Çözüldü Athlon 64 X2 sistem kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

N0rvecli

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Türk Silahlı Kuvvetleri Uz. Çvş. Ad
RAM
4GB DDR2
SSD veya HDD modeli
HDD DDR2 HDD SATA
Ekran kartı
NVIDIA GeForce 6150SE nForce 430
Anakart
GA-M61PME-S2P
İşlemci
AMD Athlon 64 X2 5200+ 2.70
Arkadaşlar güç ayarlarından işlemciyi tam verimde kullanamıyorum. 95'te kullanıyorum 100'de sistem kapanıyor neden kaynaklı acaba.
300W.
Güç kaynağı birimi (PSU) hesaplayıcı ile hesapladım yarısı ediyor PSU'nun neden kaynaklı acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
CPU World sitesine göre Athlon 64 X2 5200+ Maksimum çalışma sıcaklığı 68 dereceymiş:

Boştayken 55 dereceleri görüyorsa 68'de sınıra ulaştı diye sistemi kapatıyor olabilir.

Normalde aynı dönemin Intel Core 2 Duo gibi işlemciler 100 dereceye varan yüksek sıcaklıklara kadar dayanırlar.
Core Temp'le Windows'da o dediğiniz %95'lere ulaştığı andaki sıcaklığa bir bakın, buraya yazmanız gerekmiyor, 70'e ulaşınca kapatıyorsa ondandır.

Siz her durumda ilk iş olarak soğutucuyu söküp altındaki macunu yeni bir taneyle değiştirin. Eğer çok fark etmezse daha etkili bir fan almak gerekebilir, kule tipi soğutucular mesela.
Arkadaşlar güç ayarlarından işlemciyi tam verimde kullanamıyorum. 95'te kullanıyorum 100'de sistem kapanıyor neden kaynaklı acaba.
300W.
Güç kaynağı birimi (PSU) hesaplayıcı ile hesapladım yarısı ediyor PSU'nun neden kaynaklı acaba?
BIOS'da PC Health bölümünden ya da daha kolayı Core Temp ile Windows'da işlemci sıcaklığını kontrol edin:

Belirtiler aşırı ısınan işlemciyi işaret ediyor. Maksimum sıcaklığa (genelde 100 derece) ulaşınca güvenlik gereği bilgisayarlar kendilerini kapatırlar.

İşlemci fanını söküp macunu yenileyin, geri takarken yerine tam oturduğundan emin olun, kasa çok sıkışık bir yerde duruyorsa da sıcaklık içeride birikiyor olabilir, ekstra olarak kasaya fan eklemek, kasayı daha açık bir yere çıkarmak işe yarar.

BIOS'da PC health bölümünden ya da daha kolayı Core Temp ile Windows'da işlemci sıcaklığını kontrol edin:

Belirtiler aşırı ısınan işlemciyi işaret ediyor. Maksimum sıcaklığa (genelde 100 derece) ulaşınca güvenlik gereği bilgisayarlar kendilerini kapatırlar.

İşlemci fanını söküp macunu yenileyin, geri takarken yerine tam oturduğundan emin olun, kasa çok sıkışık bir yerde duruyorsa da sıcaklık içeride birikiyor olabilir, ekstra olarak kasaya fan eklemek, kasayı daha açık bir yere çıkarmak işe yarar.

Merhaba ayarları yukseltmeden 95'te kullandığım'da görselde ki değerleri alıyorum fan hızı yetersizliği vesaire olabilir mi acaba? Kasa cam soğuk vuran açık bir alanda olduğu için pek ısınmıyor fakat ayarları yapınca çok fazla isiniyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20221024_225840_6.jpg
    IMG_20221024_225840_6.jpg
    80,3 KB · Görüntüleme: 19
BIOS'da değerler normal, bir de Core Temp'le dediğiniz %95 aşamasındaki sıcaklık değerlerine bir bakın.

Athlon 64 X2 5200 eski, bugüne göre güçsüz ve çok ısınan bir işlemci (TDP 65 Watt yazar ama 90-120 Watt arası çeker), işlemciler tam güçte çalıştıkça daha çok elektrik çeker ve çok ısınırlar.
Zamanla anakartta ısı kaynaklı sorunlara yol açmış olabilir veya belki sorun Windows'da işlemciyi aşırı kullanan zararlı bir yazılım kaynaklı olabilir.

BIOS'da değerler normal, bir de Core Temp'le dediğiniz %95 aşamasındaki sıcaklık değerlerine bir bakın.

Athlon 64 X2 5200 eski, bugüne göre güçsüz ve çok ısınan bir işlemci (TDP 65 watt yazar ama 90-120 watt arası çeker), işlemciler tam güçte çalıştıkça daha çok elektrik çeker ve çok ısınırlar.
Zamanla anakartta ısı kaynaklı sorunlara yol açmış olabilir veya belki sorun Windows'da işlemciyi aşırı kullanan zararlı bir yazılım kaynaklı olabilir.

Buyurun arkada herhangi bir işlem yok iken bu deger de. Sistem GHz arttırdıgım'da da aynı sonucu alıyorum sadece işlemci üzerinde oynadıgım zaman alıyorum hatayı ekran kartı overclockladım herhangı bir sorun olmadı onda overclocklu degerler bunlar (ekran kartı O.C'lu)

Dosya Ekleri

• coreeeeeeee.PNG
    coreeeeeeee.PNG
    12,3 KB · Görüntüleme: 17
CPU World sitesine göre Athlon 64 X2 5200+ Maksimum çalışma sıcaklığı 68 dereceymiş:

Boştayken 55 dereceleri görüyorsa 68'de sınıra ulaştı diye sistemi kapatıyor olabilir.

Normalde aynı dönemin Intel Core 2 Duo gibi işlemciler 100 dereceye varan yüksek sıcaklıklara kadar dayanırlar.
Core Temp'le Windows'da o dediğiniz %95'lere ulaştığı andaki sıcaklığa bir bakın, buraya yazmanız gerekmiyor, 70'e ulaşınca kapatıyorsa ondandır.

Siz her durumda ilk iş olarak soğutucuyu söküp altındaki macunu yeni bir taneyle değiştirin. Eğer çok fark etmezse daha etkili bir fan almak gerekebilir, kule tipi soğutucular mesela.

Çözüm
CPU world sitesine göre Athlon 64 X2 5200+ maksimum çalışma sıcaklığı 68 dereceymiş:

Tamamdır yardımınız için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı