ASUS ROG STRIX B550F anakart bu zamanda alınır mı?

Beraterdogn

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Kasa: Vento VG11A RAM: XPG SPECTRİX D50 İŞLEMCİ: AMD RYZEN 5 5600X EKRAN KARTI: ASUS TUF GAMİNG RTX 3060 12 GB OC V2 ANAKART: MSI MPG B550 GAMİNG PLUS
Arkadaşlar sene 2023 anakartım A320M Ryzen 5 5500 ile kullanıyorum ve bir üst düzey anakart geçmek istiyorum bundan dolayı da araştırmalarım sonucu beğendiğim bir anakart olan ASUS ROG STRIX B550 F anakart alma arefesindeyim ama aklımda belli başlı sorularım var.

1.) Sistemi 650W +80W FSP PSU ile kullanacağım ekran kartım TUF Gaming 3060 12 GB işlemcim Ryzen 5 5500 ve sıvı soğutma ile kullanıyorum Masterliquid 240 mm 650W yeterli olur mu?

2.) Bu zamanda B550F ROG STRIX anakart almak mantıklı mı?

3.) Black Friday gününü herkes biliyordur 24 Kasım'da başlayacakmış şu anda Hepsiburada'da 5.700 TL gibi bir fiyatı var çok fazla indirim olur mu o zamanı bekleyim mi?

4.) Eski anakartı satmak ne kadar mantıklı bir de satmak istesem şu piyasada ne kadara satılır? (ASUS A320 m anakart) (https://www.hepsiburada.com/asus-pr...l-oc-am4-matx-anakart-p-HBV0000089RAG?magaza=)

Son düzenleyen: Moderatör:
1) Evet.
2) Hayır.
3) Beklemeyin.
4) 1.200 civarına gider.
B550-F, kötü bir anakart olmasa da aşırı pahalı bir anakart. AM4'e bu kadar yatırım yapmak pek mantıklı olmasa da, üst düzey anakart istemenizi anlayabiliyorum.

1) Evet.
2) Hayır.
3) Beklemeyin.
4) 1.200 civarına gider.
B550-F, kötü bir anakart olmasa da aşırı pahalı bir anakart. AM4'e bu kadar yatırım yapmak pek mantıklı olmasa da, üst düzey anakart istemenizi anlayabiliyorum.
Sadece fiyat bakımından mı önermedin yoksa başka bir yorumun var mı anakart için? mart gibi 4kya almıştım merak ettim önermeme sebebini.

Bence de hiç gerek yok o anakarta.
Anakartı ROG B550F seçmek yerine işlemcini 5600 yap, anakartı da B550-A PRO falan seç. Arada 3500 TL civarına düşüyor bu anakart.

@TheEmrys7 Dediğim gibi, pahalı olması. Neredeyse her zaman fiyat bakımından rakipleri daha üstün oldu (B550 Tomahawk, X570S Torpedo Max gibi) Yoksa ben de B550-F kullanıyorum :D Ha, bir de Armoury Crate'e katlanamıyorum.

Aylar önce 3900 liraya almıştım gayet memnunum ancak bu paraya alınmaz.

Şuan AM4 anakart alınmaz illa AM4 alacağım güzel anakart olsun dersen arkadaşın attığı X570s Torpedo bakabilirsin.

Ha, bir de Armoury Crate'e katlanamıyorum.
Olsa da olur olmasa da olur, ışık ayarı dışında hiçbir şey yok desem yeridir :D

1) Evet.
2) Hayır.
3) Beklemeyin.
4) 1.200 civarına gider.

Peki MSI neden önerdiniz aralarında ne gibi farklar var ben sistemim temel bileşenleri ASUS diye ASUS almak istemiştim

Aylar önce 3900 liraya almıştım gayet memnunum ancak bu paraya alınmaz.

Şu an AM4 anakart alınmaz illa AM4 alacağım güzel anakart olsun dersen arkadaşın attığı X570s Torpedo bakabilirsin.

Olsa da olur olmasa da olur, ışık ayarı dışında hiçbir şey yok desem yeridir :D

AM5 geçmek istesem darboğaz yapma gibi bir durum var sıvı soğutmam AM4 üzerine kurulu sıvı soğutma değişmesi gerekecek anakart ve işlemci AM4 yatırım yapmak aslında dediğiniz gibi doğru bir şey değil ama şu anda şartlar böyle gösterdiği için maalesef ki AM4 de kalmam gerekecek gibi ileride performans ve ileriye dönük işlem yapmam gerekirse 5600X takıp yoluma devam ederim bugün AM5 normal bir anakart alsam Gigabyte A620M Gaming X AMD AM5 DDR5 Micro ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe bu anakart 4.081 TL civarı Ryzen 5 7600 alsam 6200 TL kutusuz fiyatı yani bana daha pahalıya patlayacak ve üstüne üstlük bir de RAM DDR5 almam gerekecek bunun yerine sistemi satıp direk olarak yeni sistem toplamak daha mantıklı

Yalnız Ryzen 5500 için B550, X570'e ihtiyacın yok işlemcinin yalnızca PCI-e 3.0 desteği var en önemli şeyi evde bırakıyorsun. En ucuzundan bir A520 kap yeterli sana.

5600X alırsam PCI-e 4.0 desteği sunar ama gene işlemci için bu anakart bana çok düşük geliyor yaza doğru 5500 kutusu ve soğutması ile satıp 5600X soğutmasız kutusuz almayı düşünüyorum bu yüzden de şimdiden anakart alıp 5600X alınca da birlikte montaj yapmak istiyorum bu yüzden de şu anda araştırmadayım

Son düzenleme:
@Beraterdogn sana kalmış ama ben AM4 sokete bu kadar para dökmezdim artık. Seneye yaza kadar A320-5500 idare et geçersin AM5 sokete Ryzen 7500F ile beraber olmaz mı?

Şu halde zaten totalde 10K'ya patlayacak bu işlemler sana. Eh AM5 sokete geçme masrafı da aynı ne gerek var ölü sokete yatırmaya.

Geri
Yukarı