Asus X550JK Mac OS X Wireless ve Bootloader Sorunu

erenesto

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Asus X550JK-XO012D notebook sahibiyim. Dün akşam technopat rehberleri ve birkaç konuda yazılanların yadımıyla Mac OS X 10.10.3 kurdum. Ses kartı, ethernet ve zor da olsa ekran kartının sürücülerini kurmayı başardım, şu an sorunsuz çalışıyorlar. Birkaç problem var ve tane tane anlatmaya çalışacağım. Umarım anlaşılır ve yardımcı olursunuz.

Birinci konu;
Şu an sürücülerle ilgili tek sorunum wireless sürücüsü. Wireless kartın donanım kimliği aşağıdaki gibidir;

PCI\VEN_1814&DEV_3290&SUBSYS_601011AD&REV_00
PCI\VEN_1814&DEV_3290&SUBSYS_601011AD
PCI\VEN_1814&DEV_3290&CC_028000
PCI\VEN_1814&DEV_3290&CC_0280

Biraz araştırma yaptım ama bulamadım. Bulan olursa çok sevinirim çünkü wireless olmadan kullanmak anlamsız olacak.

Diğer bir konu;
Videoda anlatıldığı şekilde kulum yapmama rağmen ve USB > EFI içerisindeki Clover klasörünü no name > EFI içerisine atmama rağmen açılışta clover menüsünde yonca simgeli iki seçenek gelmedi. Bu sebeple ben de clover efi v 2.3 ile sadece "Don't update MBR and PBR sectors" ve "CloverEFI 64-bits SATA" seçeneklerini işaretleyerek bootloader kurulumu yaptım. Bu işlemi yaptıktan sonra tek yonca simgesi geldi ve "ADD clover as UEFI boot option" seçerek boot seçeneklerine ekledim ancak bu sefer de açılışta boot listesinde videodaki gibi Clover OS X Boot şeklinde değil de Clover start legacy at EFI şeklinde gelmeye başladı. Şu an legacy mi UEFI mi kullanıyorum anlayamadım. Bunu düzeltme şansım var mıdır ? Ayrıca açılıştaki clover menüsü değişti ve garip bir şekil aldı. Görselini aşağıya ekliyorum. Bu görünümü değiştirme şansım var mıdır?

Yardımlarınızı rica ederim.

IMG_0930.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Wireless kartın donanım kimliği
Windows üzerinden tam modelini öğrenin.
Donanım Kimliği ile sürücüleri bulun
Şu an legacy mi uefi mi kullanıyorum anlayamadım. Bunu düzeltme şansım var mıdır ?
Şu an UEFI Clover kullanmıyorsun. Clover UEFI için kurulu ayarlarını aşağıdaki resimdeki gibi yap:
UEFI.CLover.png

Ayrıca açılıştaki clover menüsü değişti ve garip bir şekil aldı. Görselini aşağıya ekliyorum. Bu görünümü değiştirme şansım var mıdır?
HDD / EFI klasöründe tema dosyası yok yada Config.plist dosyanda tema atanmamış. Bunuda aşağıdaki linkteki konuyu referans alarak çözebilirsin.
https://www.technopat.net/sosyal/konu/technopat-clover-teması.189241/

Merhaba,

Öncelikle cevap için çok teşekkürler.

Windows üzerinden tam modelini öğrenin.
Donanım Kimliği ile sürücüleri bulun

DPCI Manager ile baktığımda Ralink RT3290 Wireless 802.11n 1T/1R PCIe şeklinde gözükmekte. Ancak hiçbir yerde kext dosyasını bulamadım. Bir şekilde tanıtma şansım var mıdır? Wireless çok önemli.
IMG_0934.JPG

Şu an UEFI Clover kullanmıyorsun. Clover UEFI için kurulu ayarlarını aşağıdaki resimdeki gibi yap:

Dediğin şekilde kurulumu gerçekleştirdim ancak boot listesinde halen "Clover start legacy at EFI" şeklinde gözüküyor. Yanlış yazma ihtimali var mıdır ? Bir de yine bootloader menüsüyle ilgili olarak, Clover bootloader açıldığında otomatik olarak Mac kurulu bölüm seçili gelmiyor ve geri sayım yapmıyor. Ben kendim seçerek giriyorum. Bunu da düzeltme şansım var mıdır?

Son olarak, ethernet kartımı kurduğum için geçen gün kablo ile internete bağlandım ve Youtube üzerinde video izlemeyi denedim. Videoyu tam ekran yapmadığımda çok hafif takılmalarla idare edilirken, tam ekran yaptığımda sistem tamamen takılıyor ve kilitleniyor. Yani açılış ekranı geliyor şifre girip tekrar oturum açmak zorunda kalıyorum. Bunun bir çözümü var mıdır?

Tekrar yardımlarınız için teşekkür ederim.

DPCI Manager ile baktığımda Ralink RT3290 Wireless 802.11n 1T/1R PCIe şeklinde gözükmekte. Ancak hiçbir yerde kext dosyasını bulamadım
Baktım.Ancak uyumlu değil. Belki eski OS X sürümleri ile ( ML, Snow Leopard)
Dediğin şekilde kurulumu gerçekleştirdim ancak boot listesinde halen "Clover start legacy at EFI" şeklinde gözüküyor
BIOS boot seçeneklerinde UEFI / Legacy olarak ayarla. BIOS Boot Önceliklerinden UEFI olarak görmesi lazım.
, Clover bootloader açıldığında otomatik olarak Mac kurulu bölüm seçili gelmiyor ve geri sayım yapmıyor.
Clover Configrator ile Config.plist dosyanı aç. Boot menüsünden aşağıdaki resimdeki gibi ayarla:
Boot Count.png

tam ekran yaptığımda sistem tamamen takılıyor ve kilitleniyor.
Ekran kartın yetmiyor olabilir. Ekran kartının modeli nedir?

Merhaba @montezuma tekrar teşekkürler,

Baktım.Ancak uyumlu değil. Belki eski OS X sürümleri ile ( ML, Snow Leopard)

Eski sürümlerde wireless çalıştırabilme şansım varsa geçebilirim ama ne kadar mantıklı olur? Wireless kartıma uyumlu ve kararlı çalışan bir alt sürüm varsa bilgilendirirseniz ona geçebilirim.

Ekran kartın yetmiyor olabilir. Ekran kartının modeli nedir?

Çift ekran kartı var Nvidia gtx 850m ve Intel HD Graphics 4600. Nvidia'yı kuramıyoruz zaten, Intel ekran kartımı kurdum yeterli bir kart olduğunu biliyorum ancak normalde bu kartın kaç Gb olduğunu bilmiyorum. Mac üzerinde 1024 Mb olarak gözüküyor. Windows üzerinde dxdiag kısmından baktığımda 1792 Mb olarak gözüküyor.

Açıkcası eski sürüm kullanmak yerine USB Wi-Fi adaptör ile bu sorunu çözebilirsin.
Hackintosh İçin En İyi USB Wi-Fi Adaptörleri - Technopat
Grafik QE / CI içinde aşağıdaki video linkini takip ederek, video linkinde paylaşılmış kextleri kurarak şansını deneyebilirsin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaşlar merhaba,

Asus X550JK-XO012D notebook sahibiyim. Dün akşam technopat rehberleri ve birkaç konuda yazılanların yadımıyla Mac OS X 10.10.3 kurdum. Ses kartı, ethernet ve zor da olsa ekran kartının sürücülerini kurmayı başardım, şu an sorunsuz çalışıyorlar. Birkaç problem var ve tane tane anlatmaya çalışacağım. Umarım anlaşılır ve yardımcı olursunuz.

Birinci konu;
Şu an sürücülerle ilgili tek sorunum wireless sürücüsü. Wireless kartın donanım kimliği aşağıdaki gibidir;

PCI\VEN_1814&DEV_3290&SUBSYS_601011AD&REV_00
PCI\VEN_1814&DEV_3290&SUBSYS_601011AD
PCI\VEN_1814&DEV_3290&CC_028000
PCI\VEN_1814&DEV_3290&CC_0280

Biraz araştırma yaptım ama bulamadım. Bulan olursa çok sevinirim çünkü wireless olmadan kullanmak anlamsız olacak.

Diğer bir konu;
Videoda anlatıldığı şekilde kulum yapmama rağmen ve USB > EFI içerisindeki Clover klasörünü no name > EFI içerisine atmama rağmen açılışta clover menüsünde yonca simgeli iki seçenek gelmedi. Bu sebeple ben de clover efi v 2.3 ile sadece "Don't update MBR and PBR sectors" ve "CloverEFI 64-bits SATA" seçeneklerini işaretleyerek bootloader kurulumu yaptım. Bu işlemi yaptıktan sonra tek yonca simgesi geldi ve "ADD clover as UEFI boot option" seçerek boot seçeneklerine ekledim ancak bu sefer de açılışta boot listesinde videodaki gibi Clover OS X Boot şeklinde değil de Clover start legacy at EFI şeklinde gelmeye başladı. Şu an legacy mi UEFI mi kullanıyorum anlayamadım. Bunu düzeltme şansım var mıdır ? Ayrıca açılıştaki clover menüsü değişti ve garip bir şekil aldı. Görselini aşağıya ekliyorum. Bu görünümü değiştirme şansım var mıdır?

Yardımlarınızı rica ederim.

Eki Görüntüle 69216
Nasıl kurdunuz acaba? Bende de Asus Ultrabook var da. Ne yazık ki bluetooth hatası alıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Nasıl kurdunuz acaba? Bende de Asus Ultrabook var da. Ne yazık ki bluetooth hatası alıyorum.

Merhaba,

Bende hali hazırda Windows 8.1 kurulu olduğu için aşağıdaki videodaki adımları izleyerek kurdum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hangi adımda ve boatloader kısmında hangi ayarlar seçiliyken bu hatayı aldığınızı yazarsanız yarımcı olmaya çalışayım.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı