Atatürk'ün 2. Dünya Savaşı öngörüsü

Hiç duymamıştım, o kitabda Atatürk'ün 2.dünya görüşünü anlatan başka yazılar varsa onları konu olarak açsan iyi olur.
Hangi kitap birde bu?
Sağ altta görüldüğü gibi Son Balo isimli bir kitaba ait. Bunun dışında aynı yıl Eskişehir de orduevinde yaptığı bir konuşmada Fransızların Alman hava kuvvetlerinin gücünü göremediğini bu yüzden Maginot Hattının çökmeye mahkum olduğunu söylemiştir. Konu açmaya vakit bulamıyorum bugünlerde sen açarsan beni etiketleyebilirsin:)

Sağ altta görüldüğü gibi Son Balo isimli bir kitaba ait. Bunun dışında aynı yıl Eskişehir de orduevinde yaptığı bir konuşmada Fransızların Alman hava kuvvetlerinin gücünü göremediğini bu yüzden Maginot Hattının çökmeye mahkum olduğunu söylemiştir. Konu açmaya vakit bulamıyorum bugünlerde sen açarsan beni etiketleyebilirsin:)
Yok yani son baloyu kitabını demiyorum, maginot hattı ile alakalı kaynak yok elimde kaynak olmayınca açmayı pek düşünmüyorum.

Yok yani son baloyu kitabını demiyorum, maginot hattı ile alakalı kaynak yok elimde kaynak olmayınca açmayı pek düşünmüyorum.
Haklısınız hocam bu konudaki bilgiler genelde anı şeklinde yazıldığı için toplu bir halini bulamadım bende.

Türkiye'ye Atatürk'ten sonra İnönü gelmeseydi durum vahimdi.

O zamanın en başarılı siyatsetçilerindendir İnönü, bir eksiği vardır oda halk ile ilişkisi.

Dünya ve Türkiye Cumhuriyet'imizin lideri Mustafa Kemal Atatürk, gerçekten çok öngörülü bir adamdı. Onun tavsiyesi üzerine Türkiye Cumhuriyeti, ikinci dünya savaşına katılmadı ve iyi ki de katılmamışız. T.C. ikinci dünya savaşına katılsaydı muhtemelen sonumuz bayağı kötü olurdu. Almanya gibi ülkeler, ikinci dünya savaşıyla uğraşırken o zaman gelişme üstüne gelişme kat ediyorduk. Şimdi, günümüz yıllarında da onlar gelişme üstüne gelişme kat ediyor. Nereden nereye...

Geri
Yukarı