Asus m5a99x evo r2.0 anakarta ram tavsiyesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

CanSaribal

Kilopat
Anakartım o. İşlemci olarak fx 6300 veya 8320 alacağım. Ekran kartımı da Asus gtx 650 ti boost olarak aldım.

Anakartım ramleri oc'suz 1866 mhz de çalıştırıyor. Ben de 1866 mhz bir ram istiyorum. Bu nasıldır? Cl değeri de 9'muş, anlamadığım nokta 1.5v? O ne oluyor? Niye her ramde yok?

Ayrıca aklımdaki diğer 2 ram modeli;

Corsair 8Gb (2X4Gb) Vengeance Pro Ddr3 2133Mhz Cl9 Kırmızı Soğutuculu Ram - Vatan Bilgisayar

ve

Corsair 8Gb (2X4Gb) Vengeance Pro Ddr3 1866Mhz Cl9 Kırmızı Soğutuculu Ram - Vatan Bilgisayar

12 TL ekleyip neden yüksek hızdan kaçılınır ? 2133 Mhz olanı almanı öneriyorum.

İşlemcisi 1866mhz yukarısını desteklemiyor. 2133mhz alsa da 1866mhz çalışacak.

İşlemcisi 1866mhz yukarısını desteklemiyor. 2133mhz alsa da 1866mhz çalışacak.

İlk defa duyuyorum. Yorum yapamıcam bu yüzden. Bana kalırsa 2133 mhz'de çalışabilmesi lazım. Anakartta O.C olarak 2133 Mhz'de çalıştırılabiliyor. Bu anakart en üst işlemci olarak FX serisini desteklediğine göre çalıştırması lazım mantıken. Yoksa O.C olarak 2133 Mhz hızı koymazlardı. Mantık yolundan giderek yorumladım. Hatam varsa affola.

@HighPixel malesef iyi bir öğretmen değilsin ve bu şekilde devam edersen öğretmende olamazsın !

Bilginin doğruluğu kanıtlanmadığı sürece bu doğrudur bu yanlıştır demem. Sadece şunu söylemek istiyorum izlediğim bir çok donanım test videolarında işlemcilerin yüksek bellek hızları ile çalıştığını, çalıştırıldığını ve hız testleri uygulandığını gördüm. Sırf bellek hızı farkları olan testlerde gördüm. Ve buradaki işlemcilerin örneğin max 1866 mhz desteklemesine rağmen testlerde 2133 mhz dahi test edilmişti.

Alttaki videodaki İntel İ7 4770k işlemci kullanışmıştır. Bu işlemcinin resmi sitesindeki bellek hızı 1333/1600 mhz yazıyor. Kontrol edebilirsin. ARK | Intel® Core™ i7-4770K Processor (8M Cache, up to 3.90 GHz)

Anakart olarak Asus Maximus VI Extreme Z87 anakart kullanılmıştır. Resmi sitesinde 1333/1600 mhz yazıyor. 1600 mhz üstü overclock olarak yükseltilebiliyor. Kontrol edebilirsin. Anakart - MAXIMUS VI EXTREME

Bunlara rağmen emin olsam dahi aklımda ufak şüphe olduğundan veya başka bir nedenden midir bilmem ısrar veya inkar etmiyorum. Birilerine bilgimden dolayı övünmüyorum. Çok bilen çok yanlış yapar derler. Herşey açık ve net ortada.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Örnek bir video daha eklemek istiyorum. @CanSaribal FX 6300 işlemci 2133 mhz ramler ile sorunsuz çalışıyor. Burada örnek bir video var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

O sistemler Overclocklu. Forumda adı sayılan birisi verdiğim bilgiyi teyit ederse sevinirim.

Siz desteklemiyor dediniz. Yanlış mıyım ? Desteklemez dediğinizi biraz daha açar isek çalıştırmaz kelimesine eş olabilir.

Verdiğim örneklerde de ve videolarda desteklediği (çalıştırdığı) görülüyor. Ben halen size karşı emin bir uslupla konuşmak istemiyorum. Örnekleri sundum beraber uzlaşalım. Beraber öğrenelim eğrisini doğrusunu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı