Bilişim dersinde öğretilen boş bilgiler

@Silinen üye dediklerine katılıyorum. Derse sıfırdan başlanır temelden anlatılır. Direk SSD sistemler anlatılırsa bazı kişiler anlamayabilir. Herkes sürekli teknolojiyi takip etmiyor sonuçta. Okullarda işin mantığı anlatılır. Bir yerden sonrası artık sana kalmıştır. Sistem böyle işler.
Hala 2GB ekran kartım var diyenler varken gayet normal. :D

Tekrar belirtiyorum. Konu içeriğinde yazmış olduğun hiçbir bilgi modülde mevcut değil. Varsa da bu suç öğretmenin değil, modülü hazırlayanlarda.

@Mehmet_M, hala ekran kartının ne demek olduğunu bilmeyen arkadaşım mevcut. Fakat ben onlara öğretirken zevk alıyorum, çünkü bilgilerimi tazeliyorum ve onlara da katkı sağlıyorum. İnsanlara yardım etmek en güzel bir şey, alay etmek değil.

Şu anda mezun olduğum okulda bilişim bölümü için "42.000TL" harcama yapılmış. Öğretmenlerimi ziyarete gittiğimde faturada görmüştüm.

Neler mi yapmışlar?

i5-4670, H81M-P33, 4GB RAM, 500GB Seagate Barracuda, Dark 500W Kasa, R7 250 içeren 2 adet server bilgisayarı oluşturmuşlar.

30 kişilik sınıfta herkesin 1 adet bilgisayarı var. Kasa yok, çünkü Switchler ve özel okul programları ile bağlantı kurulduğu için kontrol öğretmenin elinde.

Bilgisayarların kasası yok, öğretmen istediği zaman bilgisayarı açıp, istediği zaman kapatıyor. Bilgisayarını kilitleyip kendi monitörünü senin monitörüne aktarıyor ve nasıl yapıldığını gösteriyor. VirtualBox ile kimsenin eğitimi yarıda kalmıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Derse giriyoruz konu belli kısayol nasıl oluşturulur :D. Tamam anlıyorum bilgisayarı çok az bilen insanlar için bu eğitimler ama bilgisayardan anlayanların derste daha aktif bir şekilde dersi işleme şansı olmuyor, mesela bir kasayı söküp, toplama olmuyor derste.

Derse giriyoruz konu belli kısayol nasıl oluşturulur :D. Tamam anlıyorum bilgisayarı çok az bilen insanlar için bu eğitimler ama bilgisayardan anlayanların derste daha aktif bir şekilde dersi işleme şansı olmuyor, mesela bir kasayı söküp, toplama olmuyor derste.
Bence ilk dersten hemen bir sınav yapılıp kişiye özel ders verilmelidir.

Haklısın ama kasa söküp toplama riskli. Sonuçta ordaki bilgisayarlar devletin. Bir sıkıntı olduğu zaman okul sorumlu. Okul sorumlu olursa senin de başın yanar.

İnsan çabalamadıktan sonra öğretmenin yapacağı hiçbir şey yok. Öğretmen sana en temel bilgileri verir, gerisini sana bırakır. Bilgisayar montajlamak zorunda değiller.

10. sınıfta performans ödevi olarak tüm donanım bileşenlerini içeren bir pano yaptırmışlardı, halen duruyor orada. Bizim emeklerimizin 3 senedir orada durması ayrı bir gurur verici.

Bence ilk dersten hemen bir sınav yapılıp kişiye özel ders verilmelidir.
Bizim hoca sınav yapacak ama kağıt verdi bize onu da yanımızda tutacağız ve ordan bakıp yazacakmışız. :D

Konuyu başlatan arkadaşa tekrar söylemek istiyorum ki, okulda öğretilen temel bilgilerde kontrol öğretmenin elinde değil, modül yazarlarının elinde.

Sen bu görüşlerini teneffüslerde öğretmenine belirt, o da nerede hata yaptığını bilsin ve meraklı öğrencisinin olduğunu bilsin.

Bizim okuldaki bilgisayarda server bilgisayar. 12 GB Ram, İntel Xeon işlemcili (Modelini hatırlamıyorum) ana bilgisayar var. Ve hoca istediği gibi bizim bilgisayarlarımıza müdahele edebiliyor. İnternet erişimini kesmişler, sadece Office gibi işlerde kullanıyoruz. Yeterli mi? Evet gayet yeterli. Hoca bize konuyu anlatıyor, biz uyguluyoruz. Arkadaşın dediği gibi öğrenmek isteyen insan eski bilgi, yeni bilgi ayırt etmez öğrenir. Bizim hocamızda yanlış bilgi öğrettiği oluyor. SSD bir disk değildir diyor, çünkü yeni teknoloji takip etmiyor. Modüllere bağlı hareket ediyorlar hocalar. Yani bu olaylar bana gayet normal geliyor. Suç hocalarda değil, Modüller'de.

Sen kendini geliştirmeye bakacaksın. Yoksa lisede de bize bilgisayar dersi açıldı, hocaya başlat menüsünü fare olmadan açmayı ben öğrettim :) Kadın Windows 95'i kapatıp bize DOS komutlarını öğretiyordu...

Öğrencinin yaratıcılığını öldürme konusuna da katılıyorum. Ama burada tek suçlu okul değil, aile de paya sahip. Mesela git öğretmenlik yap diyen annemi, başarı hikayemde ayrı bir köşe olarak anlatacağım. Annemi çok severim ayrı, ama öğretmenlik yap diye kafamı ütülemesi canından bezdiriyor insanı. Memur kafası.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı