Bios ve Boot Menu kilitlenmesi

excell74

Hectopat
Üye olmadan öncede forumdan epey faydalandım. Umarım bundan sonrada gerek faydalanır gerekse başka kişilere fayda sağlarım. Sorunum şöye. Lenovo z580 347087 model bilgisayar kullanıyorum. Windows 8 single language yüklü olarak geldi. İlk bilgisayara windows 7 64 bit yüklerken önce boot menüsü kilitlendi. Sonra da bios menusü kilitlendi.

Servise gönderdim. Anakartın değişmesi gerektiğini söylediler. Epey süre geçince ichaz için değişim kararı çıktı. Şimdiki aynı model bilgisayarada ssd ye windows 8 pro 64 bit kurarken yine ilk boot menu gitti. Sonra bios menu gitti. BIOS menu windows 8 sistem açılış diski ile geldi ama sonra yine gitti. Bilgisayarın çalışmasında herhangi bir problem yok. Takılmadan gayet güzel çalışıyor. Fakat hiç bir şekilde boot ve bios menulerine giremiyorum. Servis uzaktan bağlanıp windows açıkken bios flashlama denedi ama bir sonuç vermedi. Bu arada bios şirket ve sürümü phoenix 5FCN91WW boot ve bios menulerini tekrar geri getirmenin bir yolu varmıdır. İlgilenenlere teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarı yeniden başlatın. Açılışta hem BIOS hem de boot menüsüne girebilirsiniz.

Windows 8 kapat deyince kapanmaz, uykuya dalar. Bu yüzden BIOS'a giremiyorsunuz. Bu teknik bir sorun değil.

bLmUgVu.png

Ön izleme sürümünden beri windows 8 kullanıyorum. Kullanma tecrübem epey fazla. Zaten uyku modları bende kapalı. Nasıl kapanacağı konusunda bilgi sahibiyim.
Mesajımı iyi okursanız daha önce aynı sorun ile ilgili servise gönderdiğimi ve cihaz için değişim kararı çıktığını yazmıştım. Böyle açma kapama gibi küçük bir sorun için zaten değişim kararı çıkmaz.
Üçüncüsü hiç bir şekilde girilemiyor demiştim.

Lenovo bilgisayar kullananlar bilir. Novo tuşu vardır. Novo tuşuyla başlatınca da bu menülere girilemiyor.
Ayrıca windows 8 ayarlar-bilgisayar ayarlarını değiştir-genel-gelişmiş başlangıç yapıp uefi bellenim ayarları seçeneği tıkladığımda da girmiyor. Başka bir çözüm öneriniz ya da başka bir çözüm önerisi olan varsa alabilirim.

Hangi tuş ile BIOS'a girmeye çalışıyorsunuz? Bilgisayarı Yeniden Başlat deyip gerçekeleşen işlemin bir videosunu çeker misiniz.

Windows 8 de hızlı başlangıç aktif olduğu için normalde F2 ile girilen bios ve F12 ile girilen boot menu simgeleri zaten görülmüyor. Lenovo bilgisayarları bilir misiniz bilmiyorum güç tuşunun yanında küçük novo tuşu vardır. Bilgisayarı onunla başlattığınızda normal başlangış, bios menu, boot menu ve recovery menu şeçeneklerini gösteren bir pencere açılır. Bios ve boot menulerine en olay girmenin yolu bu şekildedir. ben de recovery ve normal başlangıç ve recovery menuleri çalışıyor. Ama bios menu ya da boot menu seçeneklerinden birini seçtiğimde direkt lenovo yazısı çıkıp bilgisayar açılıyor. Aynı şekilde windows 8 içinden uefi bellenim ayarlarıyla başlattığımda da bilgisayarı yeniden başlatıyor ama bios menu açılmadan direkt windows 8 açılıyor.

Cihazın pilini söküp 2 dakka bekledikten sonra takıp açarken BIOS'a girmeyi dener misiniz. İşin ilginç yanı, cihazınız için BIOS güncellemesi yok. Olmazsa sizi ofise davet edeceğim zaten, İstanbul'da iseniz.

Cihazın pilini söküp 2 dakka bekledikten sonra takıp açarken BIOS'a girmeyi dener misiniz. İşin ilginç yanı, cihazınız için BIOS güncellemesi yok. Olmazsa sizi ofise davet edeceğim zaten, İstanbul'da iseniz.

Normal pilini kastediyorsunuz değil mi? Bios pili falan değil? Valla kendi normal pilini ve güç kablosunu çıkarıp sabaha kadar beklettim değişen bir şey olmadı. Denetim masası sistem bilgisinden bios sürüm bilgileri görülüyor. Ama boot ve bios menulerine girilmeyi engelleyen bir şey var. Türkiye'de bu probleme başka karşılaşanlarda vardı yalnız anakart değişimi hariç başka bir çözüm yolu bulan duymadım. Yurt dışında da karşılaşanlar var. Ama onların nasıl çözdüğünü ya da çözüme ulaşıp ulaşmadıklarını bilmiyorum.

Cihaz onun dışında normal çalışıyor. SSD ye windows 8 pro yüklü HDD ye windows 8 single language yüklü. Değiştirdiğimde ikisinide problem olmadan çalıştırıyor. Bir de dos ortamında farklı bir HHD ye windows 7 64 bit enterprise yükledim. Biosa girip ayarlarını değiştiremediğim için o HDD yi taktığımda açılış yapmıyor.

Normalde Istanbul'da yaşıyorum. Ama şuan Bursa'dayım. Bir müddet burada kalmam gerekiyor.

Kontrol ettim. Lenovo forumları yıkılıyor adeta sorundan dolayı.

Çözüm 1: Güç tuşuna 45 saniye boyunca basılı tutun. PC'yi açarken F2 tuşuna basılı tutun, girebilmeniz gerek bu defa. Olmazsa HDD'yi söküp öyle boot edin sistemi.

Çözüm 2: Shift tuşuna basılı tutarak bilgisayarı Yeniden Başlat deyin. Sorun gider > UEFI Firmware Setting

Restart sonrası Fast boot menü'yü göreceksiniz. Tab tuşu ile "App Menu"'ye geçin ve Setup'a basın.Her şey yolunda giderse BIOS'a girebilirsiniz.

BIOS'a girdikten sonra:
1. Boot ayarını Legacy yapın.
2. Şimdi aaşğıda beliren seçenekten "Legacy first" seçin.

3. Kaydedip yeniden başlatın.

4. Bİrden çook boot edilebilir cihaz varsa hangisinden boot etmek istediğiniz sorulacak. Ya da boot menüsünü kullanabilirsiniz.

Güç düğmesine basılı tutma ve f2 ile açma seçeneğini daha önce denemiştim olmamıştı yine denedim yine olmadı.

Harddiski söktüğümde siyah ekrandan başka bir şey çıkmıyor. Boş bir harddisk ile seagate disk wizardla sistem açılış diski oluşturmuştum o şekilde açılış yaptığımda bir kez gelip sonra yine kaybolmuştu. Bir kezde windows 8 in sistem onarım diski ile gelip kaybolmuştu. Bios menu iki kez o şekilde gelip gitti ama boot menu hiç bir şekilde bir daha görünmedi.

Fast Boot derken hangi ekranı bahsediyorsunuz tam anlamadım yalnız uefi bellenim ayarlarını tıklayıp yeniden başlat yaptığımda hiç bir şey açılmadan lenovo yazısı görünüp direkt windows 8 açılıyor. Zaten şu bios ayarlarına girebilsem ilk işim legacy moda alıp o şekilde sistem kurmak olacak. Diğer marka bilgisayarlarda böyle bir sorun çıkıyormu bilmiyorum ama lenovo uefi sisteme uyum sağlayamadı sanırım.

Burak'ın verdiği çözümler olmadıysa BIOS güncellemesi bekleyeceksiniz. Lenovo kafayı kuma gömmüş vaziyette. Eğer ben bu sorundan bahsetmek ve Lenovo'yu eleştirmek istiyorum derseniz sizi ofise davet edebiliriz. Video çekmek isteriz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı