ASUS TUF Gaming F15 FX560LI-HN041 inceleme ve Monster karşılaştırma

Evet arkadaşlar bu benim ilk incelemem olacak o yüzden hatam olursa affola.
Öncelikle bilgisayarın özelliklerini şöyle belirteyim:

-Işlemci: Intel Core i510300H.
-Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX1650 Ti.
-Ram: 8 GB DDR4 so-dımm.
-Depolama: 240GB M.2 NVMe 3.0 SSD.
-Network: Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.1.
-Ekran: 15.6",FHD 144Hz IPS panel, parlamayan ekran.

*Bilgisayarın genel olarak özellikleri böyle. Bu özelliklere baktığımızda piyasadaki birçok Gaming notebookları ile aynı özelliklere sahip olduğunu görüyoruz. Hatta bilgisayarı incelemeye kötü yanlarından başlayalım. Öncelikle depolama kısmında büyük bir sıkıntı yaşayacağınızı rahatça söyleyebilirim böyle bir laptop alıp oyun yüklemeden olmaz. Yeni oyunlardan (rdr2, Cyberpunk 2077..) Sadece birini indirebilecek yeriniz var. Diğer bir kötü yanı ise driver kısmında, Monster gibi markaların sağladığı kolaylığı sağlayıp USB içinde driverlarınızı göndermiyorlar. Tabi bu göreceli bir bakış açısı kiminin hiç umurunda bile olmayabilir. Son olarak diğer markaların gönderdiği gibi yanında çanta vs. aksesuar göndermiyorlar.

*Bilgisayarın iyi yanlarında gelirsek, kısa zaman önce Monster'da kullandığım için rahatlıkla söyleyebileceğim kasa sağlamlığı. Piyasadaki birçok Gaming notebookların kasasıdan sağlam kasaya sahip diyebilirim. Bilgisayarı kutusundan çıkarttığınız an hissediyorsunuz bunu. Performans açısından da gayet memnun edecek bir laptop olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim. Çok güzel bir yazılımla bilgisayarın GPU ve CPU sıcaklıklarını, RAM kullanım oranını, kalan depolama kısmının kontrolünü yapabiliyorsunuz. Aynı yazılımdan bilgisayarı kullanım şeklinize göre sessiz, performans ve Turbo şeklinde ayarlayabiliyorsunuz. Gelelim bilgisayarın kötü yanı diye anlattığımız depolama kısmına, depolama kısmında bilgisayarda bir tane M.2 SSD ve bir tane HDD yeri bulunuyor yani bilgisayarı aldıktan sonra 200-300 TL civarında para harcayarak bu sıkıntıdan kurtulabiliyorsunuz. Aynı zamanda bilgisayarda bir tane de RAM yuvası bulunmakta. Bilgisayarı kullanmaya başlayalı 1.5 hafta olduğu için ısınma ile ilgili net bir şey söyleyemeyeceğim fakat 2 saat aralıksız oyun oynadığımda GPU kısmında maksimum 80 CPU kısmında ise maksimum 85 dereceleri gördüm, kesinlikle performansımda bir düşüş yaşamadım.

*Gelelim 3 hafta önce aldığım ve 15 gün içinde iade ettiğim Monster Abra A5 v16.6.3 ile ASUS TUF Gaming FX506LI-HN041 karşılaştırmasına Monster USB içinde driverlarını göndermesiyle ve yanında hediye çanta göndermesiyle teslimatta bir adım önde bence. Fakat kalite, yazılım, ekran ve son olarak performans açısından kesinlikle ASUS önde.

--Benden bu kadar ilk incelemem olduğu için biraz acemice yazmış olabilir affola-- sorunuz olursa cevaplarım:)

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı