nedense pc hala 6 olarak görüyor. Acaba işlemcide mi birşeyvar anlamadım ki neyse öğlene doğru bi arayım bakalım ne diyecekler

Merhaba arkadaşlar..Yardımlarınız için teşekkürler.
Asus ile görüştüm beni CPU destek sayfasına yönlendirdi.Gerekli bağlantıyı indirdim ve kurdum ama ne yazık ki sonuç yine aynı anakart işlemciyi 8 çekirdek olarak görmüyor son çare olarak kartı servise göndermemi istediler.. Burdan anlıyorum ki OEM konusunda şanssızım 2 ayda bu 2. Anakartım olacak..
Birincisini aldım (m5a 99fx yine asusun ürünü idi) 20 gün kullandım anakart boot hatası verdi durduk yere servise yolladım ürün iadesi geldi :) bende gittim bi üst model fx99 sabertooth modelini aldım.Aldığımdan beride hiç dikkat etmedim kaç çekirdek görüyor diye, şansa youtube de video izliyordum. Recep Baltaşın anakart bios kurulumuna denk geldim anlattığı içerikte de sanal ve gerçek çekirdekten bahsediyordu, bende kendi pc'min CPU ve çekirdek sayısına bakıyım dedim. Çekirdek sayısını 6 görünce şaşırdım sonrası malumunuz konu açtım vs..
Şimdi sanırım bu anakarta da iade gelecek ve bende gidip sanırım formula V alacağım gibi görünüyor yada (gigabyte hariç) AMD işlemcili MSI anakart önerirmisiniz?

Maksatım konuyu hortlatmak değil ama, anakartı servise yolladım kartım da bir sorun olmadığını söylediler inanmafım tekrar yolladım ve anakartı teste soktular sonuç yine aynı dediler yani kart hala işlemciyi 6 çekirdek olarak görüyor açılışta buzzerden ses gelmiyor masa üstü geldiği anda sanki voltaj düşüyor gibi oluyor fanlar duracak gibi olup ledleri sönüyör, sönmesiyle yanması bir oluyor tekrar hızlanıyor ve ışıkları parlak hale geliyor acaba bu sorunun bi çözümü yokmu başka hangi parçada sorun olabilir?

İşlemciniz 4 modül 8 işlem birimi olarak tasarlanan bir işlemci. Her iki çekirdegin performansı Intelin bir çekirdegin performansının %80 ine eşit.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı