Bootstrap vs tailwind CSS

Altuğ karatekin

Hectopat
Frontend maceramda bir ayrım (denirse) noktasına geldim. CS'si yazabiliyorum sorunsuz lakin bu ikiliyi kullanmak ve kullanmamak arasında kaldım. Tam olarak ne işe yaradıkları hangisini nerede kullanabileceğim, artıları ve eksileri ile anlatabilecek var mı? Bir yazıda Bootstrap hazıra konmak istiyorsan tailwind de normal CSS'ten sıkıldıysan kullan diye ilham verici bir yazı gördüm. Ama üzerine tartışmak istiyorum. Sizce hangisi neden öğrenilmeli?

Tailwind daha iyidir. Şuan Bootstrap iyice altına sıçmaya başladı. Temelde ikisi de CSS kullanımını kolaylaştırmak için var zaten ve Bootstrap'de SASS desteği var artık o yüzden pek bilemedim.

Tailwind daha iyidir. Şu an Bootstrap iyice altına sıçmaya başladı. Temelde ikisi de CSS kullanımını kolaylaştırmak için var zaten ve Bootstrap'de sass desteği var artık o yüzden pek bilemedim.

Bazı yerler Bootstrap ile daha basit siteleri yapın geri kalan komplike siteleri tailwind ile yapın diyor. Bu ikisini de öğrenin istediğiniz zaman kullanın ya da kullanmayın diyorlar. Bir de bunlar HTML'in içine yazılıyor anladığım kadarıyla ben harici CSS ile çalışmayı seviyorum sorun olur mu? Bir de bu ikisini aynı anda kullanabiliyor muyuz? Yani mesela topbar kısmını Bootstrap'in hazırından aldım ama harici CSS dosyasında düzenleyebiliyor muyum? Yoksa HTML'de mi kalacak illa.

Bazı yerler Bootstrap ile daha basit siteleri yapın geri kalan komplike siteleri tailwind ile yapın diyor. Bu ikisini de öğrenin istediğiniz zaman kullanın ya da kullanmayın diyorlar. Bir de bunlar HTML'in içine yazılıyor anladığım kadarıyla ben harici CSS ile çalışmayı seviyorum sorun olur mu? Bir de bu ikisini aynı anda kullanabiliyor muyuz? Yani mesela topbar kısmını Bootstrap'in hazırından aldım ama harici CSS dosyasında düzenleyebiliyor muyum? Yoksa HTML'de mi kalacak illa.
İkisini de aynı anda kullanırsın ama CSS'ler birbiri ile çakışacağından sorun çıkabilir.

Genelde büyük işlerde daha iyi performanslı olması nedeniyle Tailwind kullanılır.
Bootstrap genelde hazır dashboard vs. için kullanılıyor.
Yerinde olsam Bootstrap'in de ne olduğunu temelde öğrenirim. Ama Tailwind kesinlikle öğren.

Genelde büyük işlerde daha iyi performanslı olması nedeniyle tailwind kullanılır.
Bootstrap genelde hazır dashboard vs. için kullanılıyor.
Yerinde olsam Bootstrap'in de ne olduğunu temelde öğrenirim. Ama tailwind kesinlikle öğren.

Tailwind HTML dosyasına yazılıyormuş ama ben öyle çalışmıyorum ext CSS ile çalışıyorum. İkisini aynı anda kullanmam problem yaratır mı? Mesela ext CSS'te h2'lere ye bir renk tanımladım ama tailwind kullanarak herhangi ihtiyacım olanın rengini değiştirdim. Problem olur mu? Ve BT ile Tw yi aynı anda kullanabiliyormuyuz ?

Tailwind HTML dosyasına yazılıyormuş ama ben öyle çalışmıyorum ext CSS ile çalışıyorum. İkisini aynı anda kullanmam problem yaratır mı? Mesela ext CSS'te h2'lere ye bir renk tanımladım ama tailwind kullanarak herhangi ihtiyacım olanın rengini değiştirdim. Problem olur mu?
@apply direktifini de kullanabilirsiniz.
CSS:
.title {
    @apply text-xl text-red-600;
}
HTML:
<h2 class="title">Technopat</h2>

@apply direktifini de kullanabilirsiniz.
CSS:
.title {
 @apply text-xl text-red-600;
}
HTML:
<h2 class="title">Technopat</h2>

Uikit ve bulma diye Framework'lerde varmış bunlar öğrenilmeli mi ya da üstten biraz bakıp geçmeli mi?

Geri
Yukarı