AMD'mi ? Intel mi ?

Tam olarak da almak istediğim yanıt buydu aslında :) Bende açıkçası yıllardır sürekli AMD'i tercih ederim. Ancak oyun bilgisayarlarında Intel'i tercih edenlerin neden tercih ettiğini de merak ediyorum..

Birde oyun orjinal olsun, daha fazla fps alınıyor. :D
Kopya metro last light'da 15 fps'ye kadar düşen sistemim orjinal oyunda en düşük 30'u gördü ultra ayarlar ile.

Haluk abi şiir gibi gitmiş.
İntel güncel teknolojili bunun bize yani oyunlara katkısı var mı?

İşlemci seçimini bütçeye göre yapmak lazım. Single playerda i5 işlemci ile i7 işlemci arasında elle tutulur fark görülemezken MP 64 kişilik haritalarda alınan sonuçlara göre, performans farkı kesinlikle hissediliyor. İşlemci , ekran kartının önüne geçmeyecek seviyede, alınabilenin en iyisi olmalı. R9 270X yada GTX600 serisi bir kart için FX6300 uygun işlemci olabilirken, GTX780 yada R9 290'ın yanına FX6300'ü konumlandırmak absürt bir durum olabilir. Ha, 4770K nın yanına R9 270X koyulacağıne , 4670K nın yanına 280X yada daha yukarısı konulabilir. Ama CF yada Sli sistemlerde güçlü kartlar kullanılıyor ise , 4770K bile sizi kesmeyebilir. 5Ghz 3930K yada benzeri soket 2011 peşinde koşabilirsiniz. :)

Ama şöyle toparlanabilir , Ekran kartına ayrılan bütçe işlemciye ayrılan bütçeden mutlaka daha yüksek olmalı oyun sistemlerinde. FX8350+R9 270X alacağınıza, FX6300+R9 280X alın, işlemciye OC yapın. Tabi Amd sistemlerde de atlanmayacak bir nokta var ki stok fanlarındaki gürültü. Bu ses bir çok kullanıcıyı rahatsız edecek seviyede olabiliyor bu yüzden FX8350+İşlemci Soğutucusu düşünenler , 4670K düşünsünler stok fan ile , derim. Çünkü FX8350 zaten çok iyi oc olan bir işlemci değil, üstelik güç tüketimi felaket.

''Orjinal'' değil ''Orijinal'' olacak forumda çok az üye düzgün yazıyor.

Sende bayağı ''orijinal'' çıktın. Şaka mısın?
Allah belamı versin o zaman, ağzıma s...ayım. :D
Sen forumda ki her hatayı böyle düzeltiyormusun? Beni mi seçtin yoksa?

Al Yhaa iştteee Bööyle yazcm cnm yhaa. :D Snaa inat bebbeeğmm. :D

- - - Güncellendi - - -

Aaaaaa unuttum.
Bir Türk filminde vardı, o küfür ediyordu ama çok hoş geliyordu kulağa. :D

Orul orul orjinal. :D

Konu hort olacak belki ama yanlısım varsa düzeltin. Daha fazla frame üretmez tezi tamamen yanlıştır. Bir kere AMD işlemcilerinde STABİLİTE sorunu var hiçbir oyunu 60fps sabit oynayamssınız. World Of Warcraftı FX 6300 ile FX 6100 ile aynı ekran kartları ile Sapphire 2gb 7870 O.c ile full hd oynadım ama ne yazıkki en ufak bir vs de fps 30 lara 40 lara düşüyordu. Gel gelelim İNTEL tarafına i5 3570 ile HD 7850 2gb O.c World of warcraftı FULL HD ayarlarda 60 Fps 59 a düşmeden oynatıyor. AMD nin her işlemcisini kullanmış birisi olarak söylüyorum bu saatten sonra param olsada İNTEL param olmasada İNTEL. fx6300 ile HD 7790 Kullanacağıma G2020 kullanırım GT 630 Kullanırım en azından oyun nerde kasacak diye beklemem. AMD tarafının FX ve PHENOM serileri tamamen FİYASKO ve FASAFİSO nette biraz araştırırsan FX mağdurlarını görebilirsiniz ve kendimden bir örnek vereyim FX 6300 7970 en low ayarlarda LEAGUE OF LEGENDS te verdiği MAX FPS 320 full high ayarlarda verdiği MAX FPS 110-40 İntel i5 3570 in HD 7850 low ayarlarda verdiği max FPS 801-500 arası Full HD ayarlarda MAX 180-260 arası dolanıyor. Şimdi burdan çıkarılacak sonuç AMD işlemciler ekran kartlarına darboğaz yapıyor kim ne derse desin hodri meydan ağalar gücü yeten FX 6300 ünü FX 8350 sini alsın gelsin 7.0+Ghz de kapışalım 4.5 Ghz 3570K ile bekliyorum.

Benim deneyimim yok ama Recep Baltaş bir yorumunda bundan bahsetmişti. Anlık fps düşüşü sorunu AMD işlemcilerde yaşanıyormuş genelde.

Cep telefonlarında şöyle bir durum vardır. İnsanlar giderler telefon alırlar. Bazıları da Iphone veya Samsung alır. Ellerinden şarj aletini düşürmezler. Başka bir firma daha iyi işlemciye, daha yüksek depolama alanına ve daha yüksek bataryaya sahip bir telefon yapar. Mesela 3000mah'lik bir batarya olur ama değiştirilemez olur. Bu kullanıcılar aldıkları cihazları kötülemeyi kendilerine yediremezler. Ancak birçok forumda çöp, batarya değiştirilemiyor bir işe yaramaz, 16GB hafıza ne, en az 32GB olmalı, adam 32GB hafıza koymuş ama microsd desteği koymamış ohooo gibi yorumlar yaparlar. Sonra gider 8GB Iphone alırlar.
Amacım Iphone veya başka bir telefonu kötülemek değil yanlış anlaşılmasın ve telefonlarla ilgili yeni bir polemiğe sebep olmam umarım.

Intelin de AMD'nin de kendine göre avantajları var ama onları karıştırmaya gerek yok. Intel kullananlar AMD'ye bu kadar laf etmiyor ama AMD kullanıcıları bir iphone kullanıcısı misali intele etmediklerini bırakmıyorlar.
İşlemcide olay tamamen bütçe meselesi. Bütçen azsa AMD alırsın ve ocerclock yapar idare edersin. Bütçen yeterliyse Intel alırsın. Olay budur.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı