ASUS ROG STRIX B550F anakart bu zamanda alınır mı?

Peki MSI neden önerdiniz aralarında ne gibi farklar var ben sistemim temel bileşenleri ASUS diye ASUS almak istemiştim.
Bir anakartta arayabileceğiniz neredeyse her konuda B550-F'ten önde.
Rasyonel düşünürsek, AM5 üzerine bir sistem kurmak çok daha mantıklı. Fakat bazısını tatmin eden daha fazla performanstır, bazısını tatmin eden ise istediği parçalarla kurduğu bir sistemdir. Bunu kendiniz ölçüp tartıp ne yapmak istediğinize karar verin derim.

@raknhocam hocam 1000 liraya 214XT ARGB mi alayım yoksa 1400 cıvarlarına 224XT ARGB mi? sistemimiz ayni sayılır seninle aradaki fiyat farkına değer mi? işlemci sıcaklık değerleri nedir sizdeki güncel olarak? Hala stok fan kullanıyorum ben.

(Konudan bağımsız)

@raknhocam hocam 800 liraya 214XT ARGB mi alayım yoksa 1400 cıvarlarına 224XT ARGB mi? sistemimiz ayni sayılır seninle aradaki fiyat farkına değer mi? işlemci sıcaklık değerleri nedir sizdeki güncel olarak?
214XT al, fazla fazla yeter. Biraz ayarlama ile oyunlarda 67 dereceleri geçmiyor.

Hocam içinden çıkan termal macun yeterli mi yoksa daha kaliteli bir macun mu alayım? MX4 yeterli olur mu?
İçinden çıkan gayet kaliteli, kullanabilirsiniz. Ben de onu kullanıyorum.

@Beraterdogn sana kalmış ama ben AM4 sokete bu kadar para dökmezdim artık. Seneye yaza kadar A320-5500 idare et geçersin AM5 sokete Ryzen 7500F ile beraber olmaz mı?

Şu halde zaten Total'de 10K'ya patlayacak bu işlemler sana. Eh AM5 sokete geçme masrafı da aynı ne gerek var ölü sokete yatırmaya.

Doğru demişsiniz ama şu anda 10 k masrafı olacak yaşadığımız ülke itibarıyla yazın bu masraf iki katına toplam 20 k olacak ve ekran kartım 3060 12 GB ben o işlemciyi taktıktan sonra otomatik olarak ekran kartı ile birlikte darboğaz yapacak bende demek istediğim böyle bir masraf yapmak mantıklı mı mantıksız mı ileriye dönük işlemci sadece 5600X alıp B550F ROG STRIX ile uyumlu yapıp iyi bir performans almak hayalimdi ama bakalım madem herkes böyle diyor masraf yapma AM4 ölü soket bende biraz araştırıyım teşekkür ederim cevabınız için

AM4 sokete artık bu kadar para vermeye gerek yok. Anakartların özellikleri arasında bu paraya değer bir fark yok. Aşağıdaki anakart sizin için ideal bir anakart bence. Daha fazla ödeme yapmanıza gerek yok. Ama AM5 platformuna yavaş yavaş geçmek daha mantıklı diyeceğim ama RAM-işlemci-anakart derken bayağı pahalıya patlayacak. Bu anakart sizi bayağı idare eder. Daha sonra sistemi topluca satıp DDR5 ve AM5 sisteme geçebilirsiniz...

Gigabyte B550 Gaming X V2 AMD

AM4 sokete artık bu kadar para vermeye gerek yok. Anakartların özellikleri arasında bu paraya değer bir fark yok. Aşağıdaki anakart sizin için ideal bir anakart bence. Daha fazla ödeme yapmanıza gerek yok. Ama AM5 platformuna yavaş yavaş geçmek daha mantıklı diyeceğim ama RAM-işlemci-anakart derken bayağı pahalıya patlayacak. Bu anakart sizi bayağı idare eder. Daha sonra sistemi topluca satıp DDR5 ve AM5 sisteme geçebilirsiniz...

Gigabyte B550 Gaming X V2 AMD

Hocam Gigabyte önerme sebebinizi sorabilir miyim çok merak ettim birde şu anda kullanmakta olduğum 6 aylık r5 5500 stock fan ve kutusu ile satıp kutusuz sadece işlemci r5 5600x almak mantıklı olur mu

Bu anakart hem b550 serisi hemde şuan için sorunsuz. Ön panel type-c portu (tabiki kasanın da desteklemesi gerekiyor) çift M2 SSD yuvası, PCIe 4.0 ve üzerindeki bağlantı yerleri sebebiyle bence tercih edilebilir. Ryzen 5500'den FPS oyunlarındaki performans farkı için 5600X alınabilir ama 5600 daha mantıklı aradaki ikili arasında fiyat sebebiyle.

Yeni konular

Geri
Yukarı