Çözüldü ASUS GT301 kasaya 240mm sıvı soğutma takılır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Steel61

Centipat
Daha fazla  
ASUS GT301 kasam var anakartım ASUS TUF B660M-E D4 RAM'lerim Adata XPG Spectrix D41 TUF RGB modeli kasamın üst tarafına 240mm sıvı soğutucu takabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
çok sağolun hocam bugün bi arkadaşın sisteminde olan sıvı soğutmaya baktım cooler master liquid 240mm ondan almayı düşünüyodum zaten tam ölçü aldım ramler sıkıntı çıkarıyor mecbur 120mm alcam
Resmi sitesinde desteklenmediği belirtiliyor. Ama benim şu konumda detaylı şekilde nasıl monte ettiğimi detaylıca anlattım. Riski tabii ki kendine ait ama fikir vermesi açısından sana yararlı olacaktır.

Benim anakartımın üstünde mosfet soğutucu olmadığından o konuda sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum fakat ram yuvalarım senin anakartına göre bir tık daha yukarda gözüküyor acaba ramler sıkıntı çıkarırmı?

O zaman şöyle hesaplamak gerek. Fanlar standart 25mm kalınlığındadır. Radyatörünün de kalınlığını üstüne ekleyip 2-3mm de vida vs boşluğu vs. ekleyip toplam kalınlığı hesapla. Ardından kasanın en üst kısmı ile Ram'lerinin üstü kısmı arasındaki boşluğu hesapla. En kötü ihtimalle uymazsa öne takar yine kullanırsın.

Eğer Arctic sıvı soğutma düşünüyorsan o hiç sığmaz çünkü radyatör kalınlığı 35m idi sanırım. Genelde radyatörler 25mm civarında oluyorlar.

O zaman şöyle hesaplamak gerek. Fanlar standart 25mm kalınlığındadır. Radyatörünün de kalınlığını üstüne ekleyip 2-3mm de vida vs boşluğu vs. ekleyip toplam kalınlığı hesapla. Ardından kasanın en üst kısmı ile RAM'lerinin üstü kısmı arasındaki boşluğu hesapla. En kötü ihtimalle uymazsa öne takar yine kullanırsın.

Eğer Arctic sıvı soğutma düşünüyorsan o hiç sığmaz çünkü radyatör kalınlığı 35m idi sanırım. Genelde radyatörler 25mm civarında oluyorlar.

Hangi sıvı soğutucu olduğuna göre değişir mesela ben Arctic LF2 360mm kullanıyorum. Radyatör kalınlığı 38mm fanlar da 25mm standart etti size 53mm yani taktığım yerden 5.3cm aşağıya iniyor. Şöyle bir sorun yaşadım MSI B550 Tomahawk anakart almıştım arkadaki IO paneline değiyordu metal tek parça olduğu için (IO Shield'i yok anakartın birleşik) çıkaramıyordum da ben de B550 A-PRO anakart ile kullanıyorum şu an. Hangi sıvı soğutmayı alacağını iyi araştır yani. Her markanın radyatör kalınlığı bir değil.

Hangi sıvı soğutucu olduğuna göre değişir mesela ben Arctic LF2 360mm kullanıyorum. Radyatör kalınlığı 38mm fanlar da 25mm standart etti size 53mm yani taktığım yerden 5.3cm aşağıya iniyor. Şöyle bir sorun yaşadım MSI B550 Tomahawk anakart almıştım arkadaki IO paneline değiyordu metal tek parça olduğu için (IO Shield'i yok anakartın birleşik) çıkaramıyordum da ben de B550 A-PRO anakart ile kullanıyorum şu an. Hangi sıvı soğutmayı alacağını iyi araştır yani. Her markanın radyatör kalınlığı bir değil.
Benim bile mesafe yetmesine rağmen mosfet soğutucularım sıkıntı çıkardı. Zaten net bir şekilde destekler diyemedikleri için sitesinde de desteklemediği belirtilmiş. Eğer benim mesafem 2 mm bile kısa olsa Ram'ler nedeniyle takamazdım bu sefer.

Benim bile mesafe yetmesine rağmen MOSFET soğutucularım sıkıntı çıkardı. Zaten net bir şekilde destekler diyemedikleri için sitesinde de desteklemediği belirtilmiş. Eğer benim mesafem 2 mm bile kısa olsa RAM'ler nedeniyle takamazdım bu sefer.

Ben GT301 kullanmıyorum ama. Genel olarak radyatör mesafesinin öneminden bahsettim. Yoksa kasamda 360mm sıvı soğutucu desteği var yani.

Ben GT301 kullanmıyorum ama. Genel olarak radyatör mesafesinin öneminden bahsettim. Yoksa kasamda 360mm sıvı soğutucu desteği var yani.
Benim de arkadaşım sırf Arctic radyatörünü kalınlığı nedneiyle hiç sıkıntı yaşamadan takabilmek için çok kasa araştırdı. En son Phanteks'in bir modelinde karar kıldı desteklediği için. Evet soğutma konusu güzel ama standardın üstünde bir radyatör kalınlığı olması nedeniyle piyasadaki kasaların %90'ında st kısma takılamıyor.

Benim de arkadaşım sırf Arctic radyatörünü kalınlığı nedneiyle hiç sıkıntı yaşamadan takabilmek için çok kasa araştırdı. En son Phanteks'in bir modelinde karar kıldı desteklediği için. Evet soğutma konusu güzel ama standardın üstünde bir radyatör kalınlığı olması nedeniyle piyasadaki kasaların %90'ında st kısma takılamıyor.

Vallahi hocam sessizliği konusunda şöyle diyeyim, o kadar sessiz ki %100'de bile sesini duymuyordum eski kasa fanlarımla bundan o kadar etkilendim ki. Kasamdaki tüm fanları Arctic'e çevirdim 4 tane P14 2 tane P12 aldım. Şu an kasamda 4 adet P14, sıvı soğutmanınkileri de sayarsak 5 adet P12 var. %50 çalıştırıyorum. Kasamda hiç RGB bir şey yok (RAM'ler, GPU, fanlar, anakart ışıksız) bazen PC'nin açık olup olmadığını anlayamıyorum monitorü açıyorum diyorum Allah Allah goruntu niye yok 😅

Geri
Yukarı