Bedelli askerlik ücreti ne zaman ödeniyor?

Hocam benim tecil hakkım kalmadı, yıl sonuna kadar yoklamayı tamamlamam gerekiyor. Sorun şu ki; yeni atandım ama henüz başlamadım. Biraz çalışıp öyle gideyim diyorum, muhtemelen bedelli yapacağım zaten.

Ben şimdi yeni yılda bedelli ücretini ödesem 2025'te gideceğim öyle mi?
Aynen öyle, 2024'e girdiğimizde maaşlara gelecek zam oranında zam gelir bedelliye oda muhtemelen %40-%50 diyorlar yılbaşında. 2024 Ocak'ta yatırırsın bakarsın 2025 Aralık'ta gidersin. Sana hangi ayda gideceğini soruyor sende 2025 yılına göre ay sıralaması yapıyorsun her sıralama çıkacak diye bişey yok o tamamen onların elinde yani sen sırasıyla mesela Ocak,Şubat,Mart ... yaparsın. Bakmışsın seni Ekim'e vermiş orası biraz onlarda bitiyor ama çoğu zamanda istediğiniz ay çıkıyor. Bana çıkmamıştı bak mesela ben Şubat yaptım Ekim'e çıktı. Ama bütün arkadaşlarıma istediği aylar çıktı anladın sen beni. Bunuda gidecek olduğun yıla girince öğreniyorsun yani 2025 Ocağa girince senin hangi ayda gideceğini söylüyor.

Ama şöyle de bir şey var yılda 2 kere zamlanıyor yılbaşında ve temmuzda. Sen her halükarda yılbaşından sonraya kalacaksın yani zamlı yatırıcaksın o yüzden Ocak'ta yatırmana gerek yok. Haziran'a kadar parayı kullan faize vs at. Tam Temmuz'da zamlanmasına 15 gün kala yatır. 6 Ay biraz kazanırsın faizden altından ondan bundan vsvsvs.

Bence gayet detaylı oldu.

Aynen öyle, 2024'e girdiğimizde maaşlara gelecek zam oranında zam gelir bedelliye oda muhtemelen %40-%50 diyorlar yılbaşında. 2024 Ocak'ta yatırırsın bakarsın 2025 Aralık'ta gidersin. Sana hangi ayda gideceğini soruyor sende 2025 yılına göre ay sıralaması yapıyorsun her sıralama çıkacak diye bişey yok o tamamen onların elinde yani sen sırasıyla mesela Ocak,Şubat,Mart ... yaparsın. Bakmışsın seni Ekim'e vermiş orası biraz onlarda bitiyor ama çoğu zamanda istediğiniz ay çıkıyor. Bana çıkmamıştı bak mesela ben Şubat yaptım Ekim'e çıktı. Ama bütün arkadaşlarıma istediği aylar çıktı anladın sen beni. Bunuda gidecek olduğun yıla girince öğreniyorsun yani 2025 Ocağa girince senin hangi ayda gideceğini söylüyor.

Ama şöyle de bir şey var yılda 2 kere zamlanıyor yılbaşında ve temmuzda. Sen her halükarda yılbaşından sonraya kalacaksın yani zamlı yatırıcaksın o yüzden Ocak'ta yatırmana gerek yok. Haziran'a kadar parayı kullan faize vs at. Tam Temmuz'da zamlanmasına 15 gün kala yatır. 6 Ay biraz kazanırsın faizden altından ondan bundan vsvsvs.

Bence gayet detaylı oldu.
Gayet açıklayıcı oldu sağ olun hocam.

@Kadir Üzel Benim için ne kadar uzatabilirsem o kadar iyi. Süreci uzatmak için neler yapmam lazım?

@GlowZone Hocam ben süreci olabildiğince uzatmak istiyorum. Daha önceden 1 sene doktor rapoyu ile tecil ettirmiştim bazı sebeplerden dolayı. Ben yine muayenede bunu 1 sene tecil ettirebilsem, parayı yine de yatırmam mı gerekiyor? Parayı yatırmadan önce muayene olmak gerekemez mi?
Dostum muayene olma olayı yok bi sağlık ocağından aile hekiminden sağlık raporu alıyorsun ilk etapta.
Hee ondan sonra gitmeden muayene olunuyor mu bilgim yok.
Sen şimdi başvursan dediğim gibi ödemeyi halletsen celp olarak Aralık 2024 u ilk başa yazıp Kasım ı 2. Yere Ekim i 3. Yere yazıp sıralarsan diğer ayları da tercihine göre sıralarsan celp tercihini o sıralamaya göre çekiyorlar işte.
Yani bu 2024 Aralık ayında da gidebilirsin
Ekim ayında da Kasımda da.
Tamamen kura olayı bu kesin şu gelir diyemeyiz.
Eğer ciddi anlamda rahatsızlığın varsa muafiyet için şansını da deneyebilirsin ama hastane hastane test test ugrastirirlar.
Bunların arasında rahatsızlık olarak boyun eğriliği skolyoz yani kamburluk derecesine göre
Bazılarının 1 tane parmağı falan olmuyor elde öyle şeylere muafiyet verilebilir.

Son düzenleme:
@GlowZone Uzun süre ayakta durduğumda, artık ayakta duramayacak duruma geliyorum hocam. Bu tip sorunlarım var.
O zaman sağlık ocağından sağlık raporu alırken sorar sana aile hekimin "herhangi bir problemin var mı" diye.
Orada söylersen dediğini nakil edebilir seni hastaneye testler için.
13 kasımdayız ödemeyi yapıp ödeme kapanana kadar neredeyse 1 aydan fazla var yetişmesi lazım.
Ekstradan direk birşey yok diyip sisteme de atıyorlar raporu tamamen sana bağlı. Bunu istersen aile hekimin ile konuşup kafanda izleyeceğin yoluda izlemen için yardımcı olabilir sana.
Askeriyede de soruyorlar herhangi bir problem sıkıntın var mı diye orada da söylersin raporlar varsa raporlarda verirsin ona göre bişi ayarlamaları lazım ilaç verirlerse ilaç sokarken gösterebilirsin böyle böyle sıkıntım var bu ilaçları kullanmam lazım diye gibisinden.

Yeni konular

Geri
Yukarı