Rehber Boyum Normal mi? Boyum Uzar mı? Ne Kadar Uzarım?

20 yaşıma kadar tahmini 5-10 cm uzanılır deniyor ne kadar doğrudur. (13 yaşımda boy attığımı hatırlıyorum.)
Bu herkes için doğru değil maalesef, çok ortalama bir değer. Siz 13-16 arası yılda 6-7 cm hızlı boy attıysanız, artık o boy atma hızı düşer, genelde ortalama 3 sene çok hızlı boy atıp, sonrasında birkaç cm daha uzayıp erişkin boyuna ulaşırız. 185'in üstüne çok heveslenmeyin, 180-185 arası olur gibi düşünün, ancak imkansız da diyemem böyle uzaktan. Daha kesin cevap isterseniz çocuk doktoruna gitmeniz en iyisi olur. Ama 180 zaten harika bir boy.

onlar da aynı şekilde bilgisayar başındalar uyku düzenleri de fazla iyi değil fakat onların boyu gayet iyi, hatta gereğinden uzun olanlar da var, anneleri babaları da öyle fazla uzun değilmiş, neden boyum kısa acaba, daha ne kadar uzayabilir, yaptığım davranışlar boyumu ne kadar olumsuz etkileyebilir?
Bu iş karışık bir genetiğin üzerine alışkanlıklarla belirleniyor, ancak genetik hala çok ciddi bir role sahip. Nasıl ki her sigara içen kanser olmuyor, ancak sigara kanser riskini arttırıyor, beslenme uyku ve spor da biraz böyle. Boyunuzun uzamama riskini arttırırsınız, ama yine de uzayabilir. Veya çok uğraşıp iyi beslenip güzel uyursunuz, yine de istediğiniz kadar uzamayabilir. Ergenliğe ve boy atma dönemine geç girecek olabilirsiniz, genetiğiniz yeterince şanslı olmayabilir, başka bir sorun olabilir vs dikkatli değerlendirilmesi gereken bir durum.

Tıbbi başka durumlar olmadığından emin olmak, daha net cevaplar almak adına adına çocuk doktoruna gitmenizi öneririm.

@holywitcherofrivia selam hocam benim boyum da 167
Yaşım 17
Düzenli yatıp düzenli yemek yemedim.
Evet doktor a gidin diyorsunuz ama gidince uzamassin der diye korkuyorum gidemiyorum ama ben kendimi daha gelişmiş hissetmiyorum öyle diyim 30 cm falan da uzamadim çok kafama takıyorum boyum uzar mı sizce

gidince uzamassin der diye korkuyorum gidemiyorum
Yani gitmemeniz durumunda uzarsınız, giderseniz uzamazsınız diye bir şey yok sonuçta. Detaylı değerlendirilmesi gereken bir şey bu, uzamayacaksanız da bunu öğrenmek lazım. Ergenliğe geç girecek olabilirsiniz, veya genetiğiniz bu kadar olabilir, başka bir sebeple veya uyku düzeniniz kaynaklı uzayamamış olabilirsiniz vs vs

Yani gitmemeniz durumunda uzarsınız, giderseniz uzamazsınız diye bir şey yok sonuçta. Detaylı değerlendirilmesi gereken bir şey bu, uzamayacaksanız da bunu öğrenmek lazım. Ergenliğe geç girecek olabilirsiniz, veya genetiğiniz bu kadar olabilir, başka bir sebeple veya uyku düzeniniz kaynaklı uzayamamış olabilirsiniz vs.

Hocam bende 16 yaşındayım 1.80 boyundayım 15 yaşında 1.73 boyundaydım yaklaşık 7 cm attım 1 veya 1.5 yılda babam 1.80 amcam 1.83 anne tarafı dedem 1.75 1.80 arası baba tarafı dedem 1.73 boy konularını öyle takan bir adam değilim ama en az 1.85 olmak istiyorum birdenbire 7 8 cm uzayınca artık boy uzamamın durduğundan korkuyorum babam bu yazda uzarısın diğer yaz son yazın olur diyor boy uzaman artık durur diyor diğer kısacası 17 yaşının ağustos Eylül ayları boy uzaman yavaşlar 18 yaşındada boy artık oturur diyor korktuğum konu 1.80 boyunda kalmam şimdi diyecekler 1.80 azmı falanda çevremde 1.80 1.90 arası çok var 1.80 sınırda kalmak istemiyorum 1.85 olsa o bile yeterli uzar mıyım sizce.

Süt ürünleri yemek boy uzatırmı?
Direkt boy uzamasını sağlamaz. Ama dolaylı yoldan kalsiyum ihtiyacını ve kemik gelişimini sağladığı için kemiklerinizin sağlığı için önemli. Plakların kapanmasına yardımcı oluyor yani, daha hızlı boy uzaması sağlar. Eğer sizin vitamin, kalsiyum eksikliğinden kaynaklı büyümeniz yavaşladıysa bunlar hızlandıracaktır.

@holywitcherofrivia hocam ben 16.5 yaşındayım boyum 170 çok az geçmiş de olabilirim. Hedef boyum 179 cm olarak çıktı. Babam hep yaşıtlarına göre kısa kaldığını sonra lisenin son zamanları hızlı boy attığını söyledi. Babam dahil amcam ve dayılarım arasında 180'den kısa olan biri yok ( babam 180 ) birkaç gün önce babamla boy olarak yan yana geldik, bacak boylarımız eşitlenmiş gövde uzunluğu olarak kısayım sadece ondan kemik yaşımı maalesef bilmiyorum sizce boyum daha ne kadar uzar?

@holywitcherofrivia hocam ben 16.5 yaşındayım boyum 170 çok az geçmiş de olabilirim. Hedef boyum 179 cm olarak çıktı. Babam hep yaşıtlarına göre kısa kaldığını sonra lisenin son zamanları hızlı boy attığını söyledi. Babam dahil amcam ve dayılarım arasında 180'den kısa olan biri yok ( babam 180 ) birkaç gün önce babamla boy olarak yan yana geldik, bacak boylarımız eşitlenmiş gövde uzunluğu olarak kısayım sadece ondan kemik yaşımı maalesef bilmiyorum sizce boyum daha ne kadar uzar?
Bu tip sorulara net cevap verilemiyor. Hikayeniz uzar gibi ama kemik yaşı, son yıllardaki uzama durumu vs doktorun bakması lazım.

Sana tavsiyem bol bol spor yap. Kemik gelişimine çok yararlı gelecektir. Bir de geçen yıllarda yılda +10cm attığın bir yıl oldu mu ona bak. Doktora gidip hormon testi verebilirsin. Vitamin eksikliğin varsa sana ilaç verir, baya iyi gelir.

Sana tavsiyem bol bol spor yap. Kemik gelişimine çok yararlı gelecektir. Bir de geçen yıllarda yılda +10cm attığın bir yıl oldu mu ona bak. Doktora gidip hormon testi verebilirsin. Vitamin eksikliğin varsa sana ilaç verir, baya iyi gelir.
Spor derken hocam, fitness'a gitmek mi, evde küçük çaplı sporlar mı, ağırlık altına girersen boyun uzamaz diyorlar da bana?

Geri
Yukarı