Arka Aydınlatmaya Dair Her Şey

GCN

Megapat
Makaleler
4
Daha fazla  
Arka aydınlatma nedir?

Paneldeki pikseller belli bir rengi; içerisinde bulunan 3 ana renge farklı voltaj...vs vererek sonsuz ara renklerden birini oluşturur. Fakat bizim bu rengi görebilmemiz için ışık kaynağına ihtiyacımız var. Pikseller yarı iletken ya da sıvı(likit) kristallerden oluşur. Bunlar ışığı duruma göre az ya da çok geçirebilme özelliği taşır, yani kısaca pikselin arkasında ışık kaynağı olmalı.

En temel üç çeşit arka aydınlatma vardır; CCFL, ELED ve DLED.

CCFL(Cold Cathode Fluorescent Lamp) Soğuk katot flüoresan lamba ile arka aydınlatma.

sdfsdhdh.jpg

Önce şunu ortadan kaldıralım; zannediliyor ki LED diye bir panel varmış, LCD ile LED panelmiş ya da LCD/LED panel ile LCD panel farklıymış...vb LCD deyince o TFT-LCD'dir, ikisi farklı şey değil. Thin Film Transistor[TFT(ince film-transistör)] - Liquid Crystal Display[LCD(likit kristal ekran)]. OLED ve QLED haricinde aklınıza ne gelirse gelsin hepsi TFT-LCD türevidir; VA, TN, PLS, IPS...

CCFL arka aydınlatma; ekranın her köşesine sürekli sabit şekilde (genelde soğuk renkte) ışık verir. Bu yüzden düşük kontrast oranı ve siyah griye çalar. Neyse buraya fazla değinmeyeceğim, artık eskide kaldı.

ELED(Edge LED) Kenardan arka aydınlatma.

LED'ler panelin sağında, solunda, altında ve üstünde olur.(1.resim) Böylece maliyeti ve üretim zorluğu azalır. Tek avantajı monitör ve TV'nin ucuz ve ultra ince yapıya kavuşmasıdır. Dezavantajına gelecek olursak: Daha az LED sayısı yüzünden daha az parlaklığı olur, parlaklığı artırsan bile olumlu sonuç vermez. Işık sızması ya da lokal aydınlatma yapamadığı için renk patlamaları meydana gelir.(2.resim) Kısmi lokal aydınlatma özelliğine sahip çok nadir Edge LED paneller mevcuttur.(3.resim)

ghfgh.jpg

e1d15ceeb8b069118a1e67535112f957.jpg

03c987bfe4d9fa9f1047f5b05d5e8c31.jpg

DLED(Direct LED) Doğrudan arka aydınlatma.(1.resim)

Neredeyse kusursuz şekilde lokal aydınlatma yapabilir. Parlaklığı artırmada sorun çıkmaz. Yüksek parlaklığa sahip DLED panelde film izliyorsunuz; filmde bir sahnede karanlık bir ortamda, kameraya el feneri tutuluyor. İşte yüksek parlaklığın getirmediği olumsuzluklar yüzünden, ekranda beyaz renk yerine sanki gerçekten suratına ışık tutuluyormuş gibi hissiyat yaratıyor.

Lokal aydınlatma sayesinde, kontrast oranı mega seviyelere ulaşıyor, aradaki fark azımsanacak kadar değil. Böylece siyahlar daha siyah, beyazlar daha beyaz ve dahası... Ayrıca gerekli yerlere daha çok veya daha az ışık vererek ve gereksiz yerleri kapatarak daha az enerji harcar.(2. ve 3. resim) Dezavantajı: Kalın ve pahalı olması.

1.jpg

06_UHD_Feature_Local Dimming.jpg
sdgsdg.jpg

QLED(Quantum Dot) ve OLED için ayrı konu açacağım; onların aydınlatması biraz farklı.

@ozgurcan112 @Seyhoo @MaLMoTH @Nazım Paşa @Jira @Evie Frye @ibrahim zdemir @Emircan Gençler @ShadYaqz @Bayram Şenakar @Barış Tolon @Murat5038 @Because Im Batman @Mustafa ÇAKMAK @er36po @Selim C. @bambamm6 @Cihatinan @Pantheon

Konuyu okuduktan sonra TN panel VG248QE monitörüme bir yumruk çakasım geldi. :ajan: Çünkü başka türlü bozulacak gibi durmuyor. :ekşi:

Bunu okursam gaza gelir kesin kırarım.
Kesinlikle bu konuyu okuma! Cidden okuma! IPS Panel Nedir?

Dün izinliydim, bugün çalıştım ve yarın yine izinliyim. Bugün işe "hiç uyumadan" gittim! Acaba şimdi yatsam yarın kaçta kalkarım? Uzun zamandır denemek istediğim bir şeydi. Daha önce uyumadan durduğum oldu, denemiştim ama iş yoktu ve yıllar öncesi.

Kendimi uykusuz hissetmesem de tepki algı gibi şeylerde bir aksama söz konusu, ayrıca mikro süreli unutkanlık falan garip yani. Bir kaç sene sonra 2 gece deneme yapacağım.

@MaLMoTH Monitörüne tırnağını hafifçe bastır, heh işte o IPS'te olmuyor. Yaşasın kötülük! :D

Merhabalar, öncelikle 2017 senesinde konuşulan bir konuyu yeniden açtığım için kusura bakmayın ama bu kadar bilgili insan günümüzde zor bulunuyor ve Google artık fazla bilgi yığını olduğundan dolayı kendi sorularıma kesin cevaplar bulamıyorum, fakat profilinize baktığımda hala aktif bir kullanıcı olduğunuzu gördüğümde kayıt olup yorum atmamın gerekli olduğunu düşündüm. 11.11 fırsatlarından yararlanarak N11 sitesinden 55Q60T model Samsung marka televizyon satın aldım konsol oyunu oynamayacağım için 100 Hz olmaması beni üzüntüye uğratmadı 60 Hz karasal ve Netflix ve benzeri sağlayıcılar için gayet yeterli fakat televizyonumun Edge LED olduğunu öğrendim (aynı zamanda da quantum dot teknolojisi barındırmakta yani QLED). Benim aklıma takılan nokta Edge LED sizin görsellerini paylaştığınız gibi yanlardan LED olduğu için siyah ağırlıklı sahnelerde parlama yapar mı (quantum dot teknolojisine rağmen) ya da bu TV hakkında yorumlarınızı paylaşabilir misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı