Bilgisayar açılmıyor. Hiçbir tepki vermiyor.

Rebeel

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,

Bilgisayarımın güç tuşuna basınca açılmıyor, fanları vs. hiç birşey çalışmıyor. PC 5 senelik.

Psu'nun yeşil ve siyah kablolarıyla kısa devre yaparak çalıştırdım Psu sorunsuzca çalıştı.

Power tuşunun çalışıp çalışmadığını test etmek için Power tuşunun kablolarının gittiği anakart üstündeki Power SW uçlarına tornavida ucunu değdirdim yine çalışmadı. Yani Power tuşundada sorun yok.

Güç kablosunu prize takınca kasanın ön tarafında bulunan usb, micro sd kart vs. girişlerinin ışığı yanıyor. Buda anakarta elektrik geldiğini gösteriyor sanırım.

Ram, HDD, ekran kartını çıkararak çalıştırmayı denedim yine çalışmadı.

Bios pilini çıkarıp 15 dakika bekleyip tekrar taktım yine çalışmadı.

Anakart üstünde herhangi bir yanık, kondansatör şişmesi falan gözükmüyor.

Sizce bilgisayar niye açılmıyor arkadaşlar? Sorunun hangi parçadan kaynaklandığını bulmak için başka ne gibi testler yapabilirim?

Güç kaynağının çalıştığından eminseniz, sorun anakartta olabilir ya da bir şekilde anakarta elektrik gitmiyor olabilir.

Macunları yenile ve bir daha kablolarla kısa devre yapmaya çalışma. Bütün parçaları ve kabloları sök. 10 dk sonra yerlerine tekrar tak. Bıos pilini çıkar, Cmos reset yap. Bilgisayarı başlat, eğer açılırsa bios pilini takarsın. Çalışmaz ise bilgisayar arkasında sadece fare ve klavye kalır şekilde kabloları çıkart dışarıdakileri.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı