Bir Yunus doğurmak istiyorum! +18 (Rahatsız Edebilir)

Mert Can Urcan

Megapat
Daha fazla  
Meslek
Endustri Urunleri Tasarimi / Stratejik Tasarim
İngiliz Kraliyet Akademisinde okuyan Japon Tasarımcı Ai Hasegawa'nın sentetik biyoloji projesi büyük yankı uyandırdı.

Hasagawa, kadınların başka hayvanları doğurabileceğini hayal etti. Bunun sebepleri arasında:
  • Dünya nüfusunun dengesiz ve desteklenemez şekilde artması
  • Soyu tehlike altında olan hayvanların tekrar doğaya kazandırılması
...

gibi çeşitli başlıklar olsa da, konunun esas çıkış noktası bu kadar hızlı artan insan nüfusunun ileride gezegeni sömürüp yiyeceksiz kalabileceği ihtimali yatıyor. Çoğu insanın anlayabileceğinin ötesinde bir fikirle, yani yiyeceklerimizi doğurabileceğimiz metaforundan yola çıkıyor. Sanatçı "Eğer insan, yemekten zevk aldığı bir şeyi doğursa nasıl hissederdi?" sorusunu soruyor, cevaben "Annelik güdüsüye büyütülen, doğurulan bir varlığın yenebilir olacağına inanmıyorum çünkü anne-çocuk sevgisi var." diyor.

Bunun biyolojik açıdan etik sorunlara sebep olmayacağı gerçeğini ise yunusun sahip olduğu plazenta'nın rahimde sadece beslenme amaçlı varolduğu, genetik bir alışveriş içinde olmadığını açıklıyor.

Video'da bir yunus doğuran Hasagawa'yı ve annelik iç güdüsünü görüyoruz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İkinci video ise, 2 yıl öncesine ait olmasına karşın aynı temayı işliyor. Sushi sevenler izlemesin. Gerçi ben izledim. Nom nom nom sashimi...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı