Bilgisayarım açılmıyor tepki vermiyor

oferhat

Centipat
Beyler bilgisayarım geçen hafta düğmesine bastığımda açılmamaya başladı, günde 1 kere açılıyordu, bastığımda tepki vermiyordu ama kullanırken bir sıkıntısı yok. Arada bastığımda fanlar dönüp gidiyor, genellikle tepki vermiyor anakart üzerinde ışık yanıyor power switchi kısa devre yaptım olmadı. Parcalari söktüm taktım olmadı geçen her şeyi söktüm poweri, içi açtım fakat bir şey göremedim kapattım. İki gün boyunca hiç eklemedim belki düzelir diye, bugun düğmesine bastım yine tepki yok. Yarım saat sonra bastım fanlar döndü hemen geri gitti şimdi yine tepki yok sizce neden olabilir neler yapmam gerek?

Not: tamirciye götür demeyin yakınlarda tamirci yok, yakında olanlar da bir şey anlamıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Beyler bilgisayarım geçen hafta düğmesine bastığımda açılmamaya başladı, günde 1 kere açılıyordu, bastığımda tepki vermiyordu ama kullanırken bir sıkıntısı yok. Arada bastığımda fanlar dönüp gidiyor, genellikle tepki vermiyor anakart üzerinde ışık yanıyor Power Switch'i kısa devre yaptım olmadı. Parcalari söktüm taktım olmadı geçen her şeyi söktüm Power'i, içi açtım fakat bir şey göremedim kapattım. İki gün boyunca hiç eklemedim belki düzelir diye, bugun düğmesine bastım yine tepki yok. Yarım saat sonra bastım fanlar döndü hemen geri gitti şimdi yine tepki yok sizce neden olabilir neler yapmam gerek?

Not: Tamirciye götür demeyin yakınlarda tamirci yok, yakında olanlar da bir şey anlamıyor.

BIOS pilini çıkartıp mermer bir zemin üzerinde biraz bekletin (tabii bu işlemi yapmanız için açılırken dıt sesinin geliyor olması gerekir)

PSU 20+4 pine aşağıdaki gibi kısa devre yaptırın, kısa devre boyunca çalışıyor olması gerekiyor. %100 sorunun belirlenmesine sebep olmasa da en azından güç kaynağının durumu hakkında fikir sahibi olmaya yarar.
Ayrıca bu işlem den sonra kasaya gelen gücü kesip, eğer kasanın power tuşunda bir sorun olmadığından eminseniz power tuşuna 5-6 defa tekrarlı şekilde basarak statik elektrik boşaltıp ondan sonra tekrar deneyin.

xxxxxxxx.jpg

Beyler bilgisayarım geçen hafta düğmesine bastığımda açılmamaya başladı, günde 1 kere açılıyordu, bastığımda tepki vermiyordu ama kullanırken bir sıkıntısı yok. Arada bastığımda fanlar dönüp gidiyor, genellikle tepki vermiyor anakart üzerinde ışık yanıyor power switchi kısa devre yaptım olmadı. Parcalari söktüm taktım olmadı geçen her şeyi söktüm poweri, içi açtım fakat bir şey göremedim kapattım. İki gün boyunca hiç eklemedim belki düzelir diye, bugun düğmesine bastım yine tepki yok. Yarım saat sonra bastım fanlar döndü hemen geri gitti şimdi yine tepki yok sizce neden olabilir neler yapmam gerek?

Not: tamirciye götür demeyin yakınlarda tamirci yok, yakında olanlar da bir şey anlamıyor.
Aynı şeyler benim başıma gelmişti kasanın içiyle uğraştım bios pilini değiştirdim falan iyi güzel sonra sistem bastığımda aynı şeyleri bende yaptı mobo gitmiş 2 senedir değişecek bakıyım x370 ile r7 2700x falan takacam belki onada

Beyler dün her şeyi sokmuştum geri takmıştım açılmadı bende gece klavyeyi falan her şeyi sokmuştum sadece Power kablosu takiliydi sabah kalktım düğmesine bastım açıldı kabloları taktım bir sıkıntı yok şu an ama kapatmaya korkuyorum geri acilmaz diye.
Kendiliğinden geri kapandı açılmıyor :(

Statik elektriği alın hocam.
Fişi çekin. Açma tuşuna 15 saniye basılı tutun. Sonra 10 dakika bekleyin fişi takın ve bilgisayarı açmayı deneyin.

benimde pcmde topraklama sıkıntısı oldugu için düğmesine 4 5 saniye basılı tutunca açılıyor onu denermisiniz , başka psu ile deneme imkanınız varsa deneyin.

Benimde pcmde topraklama sıkıntısı oldugu için düğmesine 4 5 saniye basılı tutunca açılıyor onu dener misiniz, başka PSU ile deneme imkanınız varsa deneyin.

4 5 saniye basılı tuttum olmadı
Bilgisayarciya götürdüm adam fazla anlamıyor gibiydi bı elektriği falan ölçtü bir şey anlamadi başka Power taktı ama anakartı kasa dışına çıkarmadan denedi yine açılmadı.
PSU 20+4 pine aşağıdaki gibi kısa devre yaptırın, kısa devre boyunca çalışıyor olması gerekiyor. %100 sorunun belirlenmesine sebep olmasa da en azından güç kaynağının durumu hakkında fikir sahibi olmaya yarar.
Ayrıca bu işlem den sonra kasaya gelen gücü kesip, eğer kasanın power tuşunda bir sorun olmadığından eminseniz power tuşuna 5-6 defa tekrarlı şekilde basarak statik elektrik boşaltıp ondan sonra tekrar deneyin.

Eki Görüntüle 508483
Denedim olmadı cımbız ile dokundum o zaman çalışıyor ekran kartı ile işlemcinin fanı dönmüyor ama power ile kasadaki fan dönüyor

Dostum bilgisayarın bazen açıldığını söylüyorsun büyük ihtimalle anakartın kasaya şase yapıyor olabilir anakartı kasadan söküp kasa dışında demir metal vb şeylere temas etmesini engelleyerek çalıştırmayı denermisin.Pc hakkında pek fazla bilgin yok ise kabloları sökerken video çekerek yapabilirsin sorunun büyük ihtimalle şase [kısa devre] yapıyor.

Kusura bakma şimdi gördüm eğer düğmeye basınca fanlar dönüyor görüntü vermiyor ise ramleri çıkarıp sökete oturan kısımlarını silgi ile bastırmadan silip deneyin psu kablosunda yada psu güç söketinde kopukluk , temassızlık olabilir , imkanınız var ise elektrikle bağlantısını kesip psu yu açıp arka söketi kontrol edin derim

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı