Arduino kodunda hata nedir?

Aracın takılarak gitmesi güçten kaynaklı olabilir belki.

İf-else'de sürekli ıf'lere bakıp duruyor o yüzdendir, çok fazla if kullanmak kodda yavaşlamaya yol açıyor.

Sorunu çözdüm sorun HC-SR04 ile alakalıymış başka bir HC-SR04 ile değişince düzeldi sanırım yerine sabitleyip tekrar bir güncelleme paylaşırım.

Sorunu çözdüm sorun HC-SR04 ile alakalıymış başka bir HC-SR04 ile değişince düzeldi sanırım yerine sabitleyip tekrar bir güncelleme paylaşırım.

Açısını iyi ayarlayın seri monitörden kontrol ederek bir cetvel yardımıyla ölçün bence, ben ölçerek kontrol ediyorum. Genelde +- 1-2cm oluyor o da normal çünkü 29.1 değeri bir sabit değil, odanın sıcaklığına göre yeniden hesaplanması lazım ama iş görüyor.

Araç sorunsuz çalışıyor ancak HC-SR04 sürekli -li değerler gösterdiği için bazen araç gitmiyor ve sistem önünde engel olsa bile gidiyor falan bu tarz sorunları var.

Açısını iyi ayarlayın seri monitörden kontrol ederek bir cetvel yardımıyla ölçün bence, ben ölçerek kontrol ediyorum. Genelde +- 1-2cm oluyor o da normal çünkü 29.1 değeri bir sabit değil, odanın sıcaklığına göre yeniden hesaplanması lazım ama iş görüyor.

1690657547732.png

Seri monitördede gözüktüğü gibi bazen - değerler gösteriyor bu neden olabilir?

Araç sorunsuz çalışıyor ancak HC-SR04 sürekli -li değerler gösterdiği için bazen araç gitmiyor ve sistem önünde engel olsa bile gidiyor falan bu tarz sorunları var.

Eki Görüntüle 1881846

Seri monitördede gözüktüğü gibi bazen - değerler gösteriyor bu neden olabilir?

Hocam bende de bu sorunu yapan bir tane sensör var. Bende iki tane var biri mükemmel çalışıyor diğerinde sizdeki gibi değerler oluyor ben buna tek bir cevap bulabildim o da sensör dandik. Size iki sensörümü de göstereyim farkı göreceksiniz.

Hocam bende de bu sorunu yapan bir tane sensör var. Bende iki tane var biri mükemmel çalışıyor diğerinde sizdeki gibi değerler oluyor ben buna tek bir cevap bulabildim o da sensör dandik. Size iki sensörümü de göstereyim farkı göreceksiniz.

Son çare 3. sensörü deneyeceğim olmaz ise yeni sensöre ihtiyacım olacak.

Sensörü ters yapıştırmam ile alakalı olabilir mi @Elliot Türkinson.

Sağdaki sensörün malzemesi ile soldaki sensörün malzeme farkına bakınca biraz anlaşılıyor.
Soldaki mükemmel çalışan sensör, sağdaki ise arada eksili gösteren.
Soldaki yaklaşık 3 sene önce alındı, sağdaki ise alalı birkaç hafta oldu.

IMG_20230729_220944.jpg

IMG_20230729_220957.jpg

Son çare 3. sensörü deneyeceğim olmaz ise yeni sensöre ihtiyacım olacak.

Sensörü ters yapıştırmam ile alakalı olabilir mi @Elliot Türkinson.

Nasıl, ters derken?

Sağdaki sensörün malzemesi ile soldaki sensörün malzeme farkına bakınca biraz anlaşılıyor.

Eki Görüntüle 1881855

Eki Görüntüle 1881857

Nasıl, ters derken?

Pinleri üste gelecek şekilde.

Eki Görüntüle 1881855

Eki Görüntüle 1881857

Nasıl, ters derken?

Benimkilerin 3 taneside sizin sağlam olan sensörünüz gibi bol malzemeli ancak - değer verebiliyorlar.

O şekilde konumlandırmanın sorun yaratacağını sanmıyorum.

Bu eksili değer vermesini bir araştırmak lazım.

Sanırım sensörü tuttuğumuz yüzeyin pürüzssüz olması gerekli yani ses dalgası gönderen kısım ile alan kısım aynı yüksekliğe bakmalı farklı olursa - oluyor sanırım.

Sanırım sensörü tuttuğumuz yüzeyin pürüzssüz olması gerekli yani ses dalgası gönderen kısım ile alan kısım aynı yüksekliğe bakmalı farklı olursa - oluyor sanırım.

Bilmiyorum hocam ama elimde eksi veren sensör önünde engel gelince yavaşlıyor, sıfırla karışık değerler veriyor. Acaba echo PIN'i dış sinyallerden etkileniyor olabilir diye pulldown direnci bile kullandım ama olmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı