Anakartta DRAM sarı CPU kırmızı yanıyor

GokhanKas

Centipat
Daha fazla  
Streamable Video
Arkadaşlar selam aşağıda video linki bıraktın bilgisayarım açılırken böyle hata alıyorum bir süre geçtikten sonra bilgisayarım açılıyor.

Sistemi AIDA64 ile kararlılık testi yaptığımda ise cıkan sonuçlar aşağıda yer almaktadır.

Ryzen 9 7900X36.
G.Skill 32 GB RAM CL30 6000MHz.
7900XTX ekran kartı.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    188,8 KB · Görüntüleme: 38
XMP'yi açtın mı? Diğer adıyla EXPO'yu? DDR5 sistemlerde çünkü EXPO açılınca sistem geç gelme gibi sorunlar olabiliyor.

Streamable Video
Arkadaşlar selam aşağıda video linki bıraktın bilgisayarım açılırken böyle hata alıyorum bir süre geçtikten sonra bilgisayarım açılıyor.

Sistemi AIDA64 ile kararlılık testi yaptığımda ise cıkan sonuçlar aşağıda yer almaktadır.

Ryzen 9 7900X36.
G.Skill 32 GB RAM CL30 6000MHz.
7900XTX ekran kartı.

BIOS güncelleyip, BIOS'tan Memory Context Restore'yi aktif edip deneyin.

BIOS güncelleyip, BIOS'tan Memory Context Restore'yi aktif edip deneyin.
Bendede aynı şekilde dediğiniz şeyleri yaptım yine aynı şekilde hata alıyorum sonra açılıyor. Açılması yine de uzun sürüyor.

Sistemi birkaç defa yeniden başlatın, düzelme olmazsa EXPO kapatıp, 2. Slotta tek RAM ile deneyin, işlemci soğutucusunu biraz gevşetin, bunlar çözmüyorsa, anakart LGA pinlerinin eğilme, kırılma durumuna bakmak lazım.
EXPO kapatınca bende sıkıntısız başlıyor ama neden 4800 MHZ kullanayım o kadar para vermişim.

EXPO kapatınca bende sıkıntısız başlıyor ama neden 4800 MHz kullanayım o kadar para vermişim.

DDR5 yeni olduğu için böyle sorunlar olabiliyor. Olabildiğince BIOS'unu takip et güncelleme geldikçe yap. Zaten 6000 MHz bile olsa fazla fark olmuyor (1-5 fps farkı var) oyunlarda vs. ayrıca Technopat Youtube'da EXPO'lu ve EXPO'suz testleri mevcut orada görebiliyorsun.

Daha DDR4 yaygın olduğu için yüksek frekanslı RAM'ler fazla geliyor farkı göremiyorsun haliyle. İleride bu sorunu çözerler ve EXPO'yu da düzeltirler o zaman. Bu frekansı yol gibi düşün yolunda 5 araba geçiyorsa sen 6 şeritli yol yap yine 5 araba sorunsuz geçiyor zaten.

DDR5 yeni olduğu için böyle sorunlar olabiliyor. Olabildiğince BIOS'unu takip et güncelleme geldikçe yap. Zaten 6000 MHz bile olsa fazla fark olmuyor (1-5 FPS farkı var) oyunlarda vs. ayrıca Technopat YouTube'da EXPO'lu ve EXPO'suz testleri mevcut orada görebiliyorsun.

Daha DDR4 yaygın olduğu için yüksek frekanslı RAM'ler fazla geliyor farkı göremiyorsun haliyle. İleride bu sorunu çözerler ve EXPO'yu da düzeltirler o zaman. Bu frekansı yol gibi düşün yolunda 5 araba geçiyorsa sen 6 şeritli yol yap yine 5 araba sorunsuz geçiyor zaten.

Şimdi aynı RAM'in 6000 MHz ve 8 GB'ını yanına taktım(Toplam 24GB oldu). Memory context restore açık iken ilk çalıştırmada sıkıntı çıkmazken sonraki açılmalarda Windows sürekli mavi ekran veriyor. Eğer Memory context restore ayarını Auto'ya alır isem sıkıntısız çalışıyor. Açılma hızı yavaşladı ama mecbur böyle kullanacağım. Başkalarının da işe yarar diye buraya yazayım dedim. Bu arada RAM'ler 6000 MHZ'de sıkıntısız çalışıyor çok garip geldi. Bedavadan +400 MHZ :D

Memory context restore ayarını mavi ekran vermeden açmayı buldum. Memory Power gibi bir ayarını Auto'dan açık hale getirince sıkıntısız çalıştı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı