Çözüm Bilgisayar ilk açılışta BIOS ekranına giriyor

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ArdaStrix

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Olayı kısaca özet geçeyim. Dün bir arkadaşla anlaştım ve SSD'yi satacaktım. Windows satacağım SSD'de kurulu olduğu için sisteme format attım ve diğer SSD'ye Windows'u kurdum. Satacağım SSD'yide biçimlendirdim. Az önce arkadaş geldi aldı, sistemi açtığımda direkt BIOS'a giriyor. Windows zaten şu anki SSD'mde kurulu hâlde. Ne olur ne olmaz diye Flash'a da Windows atmıştım, onu takıp sistemi açtığımda kurulum ekranı geliyor ve SSD gözükmüyor. BIOS'a girdiğimde SSD'yi görebiliyorum ama.

Bu arada Windows kurulum ekranında ssd gözükmüyor ama "gözat" seçeneğine tıkladığımda yerel disk C olarak gözüküyor. Lakin tıklayıp seçemiyorum.

Sorunun çözümü: Diski komut sisteminden MBR'ye çevirince sorunum çözüldü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Olayı kısaca özet geçeyim. Dün bir arkadaşla anlaştım ve SSD'yi satacaktım. Windows satacağım SSD'de kurulu olduğu için sisteme format attım ve diğer SSD'ye Windows'u kurdum. Satacağım SSD'yide biçimlendirdim. Az önce arkadaş geldi aldı, sistemi açtığımda direkt BIOS'a giriyor. Windows zaten şu anki SSD'mde kurulu hâlde. Ne olur ne olmaz diye Flash'a da Windows atmıştım, onu takıp sistemi açtığımda kurulum ekranı geliyor ve SSD gözükmüyor. BIOS'a girdiğimde SSD'yi görebiliyorum ama.

Bu arada Windows kurulum ekranında SSD gözükmüyor ama "göz at" seçeneğine tıkladığımda yerel disk C olarak gözüküyor. Lakin tıklayıp seçemiyorum.

SSD driverlarini USB bellekten kurulum sırasında yükleyin.

Sistem çökmüş ya da boot etmemesi gereken bir cihaz boot ediyor

Bu arada Windows kurulum ekranında ssd gözükmüyor ama "gözat" seçeneğine tıkladığımda yerel disk C olarak gözüküyor. Lakin tıklayıp seçemiyorum.

Sorunun çözümü: Diski komut sisteminden MBR'ye çevirince sorunum çözüldü.
Anakartın Windows yüklü diski boot etmesini sağlayın.

SSD driverlarini USB bellekten kurulum sırasında yükleyin.
Ssd'm Gigabyte Aorus 1 TB modeli. Dediğinizi nasıl yapacağım?
Sistem çökmüş ya da boot etmemesi gereken bir cihaz boot ediyor

Anakartın Windows yüklü diski boot etmesini sağlayın.
Eski Asus anakartımda BIOS'a az buçuk hâkimdim ama MSI'yi kullanmayı bilmiyorum. Nasıl yapacağım?

Ssd'm Gigabyte Aorus 1 TB modeli. Dediğinizi nasıl yapacağım?

Eski Asus anakartımda BIOS'a az buçuk hâkimdim ama MSI'yi kullanmayı bilmiyorum. Nasıl yapacağım?
Yapılamaz, ya da yapılabilir ama dediğim gibi çökmüş ya da boot etmemesi gereken bir cihazı boot ediyor olabilir.

Bu arada Windows kurulum ekranında SSD gözükmüyor ama "göz at" seçeneğine tıkladığımda yerel disk C olarak gözüküyor. Lakin tıklayıp seçemiyorum.

Windows'un EFI bölümü sattığınız SSD ile gittiği için boot etmiyor, EFI bölümünü yeniden oluşturmak veya yeniden format atmak çözüm yolları.

SSD'nin görünmemesi farklı bir sorun işlemciniz nedir?

Yapılamaz, ya da yapılabilir ama dediğim gibi çökmüş ya da boot etmemesi gereken bir cihazı boot ediyor olabilir.
Çözümü yok mu hocam ne saçma şey bu. Yerel disk C olarak gözüküyor ama seçtiğimde hata veriyor.

Windows'un EFI bölümü sattığınız SSD ile gittiği için boot etmiyor, EFI bölümünü yeniden oluşturmak veya yeniden format atmak çözüm yolları.

SSD'nin görünmemesi farklı bir sorun işlemciniz nedir?
İşlemcim i9 13900K hocam. Windowsu baştan kuracağım ama ssd'yi görmüyor kurulum ekranında.

Çözümü yok mu hocam ne saçma şey bu. Yerel disk C olarak gözüküyor ama seçtiğimde hata veriyor.

İşlemcim i9 13900K hocam. Windowsu baştan kuracağım ama ssd'yi görmüyor kurulum ekranında.
Çözümü vardır ama ben öyle bir hata yaşamadığım için pek fazla bilmiyorum.

Sistem yanlış cihazı boot etmeye çalışıyor fakat windows diğer cihazlarda kurulu olmadığı için bios'a atıyor. Bios'a girdiğinizde boot alanından sırayı değiştirmeniz lazım yani windows kurulu olan ssd'yi 1. Sıraya koymalısınız...

İşlemcim i9 13900K hocam. Windows'u baştan kuracağım ama SSD'yi görmüyor kurulum ekranında.

IRST sürücüsü gerekiyor, başka bilgisayarınız yoksa BIOS'tan VMD'yi kapatarak da SSD'yi görebilirsiniz, veya aşağıdaki gibi EFI bölümünü yeniden oluşturabilirsiniz.

Geri
Yukarı