Çözüm Bilgisayar ilk açılışta BIOS ekranına giriyor

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ArdaStrix

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Olayı kısaca özet geçeyim. Dün bir arkadaşla anlaştım ve SSD'yi satacaktım. Windows satacağım SSD'de kurulu olduğu için sisteme format attım ve diğer SSD'ye Windows'u kurdum. Satacağım SSD'yide biçimlendirdim. Az önce arkadaş geldi aldı, sistemi açtığımda direkt BIOS'a giriyor. Windows zaten şu anki SSD'mde kurulu hâlde. Ne olur ne olmaz diye Flash'a da Windows atmıştım, onu takıp sistemi açtığımda kurulum ekranı geliyor ve SSD gözükmüyor. BIOS'a girdiğimde SSD'yi görebiliyorum ama.

Bu arada Windows kurulum ekranında ssd gözükmüyor ama "gözat" seçeneğine tıkladığımda yerel disk C olarak gözüküyor. Lakin tıklayıp seçemiyorum.

Sorunun çözümü: Diski komut sisteminden MBR'ye çevirince sorunum çözüldü.

Son düzenleyen: Moderatör:
IRST sürücüsü gerekiyor, başka bilgisayarınız yoksa BIOS'tan VMD'yi kapatarak da SSD'yi görebilirsiniz, veya aşağıdaki gibi EFI bölümünü yeniden oluşturabilirsiniz.

VMD'ye baktım ama zaten kapalıydı hocam. Ssd'yi o şekilde de görmüyor, açıp yine denedim ama nafile.
Sistem yanlış cihazı boot etmeye çalışıyor fakat windows diğer cihazlarda kurulu olmadığı için bios'a atıyor. Bios'a girdiğinizde boot alanından sırayı değiştirmeniz lazım yani windows kurulu olan ssd'yi 1. Sıraya koymalısınız...
Boot option kısmında ssd'm çıkmıyor hocam. BIOS'ta dolaşırken M2 2: Gigabyte diye yazıyordu ama.

Sistem yanlış cihazı boot etmeye çalışıyor fakat windows diğer cihazlarda kurulu olmadığı için bios'a atıyor. Bios'a girdiğinizde boot alanından sırayı değiştirmeniz lazım yani windows kurulu olan ssd'yi 1. Sıraya koymalısınız...
Bios üzerinden ssd'nin içindeki şeyleri silmenin bir yolu var mıdır?

VMD'ye baktım ama zaten kapalıydı hocam. SSD'yi o şekilde de görmüyor, açıp yine denedim ama nafile.

Boot option kısmında SSD'm çıkmıyor hocam. BIOS'ta dolaşırken M.2 2: Gigabyte diye yazıyordu ama.

EFI bölümü olmadığı için boot seçeneklerinde SSD çıkmaz, VMD kapalıyken SSD'nin görünmesi gerekirdi, siz bağlantıdaki gibi tekrar EFI oluşturmayı deneyin, olmazsa VMD sürücüsünü yükleyip denemek gerekiyor.

EFI bölümü olmadığı için boot seçeneklerinde SSD çıkmaz, VMD kapalıyken SSD'nin görünmesi gerekirdi, siz bağlantıdaki gibi tekrar EFI oluşturmayı deneyin, olmazsa VMD sürücüsünü yükleyip denemek gerekiyor.
Hocam bu durum anakarta bir sıkıntı yaratır mı? Sizin attığınız rehberden bahsetmiyorum, mevcut durum. Ben zaten sistemi parça parça satıyorum, ssd'yide satmayacağım.

Hocam bu durum anakarta bir sıkıntı yaratır mı? Sizin attığınız videodan bahsetmiyorum, mevcut durum. Ben zaten sistemi parça parça satıyorum, SSD'yide satmayacağım.

Şu an VMD sürücüsü kaynaklı gibi görünüyor, donanımsal bir sorun olduğunu zannetmiyorum.

Şu an VMD sürücüsü kaynaklı gibi görünüyor, donanımsal bir sorun olduğunu zannetmiyorum.

Donanımsal bir sıkıntı olduğunu bende sanmıyorum hocam, 1 saat önce açılıyordu SSD'yi çıkarınca bu sorun oluştu. Dediğiniz gibi EFI kısmı diğer SSD'de kaldı yüksek ihtimalle. Sorayım dedim yine de.

Donanımsal bir sıkıntı olduğunu bende sanmıyorum hocam, 1 saat önce açılıyordu SSD'yi çıkarınca bu sorun oluştu. Dediğiniz gibi EFI kısmı diğer SSD'de kaldı yüksek ihtimalle. Sorayım dedim yine de.

EFI bölümünü yeniden oluşturup deneyin, olursa Windows boot eder.

Merhaba, birazdan IRST sürücüsünü flash'a atıp deneyeceğim ama bir türlü gerekli dosyayı bulamadım. Anakartım MSI, IRST dosyasının linkini atabilir misiniz? Birde flash'da Windows yüklü, IRST dosyasınıda bu flash'a atsam bir sıkıntı olur mu?

Merhaba, birazdan IRST sürücüsünü Flash'a atıp deneyeceğim ama bir türlü gerekli dosyayı bulamadım. Anakartım MSI, IRST dosyasının linkini atabilir misiniz? Bir de Flash'da Windows yüklü, IRST dosyasınıda bu Flash'a atsam bir sıkıntı olur mu?

Ankartın modeli nedir?
USB'ye ek dosya atabilirsiniz.

Ankartın modeli nedir?

MSI Z790 Carbon Wi-Fi.

Ben buldum gerek kalmadı sağ olun.

Ankartın modeli nedir?

Irts dosyasını kurduğumda da maalesef sürücü bulunamadı diyor. Şimdi Flash'a Windows 10 kuruyorum bir de böyle deneyeceğim. Belki Windows 11 kaynaklı bir sorundur.
MSI BIOS'undan sol alttaki USB'den çalıştıra basınca Gigabyte olarak gözüküyor SSD'm. Sorunsuz çalışıyor yani, kabak tadı verdi artık.

Son düzenleme:
MSI Z790 Carbon Wi-Fi.

Ben buldum gerek kalmadı sağ olun.

Irts dosyasını kurduğumda da maalesef sürücü bulunamadı diyor. Şimdi Flash'a Windows 10 kuruyorum bir de böyle deneyeceğim. Belki Windows 11 kaynaklı bir sorundur.
MSI BIOS'undan sol alttaki USB'den çalıştıra basınca Gigabyte olarak gözüküyor SSD'm. Sorunsuz çalışıyor yani, kabak tadı verdi artık.

İrst sürücüsünü setup halinde atarsanız görmez, sürücüleri çıkarmanız gerekiyor, Irst'yi çalıştırıp, USB belleğe extract seçip, atmanız gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı