Arduino kaç volt adaptör ile beslenir?

berceste1538

Decapat
Daha fazla  
  • Arduino için nasıl bir adaptör kullanılmalı?
  • Elimde iki adaptör var. Arduino için kullanılmaya uygun mudur (Eğer uygunsa 9V luk mu 12V luk mu daha iyi olur?)
  • Uygun değilse önerebileceğiniz adaptör var mıdır?
Arduino alacağım. Olmazsa yanında adaptör sipariş edeceğim. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Dosya Ekleri

• 1622212192262_IMG_20210528_172419.jpg
    1622212192262_IMG_20210528_172419.jpg
    180,6 KB · Görüntüleme: 343
  • IMG_20210528_172703~2.jpg
    IMG_20210528_172703~2.jpg
    241,2 KB · Görüntüleme: 260
6-20V arası voltajlı adaptör kullanabilirsiniz, 7-12V arası ise daha sağlıklı olur. Ben 9V tercih ederdim. ( Adaptörü 2 amper tavsiye ederim çünkü ben nedenini bilmediğim bir nedenden 1 amper kullanırken sorun yaşadım. )

6-20V arası voltajlı adaptör kullanabilirsiniz, 7-12V arası ise daha sağlıklı olur. Ben 9V tercih ederdim. ( Adaptörü 2 amper tavsiye ederim çünkü ben nedenini bilmediğim bir nedenden 1 amper kullanırken sorun yaşadım. )
Öncelikle 20 Volt verdiğinde Arduino'yu çöpe atmak gibi olur, regülatör 12-13V civarıymış. Modelini öğrenebilirsem datasheet bakarım ama denilenler bu yöndeydi. Ayrıca @Alpaslan64 12V ile kendi aletini yakmıştı, normalde yanmaması gerekir orijinal modellerinde. Ama bazı klonlarda tasarımı ufak değiştiriyorlar maliyetten dolayı. Ondan dolayı oldu muhtemelen. Bir de amper konusunda Arduino pinlerinden en fazla 40-100 mA verebiliyor. Tam emin değilim böyle bir şeydi sanırım. Yani 1 amper her türlü yetecektir, 1 amper çekecek bir alet bağlandığında alet zaten yine yanar. :)

İkinci adaptör daha uygun. Ayrıca amperi de yetiyor. 12V olanı da başka projelerde kullanırsınız.
👍Teşekkürler.
Önerilen 7-12V arası adaptör kullanılması. İkisini de kullanabilirsiniz.
👍Teşekkürler
9V olanı tercih edin. Ben daha önce 12V adaptör ile Arduinomu yakmıştım.
Ben de birkaç yerde okudum yandığı ile ilgili ondan sordum . Sağol.
Bende öyle düşündüm ama bilenere danışayım dedim. Sağol.

Öncelikle 20 Volt verdiğinde Arduino'yu çöpe atmak gibi olur, regülatör 12-13V civarıymış. Modelini öğrenebilirsem datasheet bakarım ama denilenler bu yöndeydi. Ayrıca @Alpaslan64 12V ile kendi aletini yakmıştı, normalde yanmaması gerekir orijinal modellerinde. Ama bazı klonlarda tasarımı ufak değiştiriyorlar maliyetten dolayı. Ondan dolayı oldu muhtemelen. Bir de amper konusunda Arduino pinlerinden en fazla 40-100 mA verebiliyor. Tam emin değilim böyle bir şeydi sanırım. Yani 1 amper her türlü yetecektir, 1 amper çekecek bir alet bağlandığında alet zaten yine yanar. :)
Abi ben ilk defa Arduino kullanacağım. Geçen sordum sosyalde. Arduino UNO R3 (Atmega 328 chip) yazıyor. Bu seti alıp eksikleri ileride tamamlamayı düşünüyorum. Direnç.net i önerdiler yarin karar verip alacağım. https://www.hepsiburada.com/arduino...seti-t1-p-HBV00000IH3TK?magaza=Elektro+Market

Benimki orijinal değildi maalesef. Klon modeldi. En ucuz olan CH340 çipli. Regülatörün modeli 4B2X. Daha önceki açtığım konuda siz bunun datasheet'ine bakmıştınız. Normalde 12V karşılayabiliyormuş lakin yabancı forumlarda da bu regülatörün 12V ile yandığını yazmışlar. Sizde bunları söylemiştiniz. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı