Boy uzatmak için ne yapılmalı?

Jokeyler ata bindiği için mi kısa boylu oluyor? Yoksa avantaj sağladığı için mi? Yapılan sporda iyi olmak için ona uygun bir fizik yapısına sahip olmak gerekiyor. Genelde oyun kurucuların boyu daha kısadır mesela.

Ben futbol basketbol çok oynardım ama hiç oynamayan abimden daha kısayım. Diğer abimle ise aynı boydayım. Yani bu işler öyle olmuyor.

Ancak iyi beslenip spor yaparsan genetiğinin ulaşabileceği sınıra daha çok yaklaşırsın bu da çok fark edecek kadar olmaz.

Bu konu ara ara açılıyor ve defalarca da aynı sonuç çıkıyor. Ama halen insanlar kabullenemiyor ya da araştırmıyorlar.

Süt müt bunlar ise tamamen gereksiz. Ezelden beri süt için kemikleriniz şöyle güçlenir boyunuz uzar diye sattırmak için kakaladılar. Bugün birçok doktordan sütün gerekli bir besin olmadığını duyuyoruz. Kemik erimesi yaşayan toplumlara da bakıldığında en çok süt içen toplumlar olduğu anlaşılıyor. Yani sakın boyum uzayacak diye çok fazla süt içmeye çalışma derim.

Kendimi bildim bileli yüzme ve futbol ile ilgilendim. İkisinden de lisanslarım bulunmakta ve hobi olarak da basketbol oynarım. Boyum hem annemden hem babamdan oldukça uzun. Aile bireylerinde benden uzun olan yok. Ya benimle aynılar ya da kısalar. Süt konusuna gelince süt kemik ve kas gelişimi için oldukça önemlidir. Ben de birkaç sene öncesine kadar süt tüketmezdim. Şu sıralar oldukça fazla tüketiyorum.

Boy evet genlerle belirlenir fakat bunun üzerine dış etkenler ile 10-15 Cm'ye kadar eklemek mümkündür.

Genetik boyum min. 180 fakat gel gör ki boyum 1.73. genetik, doğru beslenme, düzenli uyku mümkünse akşam 10-12 arası ve 12-4 arası uyku çok önemli. Bunun dışında bazı vitaminlerin eksik olabilir. Bunları kan testi yaparak belirliyorlar. Ayrıca büyüme konusunda kendini yaşıtlarına göre geride hissediyorsan hastaneye git. Bölümünü hatırlamıyorum ama ilgilenen bir bölüm tabii ki var. Sol el bileğinin röntgenini ve kan testi isteyecekler gidersen. Anormal bir durum varsa zaten yapman gerekenleri kullanman gereken ilaç, vitamin gibi şeyleri söylerler. Onun dışında normal sağlıklı bir gençsen, uyku saatlerine, fazla kahve tüketmemeye, basketbol, ip atlama, yüzme, voleybol gibi sporlar etki edebilir. Zıplama en etkilisi bence.

Kendimi bildim bileli yüzme ve futbol ile ilgilendim. İkisinden de lisanslarım bulunmakta ve hobi olarak da basketbol oynarım. Boyum hem annemden hem babamdan oldukça uzun. Aile bireylerinde benden uzun olan yok. Ya benimle aynılar ya da kısalar. Süt konusuna gelince süt kemik ve kas gelişimi için oldukça önemlidir. Ben de birkaç sene öncesine kadar süt tüketmezdim. Şu sıralar oldukça fazla tüketiyorum.

Boy evet genlerle belirlenir fakat bunun üzerine dış etkenler ile 10-15 Cm'ye kadar eklemek mümkündür.
Maalesef o kadar eklemek imkansız. Ben demiyorum uzmanlarından araştırabilirsin.

Yazıdan alıntı. Google çeviri.

Basketbol beni daha uzun yapabilir mi?

Yüzmek beni daha uzun yapabilir mi?

Bu sorular, profesyonel basketbolcuların uzun ve tanınmış yüzücülerin uzun olması gerçeğine dayanmaktadır. Ünlü oyuncular uzundur çünkü uzun olmaları onlara bu sporlarda belirgin bir avantaj sağlar. Büyüme yıllarım boyunca 15 yıl yüzdüm. Ben 5'7 ". Öyle çalışmıyor. Dahası, basketbol oldukça etkili. Kısa sprintler, duruşlar, başlangıçlar, zıplamalar. Birisi ağırlık kaldırmanın büyümenizi engelleyeceğini düşünürse, basketbol da aynı nedenlerden ötürü olur. . Her zıpladığınızda vücut ağırlığınızın birkaç katını kaslarınıza ve kemiklerinize koyarsınız. O yaşta halter yapacağınızdan çok daha fazlası. Aynı şey jimnastikçiler için de geçerli. Kısa değiller çünkü spor onları kısa yapıyor, onlar ' kısadır çünkü kısayken harika bir jimnastikçi olmak daha kolaydır. [9]

Radyasyona maruz kalırsan genetiğin değişebilir. Zıplamanın basketbol oynamanın genetik değiştirdiğini bilmiyordum. Yani sağlığını koruduğun sürece uzadığı kadar uzar elden bir şey gelmez.

16 yaşındayım, boyum 167. annem 157, babam 170 boyunda. Boyum çok yavaş uzuyor. Sağlıklı beslendim erken uyudum ama boyum hiç uzamadı. Bıraktım, şu an geç saatte uyuyorum kafama göre yiyorum. Abur cubur yemiyorum, spor yapmıyorum her gün oyun oynuyorum yine de boyum uzar mı? 175 olabilir miyim ve boyumu uzatmak için ne yapmalıyım?

Boyunuzu belirleyen faktörlerin %97'si genetiktir spor ve beslenme alışkanlıklarınız ise %3'ünü oluşturur bu alışkanlıkları da çok önceden kazanmış olman gerekir etki etmesi için yani pek bir şey yapamazsın (şu konuları onaylamayın artık)

Radyasyona maruz kalırsan genetiğin değişebilir. Zıplamanın basketbol oynamanın genetik değiştirdiğini bilmiyordum. Yani sağlığını koruduğun sürece uzadığı kadar uzar elden bir şey gelmez.
Zıplamanın zaten hiçbir faydası yok. Halen basketbolun boy uzattığını düşünenler konuyu hiç araştırmamışlar. İnsanlara yanlış umutlar vermemek gerekiyor.

Bilimsel makalede dediği gibi,

Her zıpladığınızda vücut ağırlığınızın birkaç katını kaslarınıza ve kemiklerinize koyarsınız. O yaşta halter yapacağınızdan çok daha fazlası.

Ezelden beri de halter kaldırmayın boyunuz kısa kalır diyorlardı. Herhalde Michael Jordan ile Naim Süleymanoğlunun boylarıyla yaptıkları sporu kıyaslıyorlar :)

Zıplamak boy uzatsaydı her mahallede zıplama okulu açılırdı 😂

Geri
Yukarı