Borsada alım satım yapma sistemi nasıl?

roxy34

Attopat
Daha fazla  
Şimdi 1 milyon TL param var diyelim a hissesine 1 milyon TL'nin hepsini bastım
Aynı gün içerisinde %5 kazanç sağladı sattıktan sonra başka hisseye 1 milyon 50 bin TL'yi basabiliyor muyuz?

Kullandığınız platforma göre değişmekle birlikte genelde bankalarda hisse alma emri verdikten sonraki gün hisse hesaba tanımlanır , satma emri verdikten sonra 1-2 gün içerisinde satılır ve para hesaba geçer.

Şimdi 1 milyon TL param var diyelim a hissesine 1 milyon TL'nin hepsini bastım
Aynı gün içerisinde %5 kazanç sağladı sattıktan sonra başka hisseye 1 milyon 50 bin TL'yi basabiliyor muyuz?
Hisseni satarsan satın alma talebi oluşturursun. Belli bir saat var, borsa kapanıyor, belli bir saatte de açılıyor.

İlk aldığın hisse için SPK tarafından brüt takas yasağı getirilmediyse sorun olmaz. Yatırımcıyı korumak için olduğu söylenen bu tedbire göre aldığın hisseyi aynı gün satamıyormuşsun. Böyle bir kısıtlama olmadığında satılır. Sorunun ikinci kısmında zaten sorun yok. Beklemede olan bakiye(T+2 ve T+1) ile çalışmakta olan başka bir hisse için alım emri verilebilir. Hatta tamamen eşit dağıtım yöntemiyle halka arz edilenlere de katılınabilir. Sadece bireysele eşit veya eskiden yapılan oransal dağıtım yöntemiyle arz olanlara katılamazsın. Onlar için bir önceki satıştan sonra iki işlem günü geçmelidir veya işleme başladıktan sonra emir verilebilir.

Gün içinde satış gerçekleştikten sonra yeni hisse alımı yapabilirsin ama bu parayı nakit olarak çekemezsin 2 iş günü içinde nakit olarak yatar.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı