Bilgisayar durduk yere çok ısınıyor ve fanları çok ses çıkartıyor

iEndere

Femtopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
RAM
32GB
SSD veya HDD modeli
1TB NTFS SSD
Ekran kartı
Nvidia RTX A2000 Laptop GPU
İşlemci
Intel Core i9-11900H
Başlıkta belirttiğim gibi bilgisayarım çok ısınıyor ve çok ses çıkartıyor. Bir laptop kullanıyorum alalı 1 sene bile olmadı. Ayrıca bir 2 haftadır tarayıcımı açığımda değişken olarak 3-4 belki de 30-50 saniye içerisinde kapanıyor. CPU sadece Discord açıkken çok yükseliyor ama bilgisayarımın donanımları çok iyi. Format at diyenler içinde format atmaya çalışınca Windows kurulum ekranına geliyor sonra medya sürücüsü yok. hatası alıyorum.

Bu arada işletim sistemim Windows 11.

Ayrıca Windows 10'a downgrade yapmak istiyorum ama yapmaya çalışırken onda da hata alıyorum.

Dosya Ekleri

• resim_2024-04-17_072627771.png
    resim_2024-04-17_072627771.png
    269,5 KB · Görüntüleme: 23
  • resim_2024-04-17_072903905.png
    resim_2024-04-17_072903905.png
    75,3 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleyen: Moderatör:
Fanların sesli çalışma durumu yeni fan alınarak çözülebilir. Discord için discord içi ayarlardan donanım ivmesini kapatabilirsin. Tarayıcının kendiliğinden kapanıyor olması işletim sisteminde yolunda gitmeyen bir şeyler olduğu anlamına geliyor olabilir. Veya tarayıcıyı varsayılan ayarlara döndür. Çerezlerden kaynaklı da olabilir.

Downgrade işlemini ise mutlaka format atarak yapmanı öneririm. Bahsettiğin gibi format sırasında karşılaştığın sorunu ise, bios'u f9 yardımı ile sıfırlayarak çözemez isen diski kasadan çıkarıp başka bir kasa bulup formatlayabilirsin. Ama bu işlemi internet bağlantısı olmadan yap driver veya windows güncellemesi almasın. Kendi kasana taktığında güncellemeleri yapmalısın.

Fanların sesli çalışma durumu yeni fan alınarak çözülebilir. Discord için discord içi ayarlardan donanım ivmesini kapatabilirsin. Tarayıcının kendiliğinden kapanıyor olması işletim sisteminde yolunda gitmeyen bir şeyler olduğu anlamına geliyor olabilir. Veya tarayıcıyı varsayılan ayarlara döndür. Çerezlerden kaynaklı da olabilir.

Downgrade işlemini ise mutlaka format atarak yapmanı öneririm. Bahsettiğin gibi format sırasında karşılaştığın sorunu ise, bios'u f9 yardımı ile sıfırlayarak çözemez isen diski kasadan çıkarıp başka bir kasa bulup formatlayabilirsin. Ama bu işlemi internet bağlantısı olmadan yap driver veya windows güncellemesi almasın. Kendi kasana taktığında güncellemeleri yapmalısın.
Hocam yardım etmek için uzun uzun yazmışsınız teşekkür ederim ama Laptop kullanıcısıyım. Görselde belirtilmiş bi şekilde zaten. Kasa olayını yapamam. F9 ile yapmayı denediğimde windows kurma ekranına geliyor ama Medya sürücüsü bulunamadı hatası alıyorum. Bu hatanın çözümünü araştırdım birsürü video izledim intel rapid storage ile alakalı falan ama ginede çalışmadı. Bilgisayarcıya götürdüm adam kendisi bile çözemedi. Ayrıca tarayıcıların HEPSINDE bu olay yaşanıyor sadece 1 tarayıcı için geçerli değil bu. En azından yardım etmeye çalıştığınız için içten teşekkürlerimi iletiyorum. Discord olayı işe yaradı bu arada allah razı olsun <3

Başlıkta belirttiğim gibi bilgisayarım çok ısınıyor ve çok ses çıkartıyor. Bir laptop kullanıyorum alalı 1 sene bile olmadı. Ayrıca bir 2 haftadır tarayıcımı açığımda değişken olarak 3-4 belki de 30-50 saniye içerisinde kapanıyor. CPU sadece Discord açıkken çok yükseliyor ama bilgisayarımın donanımları çok iyi. Format at diyenler içinde format atmaya çalışınca Windows kurulum ekranına geliyor sonra medya sürücüsü yok. hatası alıyorum.

Bu arada işletim sistemim Windows 11.

Ayrıca Windows 10'a downgrade yapmak istiyorum ama yapmaya çalışırken onda da hata alıyorum.
format ekranında sürücüyü görememe sebebiniz intelin 11. nesil işlemcilerindeki vmd sürücüsü ile alakalı bir durum. Technopat'ın bu konuyla ilgili bir video ve makalesi mevcut.
Makale
Video
Format ile alakalı yaşadığınız bu sorunun sebebi belkide bu olabilir.

format ekranında sürücüyü görememe sebebiniz intelin 11. nesil işlemcilerindeki vmd sürücüsü ile alakalı bir durum. Technopat'ın bu konuyla ilgili bir video ve makalesi mevcut.
Makale
Video
Format ile alakalı yaşadığınız bu sorunun sebebi belkide bu olabilir.
Zaten başka eski bir konumda birisi attı bu videoyu çalışmadı.

RST-F6Floppy-19.5.1.1040 senin için oluşturduğum bu link içerisinde ki dosyaları format USB'nin içerisine kopyala ve format sırasında sürücü seç kısmında flashın içerisindeki bu dosyayı seç. İşe yarayacaktır muhtemelen :)
hocam başıma birşey gelmez değil mi :D

Bilgisayar teknisyeniyim kendi kullandığım programı yolladım sorun etme tehlikeli bir şey yok :)
tamam size güvendim deniyorum hocam gelişmeleri yazarım buraya

Bilgisayar teknisyeniyim kendi kullandığım programı yolladım sorun etme tehlikeli bir şey yok :)
bu arada bir sorum var kurulum usbsinin içine mi atayım?

Geri
Yukarı