Çözüldü Anakart üzerinde com portu görünüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

YAVUZKAGAN

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
RAM
gskill 3600mhz 2x8
İşlemci
12600k
Merhaba, anakartım üzerinde com portu görünüyor. Arduino IDE kullandığım için sıkıntı oluyor otomatik onu seçiyor. Bu nedir ve kaldırsam ne olur?

mmc_qSgBhy9k81.png

Çözüm
Büyük ihtimalle anakartınızda bulunan, RS232 seri portu takmak için olan pinler.

Bu pinleri kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.

jcom1-Motherboard-Connector.jpg

PXL_20221025_154206906.jpg
Birçok anakartta Bios ayarlarından kullanmadığınız Com portlarınızı vs. kapatabilirsiniz (Disable). Aygıt yöneticisinden kaldırsanız bile makineyi tekrar başlattığınızda tekrar tanır ve driver kurar.

Gerçi hatırladığım kadarıyla Aygıt Yöneticisinden de devre dışı bırakılabiliyor sanırım ama ben olsam Bios'tan hallederdim.

Birçok anakartta Bios ayarlarından kullanmadığınız Com portlarınızı vs. kapatabilirsiniz (Disable). Aygıt yöneticisinden kaldırsanız bile makineyi tekrar başlattığınızda tekrar tanır ve driver kurar.

Gerçi hatırladığım kadarıyla Aygıt Yöneticisinden de devre dışı bırakılabiliyor sanırım ama ben olsam Bios'tan hallederdim.
Peki bu nedir? kaptırsam ne gibi sıkıntı oluşur?

Büyük ihtimalle anakartınızda bulunan, RS232 seri portu takmak için olan pinler.

Bu pinleri kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.

jcom1-Motherboard-Connector.jpg

PXL_20221025_154206906.jpg

Son düzenleme:
Çözüm
Peki bu nedir? kaptırsam ne gibi sıkıntı oluşur?
Vallahi eksik yalnış bilgi vermiyim fakat yıllardır com port, lpt port vs. görmüyorum. Çok eskiden mouse, printer, modem vs. gibi bazı donanımları bağlamak için kullandığımız portlardı.

Sanırım mimariden kaynaklanan sebeplerle hala anakartlarda mevcut. Ben bilgisayarımı topladığım gün disable etmiştim komple hepsini. Bunların IRQ'su falan çakışırdı sürekli bir donanım tanıtmaya çalışırken hatırlamak istemediğim günler. 😅

Yeni konular

Geri
Yukarı