Bedelli askerlik ücreti ne zaman ödeniyor?

byteec0de

Picopat
Daha fazla  
Bu yıl sonunda (aralık sonu) tecilim bitiyor. Ben bu tecil bitmeden mi askeriyeye gitmem gerekiyor? Ayrıca ücreti, muayene sonrasında uyumlu durumda mı ödüyoruz? Nasıl işliyor? Ücret sonrası hemen mi gidiyoruz? Yoksa birkaç ay sonraya mı çıkıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tecil bitmeden önce tecil bozduracaksın e-Devlet üzerinden sonra sağlık ocağına gitmelisin, kontrolün olduktan bir sorun yoksa ödemeni yapacaksın. Ocak ayında nereye ve hangi tarihte gideceğin belli olacak tabii 20 Aralık tarihine kadar ödemeni yaparsan yoksa 2025e kalırsın.

Bu yıl sonunda (aralık sonu) tecilim bitiyor. Ben bu tecil bitmeden mi askeriyeye gitmem gerekiyor? Ayrıca ücreti, muayene sonrasında uyumlu durumda mı ödüyoruz? Nasıl işliyor? Ücret sonrası hemen mi gidiyoruz? Yoksa birkaç ay sonraya mı çıkıyor?
Tecili bozman gerekiyor askerliğim üzerinden. Bozarken hangi hizmetten yararlanmak istediğini soruyorlar sayfada bedelli seçiyorsun ve orada ast subaylık 2. 6 ay falan yazar hepsine hayır de direk oradan. Ondan sonra işte neyin ne olduğunu falan filan söylüyor eğitim bilgileri kıllar tüyler . Banka hesabı soruyor fotoğraf çekiniyorsun başvuruyorsun. Tecil bozmak için şubeye gitmene gerek yok. E devlet üzerinden tecili bozabiliyorsun yani illa aralık ayını beklemene gerek yok şuan boz şuan başvurabilirsin. Her neyse başvurduktan sonra ödeme falan yapacaksın ziraat bankasına. Celp seçiyorsun yani üniversiteye nasıl okul tercihi yapıyorsun o şekilde. Bir dahaki senenin şubat ayının ilk haftasında yani ay başında tercih etmiş olduğun celp dönemlerinin kurasının sonucu belli oluyor yerinle beraber. Yani ilk sıradan son sıraya kadar 2024 yılının aylarından hangi ayda gitmek istiyorsan en başlara yazacaksın. Kura çekilene kadar bekliyorsun. Gitmene de 10 gün 9 gün kala e devletten sevk başvurusu yapman gerek. Sonrasında günün gelince gitmeden sülüs kağıdı alıp teslim olacaksın. Ödeme için aralık ayı idi son ödeme ayı ama birkaç haber gördüm onların yalancısıyım bu sene aralık ayında ödemeleri kapatacaklarmış ondan sonrasında bedelli askerliğin zamlı ücretini ücretlendirecekler diye görmüştüm yalanım olmasın. En kötü bunun hakkında askerlik şubesinden bilgi alabilirsin ki adım adım yapılması gereken işlem kağıtları oluyor onlardan da verebilirler. Ekstradan celp dönemini 3 kere olmak şartıyla değiştirmek için başvurma hakkın var. Gitmeden bedelli iptali hakkında var. Parayı da geri alabiliyorsun.

Son düzenleme:
@Kadir Üzel Benim için ne kadar uzatabilirsem o kadar iyi. Süreci uzatmak için neler yapmam lazım?

@GlowZone Hocam ben süreci olabildiğince uzatmak istiyorum. Daha önceden 1 sene doktor rapoyu ile tecil ettirmiştim bazı sebeplerden dolayı. Ben yine muayenede bunu 1 sene tecil ettirebilsem, parayı yine de yatırmam mı gerekiyor? Parayı yatırmadan önce muayene olmak gerekemez mi?

@Pw_Onur Kesin olarak bedelli yapacağım fakat askere gitmeyi uzatabildiğim kadar uzatmam gerekiyor. Şu an parasını versem, seneye gitsem, sıkıntı yok.
Öyle oluyor zaten ne zaman yatırırsan yatır bir daha ki yıl gidiyorsun. 2024 ocakta yatır 2025te herhangi bir ayda gidiyorsun sistem böyle. Bedelli askerlik zamlanıyor o yüzden yatırıp beklemek lazım. Ben 2022 Kasım'da yatırdım ve 2023 Ekim'de gittim 1 sene de 2 kere bedelli arttı ama bu beni ilgilendirmez ben yatırmıştım

Öyle oluyor zaten ne zaman yatırırsan yatır bir daha ki yıl gidiyorsun. 2024 ocakta yatır 2025te herhangi bir ayda gidiyorsun sistem böyle. Bedelli askerlik zamlanıyor o yüzden yatırıp beklemek lazım. Ben 2022 Kasım'da yatırdım ve 2023 Ekim'de gittim 1 sene de 2 kere bedelli arttı ama bu beni ilgilendirmez ben yatırmıştım
Güzel bir ayrıntı teşekkür ederim.

Kafanıza takılan her şeyi cevaplarım alıntılamanız yeterli.
Hocam benim tecil hakkım kalmadı, yıl sonuna kadar yoklamayı tamamlamam gerekiyor. Sorun şu ki; yeni atandım ama henüz başlamadım. Biraz çalışıp öyle gideyim diyorum, muhtemelen bedelli yapacağım zaten.

Ben şimdi yeni yılda bedelli ücretini ödesem 2025'te gideceğim öyle mi?

Geri
Yukarı