BIOS Update nasıl yapılmalı?

muratakydn

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba arkadaşlar,

Diyelim 5 adet BIOS Update var. Bunları en eskiden yeniye sırasıyla yapmak ya da en eskisinin üstüne en yenisini kurmak arasında bir fark var mıdır acaba?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güncelleme özelliğinin yeni sürümü eklenirse, BIOS dosyası boyut olarak yükselirse, firmware yükseltmelerinin bazılarında bu tür sürümler yüklendikten sonra sıradakine geçmek gerekebiliyor genelde. Farklı durumlar da olabiliyor üreticiye bağlı bu yüzden sürüm notlarında bu durum yazmaktadır.

Genelde BIOS yükleyeceğiniz sayfada, şu sürüme ait BIOS ya da Chipset sürücüsünü kurun gibi belirtir. Eğer belirtmiyorsa en güncel BIOS kurabilirsiniz.

Çoğu zaman direkt olarak son sürümü kurabilirsiniz fakat bazı üreticiler de bu durum sırayla kurulması istenebiliyor. BIOS indirme yerinde bilgilendirme olacaktır, sırayla kurun ibaresi yok ise direkt olarak son sürümü kurabilirsiniz.
Güncelleme özelliğinin yeni sürümü eklenirse, BIOS dosyası boyut olarak yükselirse, firmware yükseltmelerinin bazılarında bu tür sürümler yüklendikten sonra sıradakine geçmek gerekebiliyor genelde. Farklı durumlar da olabiliyor üreticiye bağlı bu yüzden sürüm notlarında bu durum yazmaktadır.
Genelde BIOS yükleyeceğiniz sayfada, şu sürüme ait BIOS ya da chipset sürücüsünü kurun gibi belirtir. Eğer belirtmiyorsa en güncel BIOS kurabilirsiniz.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim bir ibare göremedim baktığımda anakartım MSI X570 ace formattan sonra sıfırdan kuracağım tecrübesi olan var mı hiç bu anakartta.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıfırdan dediğim, formatlayınca BIOS versiyon en aşağıya düşüyor ya o anlamda dedim.
BIOS'un formatla ilgisi yoktur. Nereden duyduysanız yanlış bilgi.
MSI anakart veya x570 serisi kullanıp BIOS update yapan varsa diye dedim tecrübe olayını.
Tecrübeye gerek yok, güncelleme için zaten rehberler hazırlamıştık hangi BIOS GUİ'sini kullanıyorsanız genel bakımdan aynıdır menüleri.
Kullanma kılavuzundan da bakabilirsiniz. MFLASH ile güncelleyeceksiniz.
Bu dosyayı indirip USB belleğin içine çıkartacaksınız dosyaları. MFLASH ile güncelleyeceksiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı