ASUS DSL N16 fiber destekliyor mu?

deGGa

Kilopat
Evde şu an TurkNet'in verdiği modem var ve çekim gücünden memnun değilim. Eskiden kullandığım ASUS DSL N16 modemi fiber destekliyor diye okudum internette ve birkaç sorum olacak.

GPON cihazım kapının girişinde ve oradan salonuma (yaklaşık 12m) Ethernet kablosu ile çekeceğim. Bu sorun yaratır mı? Modemi fiber olarak kullanmam için gelen kabloyu hangi porta takmam lazım? Ve kurulumunu nasıl yapacağım.

Evde şu an TurkNet'in verdiği modem var ve çekim gücünden memnun değilim. Eskiden kullandığım ASUS DSL N16 modemi fiber destekliyor diye okudum internette ve birkaç sorum olacak.

GPON cihazım kapının girişinde ve oradan salonuma (yaklaşık 12m) Ethernet kablosu ile çekeceğim. Bu sorun yaratır mı? Modemi fiber olarak kullanmam için gelen kabloyu hangi porta takmam lazım? Ve kurulumunu nasıl yapacağım.
Bildiğim kadarıyla fiber gpona gelir ondan sonrası wan portuna

Şu an pratikte bu modemi fiber internette kullanmaktayım. Türk Telekom'un verdiği dandik ZTE modem ile ping ve bufferbloat sorunlarına çözüm bulamadığım için N16'yı kullanıyorum. Bunun için önce Asus modemi fiber modem ile pc arasına bağlayarak 192.168.1.1 'den asus arayüzüne ulaştım. Orada Wan ayarlarını resimdeki gibi yapıp aynı sayfada servis sağlayıcının verdiği PPP kullanıcı adı ve şifresini girdim. Bu işlemleri kaydettikten sonra fiber modemi aradan çıkarıp Nokia cihazdan gelen kabloyu N16'nın Lan 1 girişine bağladım ve şimdilik sorunsuz kullanıyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-06-02 125457.png
    Ekran görüntüsü 2023-06-02 125457.png
    110,2 KB · Görüntüleme: 118

Yeni konular

Geri
Yukarı